Reszel - Informacje_i_wydarzenia
Rośnie zainteresowanie lokatami wśród mieszkańców Reszla. Z czego to wynika?
Coraz więcej mieszkańców Reszla posiadających nadwyżki finansowe decyduje się na otwarcie lokaty i zdeponowanie na niej swoich pieniędzy. Wynika to z kilku konkretnych czynników, które opisujemy w poniższym artykule.
Stwierdzenie, że żyjemy w ciekawych i zmiennych czasach, jest truizmem. To oczywistość, która objawia się na wielu polach, również w sektorze finansowym. Świadczy o tym m.in. zmiana podejścia Polaków, w tym mieszkańców Reszla, do lokat, które jeszcze do niedawna cieszyły się bardzo małą popularnością. Osoby posiadające oszczędności decydowały się na inne formy ich ochrony i inwestowania, a lokaty były z reguły tym, co w najmniejszym stopnie je interesowało. I choć również obecnie o wiele więcej osób decyduje się na pożyczki ratalne, które są dostępne m.in. na stronie https://sowafinansowa.pl/pozyczki-ratalne/, to popularność lokat znacząco wzrosła w ostatnich miesiącach 2022 i na początku 2023 r. Dlaczego?
Atrakcyjne oprocentowanie
Kluczowym aspektem, który przyczynia się do wzrostu liczby osób zainteresowanych lokatami bankowymi, jest ich oprocentowanie. Jako że znajduje się ono obecnie na rekordowo wysokim, niewidzianym od kilkunastu lat poziomie, coraz więcej osób decyduje się na zdeponowanie posiadanych środków właśnie w tej formie. Mówimy bowiem o naprawdę atrakcyjnych warunkach, szczególnie gdy porówna się je z oprocentowaniem obowiązującym jeszcze na początku 2021 r., kiedy standardem były lokaty 1-2%, a 4-5% traktowano jako wyjątkową ofertę. W takim razie o jakich wartościach mówimy obecnie?
Aktualnie najlepsze lokaty opiewają aż na 8-10% w skali roku, a to oznacza, że deponując na 12 miesięcy kwotę 25 000 zł, można liczyć na czysty zysk netto (bez tzw. podatku Belki) wynoszący nawet 2000 zł. Z kolei średnie oprocentowanie wynosi ok. 5-6%, co także należy uznać za wysoki wynik. A to wszystko bez żadnego ryzyka i poświęcania czasu – żeby osiągnąć zyski, wystarczy przecież tylko wpłacić środki i czekać, aż upłynie termin zapadalności. Pojawia się jednak uzasadnione pytanie: z czego wynikają tak atrakcyjne warunki lokat proponowanych obecnie przez banki?
Wysokie stopy procentowe
Otóż są one efektem podniesienia stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej, która jest organem Narodowego Banku Polskiego. Wraz z ich wzrostem podnosi się też oprocentowanie produktów finansowych – nie tylko lokat, ale także kredytów i pożyczek, również tych najprostszych, o których więcej przeczytasz pod adresem https://sowafinansowa.pl/artykuly/pozyczka-przez-sms-gdzie-ja-dostaniesz/. I choć rzeczywiście aktualnie oferowane oprocentowanie lokat bankowych jest najwyższe od wielu lat, to trzeba pamiętać, że podawane wartości nie oddają realnych zysków.
Inflacja psuje efekt
Analizując zyskowność produktów inwestycyjnych i kapitałowych, należy mieć świadomość, że wartości nominalne mówią niewiele. Powinno się je bowiem odnosić do warunków zewnętrznych, w tym przede wszystkim wartości inflacji, a ta jest niestety bardzo duża – na tyle wysoka, że znacząco przewyższa oprocentowanie lokat. To znaczy, że nawet lokując pieniądze na lokacie 10%, przy inflacji wynoszącej 17% inwestor de facto… traci, a nie zarabia. Jego zysk jest wszakże niższy, niż wynoszą wzrosty cen produktów i usług. Nie zmienia to faktu, że lepiej, gdy pieniądze leżą bezczynnie na lokacie niż na koncie osobistym, na którym nie są w ogóle oprocentowane. Jeśli chcesz poczytać więcej interesujących treści o tematyce finansowej, zapraszamy do sekcji poradnikowej w serwisie Sowa Finansowa.
REKLAMA
opublikowano: 2023-02-08, © materiał zewnętrzny,
2