Reszel - Informacje_i_wydarzenia
Dorywcza praca w rolnictwie – czy to dobra opcja na pracę wakacyjną?
Rolnicy co roku w okresie wakacyjnym zgłaszają duże zapotrzebowanie na pracowników sezonowych. Ofert pracy dorywczej na przeznaczonych do tego portalach jest naprawdę wiele. Na tego typu zajęcie często decydują się osoby chwilowo bezrobotne, studenci i młodzież, którzy chcą podreperować domowy budżet.
Praca w rolnictwie na wakacje – dla kogo?
Dorywcza praca w rolnictwie to zajęcie o charakterze krótkoterminowym, dlatego najczęściej decydują się na nią uczniowie i studenci w trakcie przerwy wakacyjnej. Dorywcza praca pozwala im na podreperowanie domowego budżetu, a jednocześnie wciąż pozwala cieszyć się wakacyjnym odpoczynkiem.
Prace dorywcze w rolnictwie często interesują także niewykwalifikowanych pracowników, którzy nie są zatrudnieni na etacie. Brak szczególnych umiejętności i kwalifikacji oraz nikłe doświadczenie zawodowe utrudnia im znalezienie stabilnego zatrudnienia. Praca dorywcza w rolnictwie często okazuje się dla nich jedynym sposobem na zarobek.
Co obejmuje wakacyjna praca w rolnictwie?
Pomimo tego że pracownicy sezonowi w rolnictwie najczęściej zajmują się zbiorami owoców takich jak truskawki, jagody, borówki i inne, to jednak często wykonują także praca innego rodzaju. Mogą również:
- zbierać kwiaty i warzywa,
- pielęgnować uprawy,
- plewić chwasty,
- czyścić pola po zbiorach,
- zajmować się zwierzętami,
- obsługiwać maszyny rolnicze.
Nieco więcej na temat możliwości pracy dorywczej w rolnictwie przeczytasz tutaj: https://www.wrp.pl/praca-w-rolnictwie-bez-wlasnego-gospodarstwa-jakie-sa-mozliwosci/
Zalety sezonowej pracy w rolnictwie
Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że z roku na rok sezonowa praca w rolnictwie jest coraz lepiej wynagradzania. Wszystko dlatego, że brakuje rąk do pracy – osoby rozważające zatrudnienie w rolnictwie często zdecydują się na wyjazd za granicę, gdzie stawki są o wiele bardziej korzystne. Pracodawcy często oferują pracownikom sezonowym także inne benefity, takie jak nocleg i wyżywienie.
Praca w rolnictwie ma także inne zalety. To między innymi zdobywanie doświadczenia zawodowego, który może okazać się szczególnie cenne dla osób planujących karierę w rolnictwie. Nauka umiejętności związanych z uprawą roślin, obsługą maszyn rolniczych i hodowlą zwierząt może zaprocentować w przyszłości.
Praca w rolnictwie jest wręcz stworzona dla osób, które cenią sobie kontakt z naturą i lubią spędzać czas na świeżym powietrzu. Dla wielu osób bliskość natury jest bardzo dużą zaletą dorywczej pracy na roli.
Czy praca dorywcza w rolnictwie ma minusy?
Dorywcza praca w rolnictwie, tak samo jak każde inne zajęcie, nie jest pozbawiona wad. Przede wszystkim, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że jest to ciężka praca fizyczna, która wymaga ogromnej wytrzymałości fizycznej i psychicznej. Osoby podejmujące ją muszą przygotować się na ciężką pracę niezależnie od warunków pogodowych – a te bywają naprawdę nieprzewidywalne.
Pomimo tego że warunki płacowe w rolnictwie są coraz lepsze, to jednak wciąż wielu pracowników sezonowych otrzymuje stosunkowo niskie wynagrodzenie. Wielu pracodawców rozlicza osoby zatrudnione w systemie na akord, co oznacza, że osoby z najniższymi wynikami nie mogą liczyć na pokaźne zarobki.
Podsumowując, sezonowa praca w rolnictwie to z pewnością wartościowe doświadczenie zawodowe, niemniej jednak jest też trudna i fizycznie wymagająca.
Artykuł sponsorowany
REKLAMA
opublikowano: 2023-05-31, © materiał zewnętrzny,
458