Ekozespo?y 2006-2007
GIMNAZJUM NR 1 im. Adama Mickiewicza w Reszlu
KOŁO EKOLOGICZNE "EKOZESPOŁY"
ul. Chrobrego 5A
11-440 Reszel
Gmina: Reszel
Powiat: kętrzyński
Tel./fax (089) 7550037
"Ekologia jest dziś z nami
Ekologia jest dziś w nas
Ekologia rozwiązaniem
Ekologia w każdy czas!"
Jesteśmy grupą młodych ludzi, którzy postanowili zadbać o środowisko naturalne i samych siebie poprzez własne codzienne działania w domu, szkole i środowisku.
Realizujemy własne pomysły, łącząc przyjemne z pożytecznym.
Program ekozespołów realizowany jest w naszej szkole od pięciu lat pod kierunkiem naszego opiekuna i nauczyciela chemii Elżbiety Majcher.
Corocznie zmieniają się osoby należące do koła ekologicznego "Ekozespoły", ale cele, pasje i działania a przede wszystkim chęć działania dla dobra przyrody i środowiska pozostaje ta sama. Oczywiście ta rotacja osobowa związana jest głównie z ukończeniem szkoły, ale Ci którzy zarażeni są pasją działań ekologicznych w naszym gimnazjum kontynuują ją w innych szkołach.
KOŁO EKOLOGICZNE "EKOZESPOŁY" w roku szkolnym 2006/2007
Opiekun: Elżbieta Majcher
Ekozespół nr 1
- Daria Domaradzka - lider
- Hanna Domaradzka
- Jolanta Pieniak
- Anna Grodecka
- Monika Maksymiuk
Ekozepół nr 2
- Aleksandra Niemczak - lider
- Martyna Janiszewska
- Dominika Leśniak
- Natalia Jesionowska
- Milena Lewińska
- Magdalena Mroczek
Poniżej prezentujemy kilka informacji na temat naszej szkoły i miasta. Są to fragmenty z publikacji na płycie CD- „Reszel –jego walory przyrodnicze i historyczne”, opracowanej i wydanej przez Gimnazjum nr 1 w Reszlu w lipcu 2006 r.
REKLAMA
opublikowano: 2007-03-01, © Elżbieta Majcher.,
3203
Komentarze
Nazywam się Dominika. Mam 16 lat. Mieszkam w Reszlu i uczę się w 3 klasie gimnazjum. W programe ekozespołów uczestniczę już 3 rok.Nauczył mnie ten program wytrwałości i
dążenia do celu,nawet gdy jest on odległy. Gdy jestem w parku i widzę jakiś papierek podnoszę go i wyrzucam do śmietnika. W domu wymieniam żarówki na energooszczędne, wyłączam urządzenia elektryczne, których aktualnie nie używam. Zrozumiałam, że nie jestem sama na tym świecie i że inni, którzy będą po
nas też chcą oddychać świeżym powietrzem. Nikt nie chce żyć na brudnej planecie na której nic innego nie będzie tylko wysypiska śmieci i każdy będzie się o wszystko potykał. Aby świat był lepszy trzeba zacząć od samego siebie. Dlatego wciąż działam w ekozespole.
Myślę, że Program ekozespołów jest bardzo przydatny. Dowiadujemy się dużo różnych, ciekawych informacji na temat ekologii,ale i dzielimy się wiedzą z ludźmi z naszego masteczka.
W Programie biorę udział pierwszy raz. Uważam, że to dobrze, że młodzież ma możliwość uczestniczenia w przedsięwzięciu, jakim jest Program ekozespołów. Mnie bardzo podobały się konkursy. Dzięki nim dowiedziałam się, że nie tylko energię trzeba oszczędzać. Dotychczas myślałam, że ekologia to nuda. Zrozumiałam, że Ziemia naprawdę jest zagrożona. Już nie wyrzucam śmieci, gdzie popadnie, uczę też "podwórkowe towarzystwo". Mówię, co mogą zrobić, aby przedłużyć żywot naszej planety. Zawsze znajdę coś do roboty, nie siedzę przed telewizorem. Jestem dumna, że jestem członkiem ekozespołów.
Działam w ekozespołach trzeci rok.Uważam, że nasze działania w Kole Ekologicznym były i są potrzebne. Uczestnictwo w Programie ekozespołów dało mi szansę zdobycia nowych doświadczeń, była to również próba charakteru. Dzięki zaangażowaniu w ten program nauczyłam się odpowiedzialności, kreatywnego myślenia, szybkiego działania. Teraz naturalne jest dla mnie segregowanie śmieci, uświadamianie innych, jak ważne są nasze codzienne wybory. Choć nie zawsze było łatwo i nie wszystko szło gładko i po myśli, z satysfakcją myślę o zrealizowanych działaniach na rzecz Ziemi.
Już od pięciu lat zachęcam młodzież reszelskiego gimnazjum do realizacji Programu ekozespołów. Jestem dumna ze swoich uczniów, że z takim zapałem podejmują wyzwania ekologiczne - radzą sobie przy tym świetnie!!! Są na kole takie osoby, które "działają" już 3 lata a więc cały okres gimnazjum. I z tego się bardzo cieszę, że tę moją pasję "ekologiczną" rozwijają, że chcą ze mną pracować, że wciąż mamy nowe pomysły i siłę do działania. A ja mam okazję obserwować, jak stają się coraz lepsi, jak zdobywają "szlif ekologiczny".
Program ekozespołów jest pomysłem na zmianę codziennych nawyków na bardziej przyjazne środowisku, a więc i ludziom. Nie jest to program łatwy. Wymaga od nas dużego zaangażowania, często poświęcenia i czasu. Ale korzyści, jakie możemy wynieść, podejmując się realizacji działań, które ten program proponuje, są niewymierne do naszych nakładów - czasu i pracy.
Program ten jest otwarty na inicjatywę młodych ludzi, którzy mają być motorem działań
w środowisku szkolnym i lokalnym. Swoją postawą i działaniami mają dawać przykład rówieśnikom
i dorosłym - rodzicom i dziadkom.
Realizując program ekozespołów uczymy się współpracy w grupie, podejmowania decyzji, rozwiązywania problemów, a więc uczymy się po prostu życia w zgodzie z drugim człowiekiem
i naturą. Polecam ten program wszystkim, którzy chcą zatroszczyć się o siebie i środowisko!
Mój 3-letni udział w działaniach ekozespołów bardzo mi się podobał. Sądzę, że nie tylko ja dużo wyniosłam, ale również przyczyniłam się do poprawienia świadomości ekologicznej innych ludzi. Uważam, że razem wykonałyśmy wiele i mam nadzieję, że w dalszych latach ekozespoły również będą tak prężnie działały.
ostatnie artykuły z tego działu: