Reszel - Odpady
CO Z ODPADAMI W RESZLU?
"Wyjdź naprzeciw stercie śmieci
Bierz się za segregowanie
Ziemi naszej daj przetrwanie
Świat pustynią się nie stanie!"
Każdy z nas codziennie wytwarza różne odpady. Są one plagą naszego wieku. Żyjemy w biegu, prowadzimy konsumpcyjny tryb życia. Nie zastanawiamy się nad tym, co jemy i co kupujemy. I ... dlatego góra śmieci rośnie.
Co się dzieje z odpadami w naszej gminie? Gdzie one trafiają? Czy każdy rodzaj odpadów powinien trafić na wysypisko? Jak wygląda segregacja odpadów na terenie miasta? Co się dzieje z odpadami niebezpiecznymi? Jak funkcjonuje nasze wysypisko? Jakie są plany na przyszłość w zakresie gospodarowania odpadami w naszej gminie? Odpowiedzi na te pytania próbowali uzyskać członkowie szkolnego koła ekologicznego "Ekozespoły" z Gimnazjum nr 1 w Reszlu podczas rozmowy z Panem Wojciechem Ogłuszką, prezesem Zakładu Usług Komunalnych w Reszlu.
Spotkanie odbyło się 6 czerwca 2007 r. Najpierw rozmawiałyśmy w Zakładzie Usług Komunalnych przy ul. Kolejowej. Prezes ZUK twierdzi, że "gmina pod względem odpadów jest dobrze przygotowana", mamy opracowany i realizowany system segregacji , wysypisko, spełniające wszystkie normy. Dowiedziałyśmy się, że mieszkaniec gminy Reszel wytwarza 266 kg odpadów rocznie, czyli mniej niż statystyczny Polak (300 kg).
LEGENDA
- System gospodarowania odpadami w Reszlu. Zbiórka makulatury i aluminium.
- Ilość, rodzaje i wykorzystanie odpadów.
- Folia w odpadach.
- Odpady niebezpieczne i ich zagospodarowanie.
- Historia i bezpieczeństwo wysypiska w Worpławkach.
- Perspektywa funkcjonowania gminnego wysypiska.
- "Workowy" program pilotażowy segregacji odpadów.
- Przykład segregacji odpadów w domu. Odpady biodegradalne.
Następnie udałyśmy się na wysypisko w Worpławkach. (zobacz film).
Byłyśmy mile zaskoczone widokiem miejskiego wysypiska. Teren ogrodzony, torby foliowe nie fruwały, brak nieprzyjemnego odoru. Owszem na wysypisku tłumy wron, ale również zabłąkany bocian!
Wysypisko zapełnione w połowie. Widziałyśmy wiele odpadów, które nie powinny tu trafić: papier, butelki plastikowe. Dlaczego odpady, których segregacja jest możliwa na terenie gminy, bo mamy przecież odpowiednie pojemniki na plastik i papier, trafiają wciąż na wysypisko? Czy ciągle za mało wiemy o skutkach związanych z brakiem segregacji odpadów, ich wpływem na środowisko? Czy też nasza bierna postawa wynika ze złych nawyków i przyzwyczajeń?
I na to pytanie postarajmy się odpowiedzieć już sami.
Pamiętajmy jednak, że
"Ekolodzy ciągle walczą z tymi, którzy czynią źle.
Marny jednak tego efekt
Najpierw KAŻDY MUSI CHCIEĆ."
W spotkaniu uczestniczyły: D. Domaradzka, M. Janiszewska, D. Leśniak, A. Niemczak, A. Grodecka oraz Elżbieta Majcher.
Dziękujemy panu Wojciechowi Ogłuszka za poświęcony czas, ciekawe informacje i "odpadową" edukację. Mamy nadzieję, że jeszcze wiele pożytecznych rzeczy dla naszego środowiska będziemy mogli zrobić, współpracując z ZUK w Reszlu.
REKLAMA
opublikowano: 2007-06-12, © Koło Ekologiczne Ekozespoły,
6116