Reszel - Informacje_i_wydarzenia
Wywóz odpadów budowlanych: Przepisy i zasady, które musisz znać
Tworzenie się odpadów budowlanych towarzyszy wszelkim pracom budowlanym, począwszy od konstrukcji nowych budynków, poprzez ich rozbiórkę, burzenie, a także remonty mieszkań czy domów. Usuwanie tego rodzaju odpadów podlega zupełnie innym regulacjom niż odbieranie odpadów komunalnych z gospodarstw domowych. Warto więc wiedzieć, jakie są podstawowe zasady dotyczące zagospodarowaniem i wywozem odpadów budowlanych.
Odpady budowlane a prawo
Czym wg przepisów prawa są odpady budowlane? Próbę zdefiniowania odpadów budowlanych znajdziemy już w Ustawie o odpadach z dnia 14 grudnia 2012 r. To tam właśnie przeczytać możemy w art. 3.1 w punkcie 6a (Dz.U.2022.699 t.j.), że ilekroć mowa o odpadach budowlanych, rozumie się przez to odpady powstałe podczas robót budowlanych. Są to więc śmieci, które generują się podczas wznoszenia nowego budynku, podczas demontażu i rozbiórki, a także podczas remontów. Jeśli chodzi zaś o samą budowę, zaliczają się do niej też prace renowacyjne, rozbudowujące i nadbudowujące, jak również przebudowa. Z kolei nowelizacja z 17 listopada 2021 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2021 r. poz. 2151) wprowadziła zasadę, że odpady powstające podczas robót budowlanych nie są zaliczane do odpadów komunalnych. A to z kolei oznacza, że nie ma możliwości, aby umieszczać odpady budowlano-remontowe w pojemnikach na śmieci bytowe. Prowadząc więc firmę budowlano-remontową, jesteśmy, jako wytwórca odpadów, odpowiedzialni za ich utylizację i potrzebujemy kontener na gruz. Nie trzeba jednak posiadać go na własność, wystarczy dysponować nim w czasie prowadzenia prac budowlano-remontowych. Można taki kontener wynająć od firm wywożących odpady z budowy i remontu, co jest rozwiązaniem powszechnym — znacznie ułatwia kwestię gospodarowania odpadami podczas przeprowadzania gruntownych remontów.
Zasady wywozu odpadów budowlanych
Firmy wywożące odpady budowlane oferują zwykle kilka różnych rodzajów pojemników. Ma to swoje uzasadnienie. Najtańsze są zwykle pojemniki na tak zwany gruz budowlany, gdzie lądują odpadki betonowe, odłamki czerwonej cegły, niewielkie ilości ceramiki, armatury porcelanowej i tynku. Takie odpady bardzo łatwo się recyklinguje na dobrej jakości kruszywo budowlane. Po oczyszczeniu odpady te są rozdrabniane na kruszywo odpowiedniej frakcji, które może zostać sprzedane i wykorzystane przy kolejnych robotach budowlanych.
Drugi typ pojemnika to kontener na śmieci inne niż czysty gruz, za wyjątkiem odpadów niebezpiecznych. W takim pojemniku można umieścić odpady z tworzyw sztucznych, metali, drewna, papieru. Mogą się więc tutaj znaleźć bloki styropianowe, ścianki gipsowo-kartonowe, blacha, papa, a nawet stare meble, których trzeba pozbyć się przy okazji remontu.
Jeszcze innym rodzajem odpadów jest ziemia, która może wymagać utylizacji po procesie niwelacji gruntu pod budowę. Niektóre firmy wywozowe, jak gruz-alibaba.pl są w stanie podstawić na plac budowy i taki kontener, jak również pojemnik na odpady zielone, kiedy remontom wnętrz w domu towarzyszą np. sezonowe prace ogrodowe.
Pamiętać trzeba, że:
- Korzystając z kontenera określonego rodzaju, nie wolno umieszczać tam odpadów, które wymykają się przeznaczeniu danego pojemnika. Kontener na gruz budowlany nie może zawierać innych odpadów budowlanych niż beton, cegła, tynk, niewielkie ilości ceramiki. Na pozostałe śmieci z budowy przeznaczony jest pojemnik na odpady budowlane.
- Każdy kontener ma swój maksymalny udźwig. Nie należy dokładać śmieci „na górkę”, ponieważ nadużywanie ładowności kontenera może skutkować niebezpieczeństwem podczas transportu śmieci. Mały kontener o pojemności 1,7 m3 odpowiada około 25 tradycyjnym workom ze śmieciami. Istnieją też kontenery o pojemności np. 8m3, 14m3, 14m3, a nawet 40m3.
Na koniec kilka słów o budowlanych odpadach niebezpiecznych. Tego rodzaju śmieci muszą być utylizowane tylko przez osoby, które posiadają w tym kierunku kwalifikacje. Niezbędne jest uzyskanie zaświadczenia o zagospodarowaniu odpadów niebezpiecznych zgodnie z prawem. Przykładem takiej sytuacji jest demontaż i wywóz odpadów z azbestu. Powszechny w latach 60. i 70. materiał budowlany zwany eternitem, zawierającym wspomniany azbest, okazał się kancerogenny, dlatego dzisiaj już nie stosuje się go w budownictwie. Niemniej, po dziś dzień w niektórych budynkach ostały się dachy czy inne elementy z azbestem, które wymagają demontażu i wywozu. Zajmują się tym specjalistyczne przedsiębiorstwa, które wykonują demontaż i wywożą azbest w sposób bezpieczny dla ludzi i środowiska.
REKLAMA
opublikowano: 2023-09-29, © materiał zewnętrzny,
478