Reszel - Informacje_i_wydarzenia
Prowadzenie spółki – obowiązki przedsiębiorcy
Założenie spółki z ograniczona odpowiedzialnością wydaje się banalnie proste, jednak powołanie spółki rodzi ze sobą szereg obowiązków wynikających z kodeksu spółek handlowych. Prawo nakłada rozmaite obowiązki formalne na przedsiębiorcę a raczej na spółkę, w tym w zakresie rozporządzania udziałami w spółce z o.o. Nie można bagatelizować tychże zadań.
Zmiany w układzie właścicielskim spółki
Rzadko kiedy zdarza się, iż wspólnicy spółki są stali od początku do końca trwania umowy spółki z o.o.. Często za to dochodzi do zmian w składzie wspólników. Udziałowcy zbywają i nabywają udziały w różnej ilości zmieniając tym samym układ sił w spółce. Umowa sprzedaży udziałów wzór wymaga dla swej ważności i skuteczności uzyskania uprzednio zgody wszystkich wspólników na sprzedaż udziałów. Co za tym idzie wspólnik może takiej zgody nie uzyskać i wówczas nie będzie mógł dokonać sprzedaży udziałów.
Sprzedaż udziałów to przekazanie ich nowemu wspólnikowi za określoną kwotę. Wycena udziałów nie jest łatwa, niemniej konieczna do dokonania transakcji. Z różnych powodów udziałowcy przejmują udziały wzajemnie lub też nabywają udziały w spółkach wchodząc w rolę wspólnika. W odróżnieniu od nabycia samochodu, czy surowca, narzędzia, nabycie udziałów wymaga spełnienia określonych warunków, zwłaszcza w kwestii kompletności informacji, danych adresowych, podatkowych.
Formalności związane z kupnem-sprzedażą udziałów
Udziały w spółce to bezwzględnie prawa niematerialne, które podlegają zbyciu. Formalności z dokonaniem kupna sprzedaży jest całkiem sporo. Pomijając czynności przygotowawcze, które wynikają zarówno z kodeksu spółek handlowych jak też samej umowy spółki warto wziąć pod uwagę samą formę sporządzenia umowy sprzedaży. Winna być ona zawarta w formie pisemnej z poświadczonymi notarialnie podpisami. Ponadto dla skuteczności umowy wymaga się poinformowania zarządu spółki o jej zawarciu a w niektórych przypadkach konieczny jest także wpis do KRS. Nawet jeśli wpis do Krajowego Rejestru Sądowego nie jest obligatoryjny, niezbędne jest wprowadzenie nowych danych dotyczących udziałów i ich nowego właściciela do księgi udziałów spółki.
Pomoc z zewnątrz
Jeśli nie orientujemy się jak musi i może wyglądać umowa sprzedaży udziałów warto sięgnąć po profesjonalna pomoc. W pierwszej kolejności można znaleźć wzory umów w sieci, jednak nie zawsze ich treść jest oczywista. Wtedy skorzystać trzeba z pomocy radcy prawnego lub doradcy rachunkowego. Nie jest to skomplikowane w XXI wieku, bowiem większość usług doradczych w tym zakresie dostępna jest na odległość i świadczona online. Otrzymując zakupiony wzór umowy sprzedaży udziałów w spółce otrzymujemy gotowe dokumenty do wypełnienia danymi osobowymi, a często również oprócz dokumentów dostaniemy w komplecie instrukcję wraz z interpretacja podstawy prawnej na temat tego co wypełnić, dlaczego, komu przekazać, w jakim terminie i jakie ta czynność pociąga skutki prawne, bądź co może się stać, gdy tego obowiązku nie dopełnimy.
REKLAMA
opublikowano: 2022-12-27, © materiał zewnętrzny,
10