Reszel - Informacje_i_wydarzenia
Aktywizacja społeczno-zawodowa bezrobotnych w gminie Reszel
Projekt systemowy „Aktywizacja społeczno-zawodowa bezrobotnych w gminie Reszel”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013 w ramach Priorytetu VII stanowi realizację Działania 7.1 Poddziałania 7.1.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej.
Działaniami objęto 43 osoby korzystające ze świadczeń pomocy społecznej. Kontrakty socjalne pracownicy zawarli z 29 osobami. W „Programie Aktywności Lokalnej” uczestniczy 14 osób oraz ich otoczenie. Na wstępie dla uczestników projektu zostały zorganizowane warsztaty z psychologiem, których celem było zwiększenie poczucia własnej wartości, prawidłowej samooceny (poznanie mocnych i słabych stron) oraz ukształtowanie prawidłowych postaw w rodzinie. W tym samym czasie osoby objęte projektem brały udział w grupowych warsztatach aktywizujących osoby bezrobotne z doradcą zawodowym a następnie z wizażystą. Wszystkich uczestników projektu objęto kursem „ Podstawy obsługi komputera”, dzięki pomocy Gimnazjum w Reszlu warsztaty odbyły się na miejscu bez konieczności dojazdu do Kętrzyna.
W drugim półroczu rozpoczną się szkolenia zawodowe, które mają na celu podniesienia kwalifikacji zawodowych umożliwiających powrót na rynek pracy. Jako pierwszy odbędzie się kurs zawodowy „Kucharz z elementami cateringu”. Następnie kurs „Obsługa elektronicznych kas fiskalnych”. Kolejnymi kursami zawodowymi, którymi zostaną objęci uczestnicy projektu, jest „Kurs Opiekun społeczny” z praktyką w Domu Pomocy w Kętrzynie, oraz „Kurs szkoleniowy w zawodzie posadzkarz-glazurnik”.
W ramach Programu Aktywności Lokalnej rodziny otrzymały indywidualne i grupowe wsparcie ze strony pedagoga rodzinnego. Przeprowadzono warsztaty z doradcą zawodowym, ze stylistą-wizażystą. Trwają warsztaty manualne, uczestnicy wykonują różnego rodzaju prace, w tym bardzo ciekawie wyglądającą biżuterię z czesanki wełnianej. Uczą się kroju i szycia. W czasie, gdy osoby dorosłe biorą udział w warsztatach ich dzieci objęte są fachową opieką. Organizowane są dla nich zajęcia manualne, dzięki współpracy z MOK w Reszlu przeprowadzony został kurs tańca dla dzieci, zorganizowano dzień dziecka z wyjściem, do miejscowej Straży Pożarnej. Dla uczestników PAL-u wraz z dziećmi tj. dla 43 osób zorganizowano wycieczkę do Fromborka, dla większości uczestników był to pierwszy w życiu tego typu wyjazd.
Sam fakt udziału w projekcie sprawia, że uczestnicy nawiązują nowe kontakty, są aktywniejsi, co z pewnością zmniejszy ich izolację społeczną. Dzięki warsztatom i kursom zawodowym zwiększy się ich potencjał i szanse na rynku pracy. Wszystko to powoduje niwelowanie ryzyka wykluczenia społecznego.
Objęcie kompleksowym i wieloprofilowym wsparciem uczestników projektu jest możliwe dzięki środkom EFS oraz środkom przeznaczonym na ten cel z Budżetu Gminy.
REKLAMA
opublikowano: 2009-07-22, © Jolanta Sienkiewicz,
1990
ostatnie artykuły z tego działu:
- Zabieg falą uderzeniową na ostrogi piętowe. Przebieg procedury, przeciwwskazania
- Jakie prezenty dla babci i dziadka?
- Ochrona praw sygnalistów
- Organizacja konferencji na Mazurach – na co zwrócić uwagę przy wyborze sali?
- Optymalny codzienny harmonogram dla dokładnych pomiarów ciśnienia krwi
- Techniki uważności w naturalnym obniżaniu ciśnienia krwi
- Kiedy jest idealny czas na zmierzenie ciśnienia krwi?
- Ustanawianie rutyny: najlepsze praktyki dotyczące czasu monitorowania ciśnienia krwi
- Grille ogrodowe gazowe i węglowe oraz praktyczne akcesoria do nich
- Jak wyposażyć profesjonalnego kierowcę?
- dalej...