Reszel - Wydarzenia_szkolne
Dzień Ziemi w Niepublicznje Szkole Podstawowej w Leginach
Światowy Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto świata, obchodzone od 1970 r, którego celem jest promowanie postaw dbałości o środowisko przyrodnicze wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Informacje teoretyczne o tym święcie przedstawił uczeń klasy V Dawid Cychowski w autorskiej prezentacji podczas szkolnego apelu z okazji Dnia Ziemi 25 kwietnia 2013 r. Na tę uroczystość przybyli do Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Leginach zaproszeni goście: Zastępca Burmistrza Reszla, Rada Rodziców-Panie Mariola Piórkowska, Anna Rozicka, Sylwia Waśniewska oraz Panowie leśniczy: Grzegorz Bąk i Michał Orzołek, Wszyscy oni, jak również grono pedagogiczne i uczniowie włączyli się w oglądnie i przezywanie treści przedstawionych podczas apelu.
Głównym punktem apelu był program artystyczny składający się z 3 scenek, które przedstawili uczniowie klas młodszych. Jako pierwsze wystąpiły dzieci z klasy II krótkim występem „Kaczka Sprzątaczka”. Głowna bohaterka tej scenki-kaczka, różniła się od postaci z wiersza Jana Brzechwy, bowiem zamiast zajmować się dziwactwami, ochoczo zabrała się do sprzątania m.in. korków od szampana oraz zbierania makulatury i puszek. Uczniowie klasy IV przedstawili krótka scenkę pt.” Paweł i Gaweł”, której morał był taki, aby zamiast śmiecić, lepiej podrapać się po głowie. Program artystyczny zakończył występ dzieci z klasy III pt.” Świat przyrody”. Uczniowie wcielili się w rolę zwierząt mieszkających na łące, jak: zając, biedronka, jeż i motyl. Spokój mieszkańców łąki zakłóciły różne osoby. Wśród nich był wandal, który niszczył zieleń, krzyczał, wbijał nożyki w korę i wszystkim szkodził. Dziewczynka Agatka z miłości do kwiatków zrywała je wszystkie, nawet te pod ochroną. Łakomczuch napełniał swój wielki brzuch słodyczami, a papierki wyrzucał na trawę. Podpalacz świetnie się bawił wypalając trawy i dusząc wszystkich gęstym dymem. Chłopiec o imieniu Felek głośno włączył muzykę i zatańczył na łące. Zając i jeż wystąpili w imieniu mieszkańców łąki pouczając dzieci jak należy postępować przebywając na łonie natury. Dzieci odpowiedziały na apel zwierząt obiecując poprawę postępowania, życie w zgodzie i przyjaźni z przyrodą.
Kolejnym punktem apelu był konkurs twórczo-przestrzenny dla uczniów klas IV-VI „Dobre rady na odpady”. Wystąpiły w nim po 3 osoby z każdej klasy, których zadaniem było wykonanie w ciągu 15 minut dowolnej formy przestrzennej ze zgromadzonych wcześniej materiałów wtórnych. Klasa IV wykonała domek dla lalek, klasa V rakietę, a klasa VI robota kuchennego. Komisja jednogłośnie wybrała zwycięzców – zwyciężyła klasa V za pomysłowość, estetykę, wykonanie pracy w czasie oraz wyjątkową współpracę i zgranie w grupie.
W tym dniu nagrodzeni zostali uczniowie za wcześniej przeprowadzony w szkole konkurs plastyczny dla klas I-III pt. „Rady na odpady” oraz Konkurs Wiedzy Ekologicznej dla klas IV-VI.
Zwycięzcy konkursu plastycznego w klasach I-III „Rady na Odpady”:
- 1.Aleksandra Liszewska - kl. III miejsce I
- 2.Natalia Jesionowska - kl.I miejsce II
- 3.Marcel Sadowski - kl.I miejsce III
Wyróżnieni:
- 1.Przemek Pogorzelski - kl.II
- 2.Jakub Rodziewicz - kl.III
- 3.Maciej Cychowski - kl.III
- 4.Gabrysia Gałka - kl.I
- 5.Zuzanna Kołakowska - kl.II
Zwycięzcy Konkursu Wiedzy Ekologicznej (17.IV)
- 1.Weronika Rozicka miejsce I
- 2.Piotr Rozicki miejsce II
- 3.Konrad Piórkowski miejsce III
Wyróżnieni:
- 1.Milena Kołakowska
- 2.Klaudia Paliwoda
Apel z okazji Dnia Ziemi przygotowały panie: Iwona Szymków, Ewa Szewc i Halina Kowalik. Przebiegł on w miej i radosnej atmosferze. Wszyscy zgromadzeni na Sali złożyli ślubowanie, którego treść brzmiała następująco:
„ Ja, przyjaciel natury, uroczyście przysięgam:
nie zrywać niepotrzebnie roślin,
nie wycinać znaków na korze drzew,
nie płoszyć ptaków i zwierząt,
nie zaśmiecać otoczenia,
segregować śmieci.
Miejmy nadzieję, że wszyscy dotrzymają słów przysięgi i będą przyjaciółmi środowiska naturalnego.
REKLAMA
opublikowano: 2013-05-07, © Ewa Szewc,
2396