Reszel - Informacje_i_wydarzenia
Dieta ketogeniczna – czy warto?
Dieta keto obecnie jest jednym z najbardziej znanych sposobów żywienia ze względu na m.in. możliwość skutecznego zgubienia zbędnych kilogramów. Dieta ketogeniczna polega na ograniczeniu węglowodanów przy jednoczesnym zwiększeniu spożycia tłuszczów. W konsekwencji ma to doprowadzić do powstania stanu metabolicznego zwanego ketozą. Sprawdźmy, czy warto przejść na dietę keto i kto powinien to zrobić.
Jakie zalety ma dieta ketogeniczna?
Szybka utrata kilogramów
Dla wielu osób jedną z najważniejszych zalet diety ketogenicznej jest skuteczna utrata wagi. Jeśli zależy Ci na szybkim schudnięciu, to ciekawa opcja. Tym bardziej że wiele badań wskazuje na to, że dieta keto może być efektywna, gdy mowa o krótkoterminowej utracie wagi. Ogromna w tym zasługa stanu ketozy, podczas którego dochodzi do spalania tkanki tłuszczowej oraz utraty nadmiaru wody z organizmu. Poza tym ketony pomagają zmniejszyć apetyt, co jest ważne, jeśli np. masz problem z podjadaniem między posiłkami.
Kontrola poziomu cukru we krwi
Kolejną ważną zaletą diety ketogenicznej jest stabilizacja poziomu cukru we krwi, co jest korzystne m.in. dla osób z cukrzycą typu 2. Odpowiada za to ograniczenie węglowodanów, co zmniejsza potrzebę wydzielania insuliny. Ważne staje się odpowiednie skomponowanie posiłków, aby poziom glukozy pozostał na stabilnym poziomie. Szczególnie na samym początku przygody z dietą keto może być to dość problemowe, ale wtedy pomocny będzie np. catering dietetyczny ze strony https://masterdieta.pl/dieta-pudelkowa/elk/.
Poprawa koncentracji i większa ilość energii
Warto zaznaczyć również, że stabilizacja poziomu glukozy we krwi dzięki diecie keto ma również inną zaletę. Chodzi tu o wyższy poziom energii w ciągu dnia. Dodatkowo ketony są bardziej efektywnym źródłem energii dla mózgu w porównaniu od glukozy. Dzięki temu dieta ketogeniczna wpływa pozytywnie na koncentrację i pracę mózgu.
Wsparcie w leczeniu niektórych chorób neurologicznych
Czy wiesz, że pierwotnie dieta keto została opracowana dla dzieci cierpiących na padaczkę? Badania wskazują, że ten sposób żywienia sprawdzi się także u osób borykających się z innymi chorobami neurologicznymi, takimi jak Parkinson czy Alzheimer.
Kto powinien zdecydować się na dietę keto?
Skoro znasz już najważniejsze zalety diety ketogenicznej, to warto zwrócić uwagę na to, kto szczególnie powinien zdecydować się na ten sposób żywienia. W przypadku tych grup osób dieta keto zapewnia najwięcej korzyści.
Osoby chore na padaczkę
Jak już wspomnieliśmy, dieta ketogeniczna jest zalecana osobom chorym na padaczkę – szczególnie tę lekooporną. Wielu naukowców przypuszcza, że to dobry sposób żywienia ze względu na to, że ketony mogą mieć właściwości stabilizujące neurony. To natomiast pomaga w ograniczeniu napadów padaczki.
Osoby z cukrzycą typu 2.
Dieta ketogeniczna może być dobrym rozwiązaniem dla osób z cukrzycą typu 2. Dlaczego? Ograniczenie spożycia węglowodanów pomaga w kontrolowaniu poziomu glukozy we krwi. Prowadzi to do zmniejszenia zapotrzebowania na insulinę. Dodatkowo może zmniejszyć hemoglobinę A1c.
Osoby z chorobami neurodegeneracyjnymi
Wciąż trwają badania nad wpływem diety keto na zdrowie osób z chorobami neurodegeneracyjnymi. Jednak już teraz wielu naukowców zwraca uwagę na neuroprotekcyjne działanie ketonów. Dzięki temu chorzy na Alzheimera mogą dostrzec poprawę funkcji poznawczych.
Sportowcy
Coraz większa liczba sportowców zaczyna stosować dietę keto – szczególnie w dyscyplinach wymagających wyjątkowej wytrzymałości. Wiąże się to z tym, że ketony mogą być efektywnym źródłem energii podczas długotrwałego wysiłku fizycznego.
REKLAMA
opublikowano: 2024-06-26, © ,
235
ostatnie artykuły z tego działu:
- Zabieg falą uderzeniową na ostrogi piętowe. Przebieg procedury, przeciwwskazania
- Organizacja konferencji na Mazurach – na co zwrócić uwagę przy wyborze sali?
- Jakie prezenty dla babci i dziadka?
- Ochrona praw sygnalistów
- Kiedy jest idealny czas na zmierzenie ciśnienia krwi?
- Optymalny codzienny harmonogram dla dokładnych pomiarów ciśnienia krwi
- Ustanawianie rutyny: najlepsze praktyki dotyczące czasu monitorowania ciśnienia krwi
- Techniki uważności w naturalnym obniżaniu ciśnienia krwi
- Grille ogrodowe gazowe i węglowe oraz praktyczne akcesoria do nich
- Jak wyposażyć profesjonalnego kierowcę?
- dalej...