Reszel - Wydarzenia_szkolne
„Zaklęty bagaż” oraz „Zdążyć przed dzwonkiem” –
7 października 2014 roku w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Leginach odbyły się dwa przedstawienia profilaktyczne przygotowane przez Teatr Profilaktyczny KURTYNA z Krakowa. Teatr Kurtyna z siedzibą w Krakowie jest najstarszym Teatrem Profilaktycznym w Polsce i działa nieprzerwanie od momentu powstania, czyli od 2000 roku. Działalność Teatru skupia się przede wszystkim na realizacji przedstawień teatralnych oraz teatralno - profilaktycznych, organizowanych na terenie całej Polski. W naszej szkole aktorzy pokazali swoje wspaniałe zdolności i umiejętności w przedstawieniach pod tytułem: „Zaklęty bagaż” oraz „Zdążyć przed dzwonkiem”.
Młodsi widzowie, czyli przedszkole oraz klasy I – III uczestniczyli w spektaklu „Zaklęty bagaż”. Przedstawienie to opowiadało o historii Adasia, który był niesfornym i krnąbrnym chłopcem, charakteryzującym się niegrzecznymi wybrykami. Adaś miał coraz mniej kolegów i koleżanek, a coraz więcej złych postępków na sumieniu. Coraz częściej czuł się samotny. To wszystko zmieniło się, gdy odwiedzili go tajemniczy goście. Adaś dostał od nich w prezencie zaczarowany bagaż. To dzięki niemu wygrał ze swoimi słabościami i odzyskał wiarę w potęgę dobra i siłę mądrości Adaś zwycięsko wyszedł z tej trudnej próby. Nasi uczniowie dowiedzieli się: jak kształtować sferę emocjonalną i psychiczną w oparciu o poszanowanie autorytetów; jak eliminować język zachowań agresywnych w rozmowach z rówieśnikami i starszymi; że mają możliwość dokonywania wyborów między dobrem i złem oraz upewnili się w przekonaniu, że ważne jest zdrowe odżywianie się i kultura fizyczna.
Klasy IV – VI zobaczyły spektakl profilaktyczny pod tytułem „Zdążyć przed dzwonkiem”. Jest to spektakl poruszający ciągle aktualne problemy w procesie budowania poczucia własnej wartości młodych, kilkunastoletnich ludzi, którzy są poddani naturalnej presji środowiska i próbują radzić sobie w najtrudniejszym dla nich okresie dojrzewania. Wymogi współczesnego świata i radykalnie zwiększające się tempo życia społecznego stają się dla wielu z nich pułapkami, w których tracą poczucie własnej tożsamości i podmiotowości, a tym samym zaprzepaszczają szanse na prawidłowy rozwój i wchodzą na niebezpieczną ścieżkę kompensowania używkami i uzależnieniami ujemnego bilansu samooceny. Motywem przewodnim tego spektaklu jest nie tylko opisywanie skutków tego niepokojącego procesu. Aktorzy skupiali się przede wszystkim na prezentacji mechanizmów i procesów, będących zalążkiem w powstawaniu problemów i zagrożeń w życiu uczestników szkolnych społeczności, oraz na promowaniu postaw aktywnych, dynamicznie radzących sobie z przeciwnościami. Główny bohater spektaklu podejmuje wyzwania i zaczyna dążyć do realizacji słusznych celów w świecie realnym, akceptując stawiane wyzwania i pracowicie odbudowując poczucie swojej tożsamości i miejsce w grupie życzliwych mu ludzi: rodziców, nauczycieli, przyjaciół (www.kurtyna.krakow.pl).
Oba spektakle przykuły uwagę naszych uczniów oraz cieszyły się dużym zainteresowaniem. Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza będzie miała swoje odniesienie w praktyce.
Spektakle zostały sfinansowane przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Reszlu. Bardzo dziękujemy.
REKLAMA
opublikowano: 2014-10-11, © Iwona Szymków,
2149