Reszel - Informacje_i_wydarzenia
Aspekty prawne przerobienia szamba na oczyszczalnię - jak uniknąć problemów z urzędem?
Coraz więcej osób decyduje się na budowę własnych oczyszczalni ścieków, które są wygodnym i legalnym sposobem na usuwanie nieczystości w gospodarstwach domowych. Mimo to, wiele nieruchomości wciąż wyposażonych jest w mniej efektywne szamba. Czy istnieje możliwość przekształcenia ich w oczyszczalnię? Jakie są wymogi prawne w tej kwestii? Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu. Właściciele nieruchomości mają obowiązek zadbać o odpowiednie odprowadzanie ścieków, co jest jednym z kluczowych wymogów prawnych. W sytuacji, gdy podłączenie do ogólnej sieci kanalizacyjnej nie jest możliwe, konieczne staje się poszukiwanie alternatywnych rozwiązań. Choć obecnie przydomowe oczyszczalnie cieszą się największą popularnością, jeszcze kilkanaście lat temu dominującym rozwiązaniem były zamknięte zbiorniki na ścieki, czyli szamba.
Przerobienie szamba na oczyszczalnię - czy to możliwe?
Wiele osób na pewno zadaje sobie tego typu pytania, a wśród nich są bez wątpienia właściciele tradycyjnych szamb. Zastanawiają się oni, w jaki sposób mogą przerobić szamba na przydomowe oczyszczalnie ścieków? Czy jest to w ogóle możliwe? Jak się okazuje, nie do końca, choć oczywiście na rynku można znaleźć wiele podmiotów oferujących tego typu usługę. Tymczasem, z praktycznego, jak i prawnego punktu widzenia, pojawia się tutaj mnóstwo problemów, których nie sposób racjonalnie rozwiązań. Zacznijmy od tego, że przydomowe oczyszczalnie ścieków muszą spełniać dość restrykcyjne normy jeśli chodzi o ich skuteczność, wydajność, ale też ogólnie pojęte bezpieczeństwo związane ze szczelnością, ognioodpornością itp. Kolejną sprawą jest wątpliwa jakość powstałej konstrukcji, która mogłaby z czasem ulegać poważnym awariom.
Dlaczego warto postawić na przydomową oczyszczalnię?
Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest wybudowanie przydomowej oczyszczalni od podstaw. Warto więc pozbyć się szamba i zaprojektować oczyszczalnię, a następnie zamontować ją zgodnie z prawem i przyjętymi w takich przypadkach standardami. Zalet przydomowych oczyszczalni jest mnóstwo, na czele z ich wysoką efektywnością, bezawaryjnością czy niskim kosztem eksploatacyjnym. Do tego dodajmy walory proekologiczne, dzięki którym można sięgnąć po unijne dotacje na budowę oczyszczalni. Instalacja tego rodzaju nie wymaga ponadto żadnej obsługi, a więc działa w pełni automatycznie. Jedynie trzeba co jakiś czas monitorować stan techniczny oraz reagować na każdą, nawet najmniejszą awarię.
Jakie formalności spełnić przy budowie oczyszczalni?
Przydomowe oczyszczalnie o niewielkiej wydajności, które są w stanie obsłużyć gospodarstwo jednorodzinne, nie wymagają uzyskania pozwolenia budowlanego. Nie oznacza to jednak, że nie trzeba spełnić określonych formalności - w tym przypadku zgłosić taką inwestycję na minimum 21 dni przed rozpoczęciem prac do właściwego urzędu (tj. starostwa powiatowego). Do zgłoszenia trzeba dołączyć m.in. projekt oczyszczalni naniesiony na mapę terenu, opis techniczny, potwierdzenie własności gruntu. Po 21 dniach, jeśli nie ma sprzeciwu ze strony starostwa, można rozpocząć realizację inwestycji.
REKLAMA
opublikowano: 2025-01-24, © materiał zewnętrzny,
153