Reszel - Archimedes Gości W Gminie Reszel
Reszelscy gimnazjaliści na szlaku Mazurskiego Parku Krajobrazowego
Dnia 13 kwietnia 2010r. w ramach projektu „Archimedes gości w gminie Reszel” koło przedsiębiorczości i ekologii udało się do Mazurskiego Parku Krajobrazowego (MPK).
Mazurski Park Krajobrazowy to jeden z najstarszych parków krajobrazowych w Polsce, został utworzony w 1977r.Powierzchnia Parku wynosi 53 655ha, z tego lasy zajmują ponad 29.000ha, a rzeki i jeziora ok. 17.000ha.Połozony jest na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, w większości zajmuje teren Krainy Wielkich Jezior, w części zachodniej Pojezierze Mrągowskie, a w południowej Równinę Mazurską. Zajmuje pogranicza trzech powiatów: mrągowskiego, piskiego i szczycieńskiego.
W centrum wsi Krutyń, w zabytkowej stodole mazurskiej znajduje się Muzeum Przyrodnicze, w którym obejrzeliśmy eksponaty i wystawy.
Po tym zwiedzaniu maszerowaliśmy po ścieżkach dydaktycznych MPK. Poznaliśmy najciekawsze pomniki przyrody na jego terenie: dwa drzewa: dąb i sosna splecione w miłosnym uścisku swoich gałęzi nazywane „ Zakochana Para”, „Dąb nad Mukrem”, „ Królewska sosna”.
Swoją urodą zachwyciły nas leśne jeziorka z pływającymi wyspami, które znajdują się w Rezerwacie „Królewska Sosna”. Jeziorka te są zamieszkiwane przez liczne rodziny bobrów, a ich torfowe brzegi porasta rzadko spotykana szata roślin.
Ponadto Pan Przewodnik ciekawie opowiadał o historii i przyszłości MPK przekonując nas i dostarczając argumentów za tym aby jak najszybciej powołać Mazurski Park Narodowy, który właściwie chroniłby bogactwo Mazur.
Przyroda Parku to:
- 60 jezior z największym jeziorem w Polsce - Śniardwami,
- rzeka Krutynia, uznana za jeden z najciekawszych szlaków kajakowych w Europie,
- 11 rezerwatów przyrody
- ok. 850 gatunków roślin, a wśród nich rzadko występujące storczyki, rosiczka
- fauna: wilki, łosie, bobry, wydry i ponad 200 gatunków ptaków.
Po długim i wyczerpującym marszu (szczególnie dla mniej wprawionych wędrowników), zjedliśmy pyszny obiad w stanicy wodnej.
Następnie udaliśmy się do Galindii- odtworzonej osadzie, pokazującej historię i najważniejsze elementy życia dawnego plemienia Galindów zamieszkującego tereny półwyspu Iznota i jego okolic.
Magiczna część Galindii położona jest u ujścia rzeki Krutyni, zanurzona w zieleni i absolutnej ciszy przerywanej tylko śpiewem ptaków. Z tego klimatu wyłania się świat pradawnych legend i mitów.
Jeden z gości Galindii zamieścił taki wpis na kartach Złotej Księgi:
SŁUCHAJ GŁOSU ZIEMI
Zachodzi słońce w Iznocie
A tu wpływa rozmigotanym chłodem Krutynia
Tu bogini kładzie słońce spać
SŁUCHAJ GŁOSU ZIEMI
A jutrzenka jest tam
Za Bełdanami
Tam bogini budzi słońce ze snu
SŁUCHAJ GŁOSU ZIEMI
REKLAMA
opublikowano: 2010-05-03, © Karolina Tytman,
2856