Reszel - Wydarzenia_szkolne
„A za naszych czasów…” – obalamy mity dotyczące seniorów i młodzieży
Starość wielu osobom kojarzy się z biernością, smutkiem, niedołężnością i chorobami. Młodzi za to słyszą o sobie, że są leniwi, aroganccy, wulgarni i… przyspawani do smartfonów.
Stereotypy dotyczące jednej i drugiej grupy są mocno zakorzenione w naszym społeczeństwie, ale to nie znaczy, że nie należy im przeciwdziałać. 21 i 25 listopada na zaproszenie Zespołu Interdyscyplinarnego i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Reszlu nasi siódmo – i ósmoklasiści wzięli udział w warsztatach międzypokoleniowych, których celem było wzajemne poznanie się „seniorów” i „juniorów” oraz obalenie mitów dotyczących osób starszych i młodzieży. Od pierwszych minut spotkania obie strony zadbały o niezwykle ciepłą atmosferę. Seniorzy byli tak otwarci na młodzież i zaangażowani w każde ćwiczenie, że nie zauważyliśmy, jak szybko minął czas.
Żyjemy coraz dłużej i coraz później zostajemy rodzicami, a co za tym idzie, dziadkami. Zmienia się tym samym obraz seniora. Statystyki pokazują, że obecnie mamy seniorów co najmniej po siedemdziesiątce, często nadal aktywnych, świetnie wyglądających, spotykających się z przyjaciółmi i spełniających swoje marzenia – po prostu żyjących pełnią życia. Seniorzy przekonują, że też chcą iść z duchem czasu. Niektórzy są długo aktywni zawodowo, inni chcą po prostu mieć święty spokój, zadbać o siebie, odpocząć albo zwyczajnie robić to, na co wcześniej nie mieli czasu – spotykać się ze znajomymi, podróżować, itp. Zależy im też na dotarciu do młodszego pokolenia, chętnie się uczą i są tam, gdzie są młodzi ludzie – w świecie wirtualnym i mediach społecznościowych.
W ocenie młodzieży seniorzy to: ciepłe, serdeczne osoby, mają duże pokłady cierpliwości, zdają sobie sprawę z tego, że czasy się zmieniają, są tolerancyjni, otwarci na pomoc, przekazują wartości i tradycje, są bardziej zaradni od młodych, ciekawi świata, mają „mądrość życiową” i dystans do siebie. Za to seniorzy uważają, że młodzież jest: kreatywna, wysportowana, odważna, ma własne zdanie, jest swobodniejsza niż kiedyś w wyrażaniu własnego zdania, bardziej docenia wiedzę niż wygląd. Młodzi ludzie są uśmiechnięci, towarzyscy, pomysłowi i ambitni. „I za żadne skarby nie zmienimy zdania na ten temat!” – stwierdziła Pani Teresa, jedna z uczestniczek warsztatów.
To była niezwykła lekcja dla nas wszystkich –zarówno uczestników, jak i prowadzących zajęcia. Tak właśnie obala się stereotypy i uprzedzenia, a w konsekwencji przeciwdziała przemocy i wykluczeniu. I niech ta myśl zostanie z nami.
Spotkanie poprowadziły: Monika Darmofał – Karanowska i Elwira Rzeczycka ze Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych SZTAMA. Warsztaty odbyły się w ramach Kampanii „Biała Wstążka”. Opiekunem młodzieży z ramienia szkoły była p. Joanna Uglarenko.
Warsztaty są częścią projektu "Warmińsko - Mazurskie Centrum Praw Kobiet - kontynuacja" finansowanego ze środków Unii Europejskiej „Obywatele, równość, prawa i wartości” na lata 2021–2027.
REKLAMA
opublikowano: 2024-11-28, © Organizatorzy,
8
ostatnie artykuły z tego działu:
- Zwycięstwo w Mistrzostwach Powiatu w halowej piłce nożnej dziewcząt
- SPOTKANIE Z PANEM TADEUSZEM KOROWAJEM
- Nasi Stypendyści
- Zbieramy środki opatrunkowe dla zwierząt w Gambii
- Dzień Misia
- Powiatowy Turniej Historyczny
- Zawody w tenisie stołowym
- fioletowelove2024 - 17 listopada Światowym Dniem Wcześniaka
- Kolejne etapy I Powiatowego Konkursu Historycznego
- Obchody Narodowego Święta Niepodległości
- dalej...