Reszel - Informacje_i_wydarzenia
Dożynki 2005
18 września 2005 r. odbyły się obchody dożynkowe, które rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą w Kościele Parafialnym Św.Ap. Piotra i Pawła w Reszlu. Podczas Mszy Św. zostały poświęcone wieńce.
Następnie mieszkańcy gminy Reszel wraz z folklorystycznymi zespołami przemaszerowali w rozśpiewanym pochodzie ulicami miasta na "targowicę", gdzie nastąpiło uroczyste otwarcie Dożynek Gminnych.
Przedstawiciele Sołectw zaprezentowali swoje wieńce. Zgodnie z tradycją upieczono chleb z tegorocznych zbiorów. Starostowie dożynek wręczyli symboliczny bochenek Burmistrzowi Reszla - Zdzisławowi Szypulskiemu. Burmistrz wystąpił przed zgromadzonymi z przemówieniem, obiecując sprawiedliwe dzielenie tego chleba.
W konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy zwyciężył wieniec z sołectwa Klewno.
Pozostałe nagrodzone to:
II nagroda sołectwo Zawidy
III nagroda - Mnichowo
Wyróżnienia:
sołectwa: Łężany, Worpławki, Robawy, Bezławki
Na placu prezentowali swoje wyroby okoliczni wytwórcy rękodzieła. Można było kupić np. miody z pasieki Pana Sikory oraz delektować się serami kozimi, produkowanymi w gospodarstwie P. Burłuckiej.
Dla chętnych do odpoczynku niedzielnego i zabawy przygotowano zaplecze gastronomiczne. Można było również wziąć udział w loterii, w której nagrodą był... koziołek.
W części artystycznej "Pompadryty" Zespołu Szkół im.Macieja Rataja oraz "Reszelanie" zachwyciły widzów swoim śpiewem i tańcem. Wystąpiła również Kapela "Barty" z Bartoszyc, Studio Wokalne MOK Reszel oraz zespół "Onyx".
Podczas tegorocznych dożynek dopisała nie tylko pogoda. W miłej atmosferze można było spędzić czas do późnych godzin wieczornych.
Taka impreza dożynkowa, to jest coś wspaniałego - powiedzieli zgodnie Starostowie Dożynek.
Przekazuje sie młodym dawne obyczaje. Młodzież bardzo angażowała się przy plecieniu wieńców - dodaje Starościna. Ludzie ze wsi jednoczą się, odwiedzaja się wzajemnie, śpiewają też pieśni ludowe, zawiazują się przyjaźnie - powiedział Starosta.Starostowie zapytani o tegoroczne plony wspomnieli o trudnym roku, gdyż plony są słabe, ale to nie powód, żeby nie cieszyć się nimi i nie organizować uroczystości dożynkowej - zaakcentowała Starościna.
Jak Starostowie oceniają życie rolników i widzą przyszłosć rolników z naszej gminy? - łatwiej się żyje niż przed laty, gdyż czasy sie zmieniły, ale dla rolników z małymi gospodarstwami (10-20 ha) jest bardzo ciężko. Rolnicy bez hodowli z małą ilością ziemi z gospodarstwa raczej nie wyżyją - powiedział Starosta tegorocznych dożynek
współpraca Krzysztof Majcher
REKLAMA
opublikowano: 2005-09-18, © Emilia Wegiera,
5225
Komentarze
ostatnie artykuły z tego działu:
- Mitomania, czyli dlaczego ktoś notorycznie kłamie?
- Najważniejsze zasady dbania o napęd bramy garażowej podczas zimy
- Już pół miliona aktywnych użytkowników aplikacji mobilnej mZUS
- Oferty Huawei na Black Fariday dotyczące urządzeń noszonych i gadżetów
- RTX 4080 – karta, która zrewolucjonizuje Twoje granie!
- Jak rozwijać karierę w branży hotelarskiej? Przewodnik dla początkujących
- Do lata daleko, ale zaplanuj plenerowy piknik firmowy już teraz!
- 877 tys. emerytów i rencistów korzysta z mLegitymacji
- Równowaga Między Pracą a Życiem Rodzinnym: Mit czy Rzeczywistość?
- Rozwijaj swoją stronę: AI czy agencja SEO?
- dalej...