Reszel - Herb Gminy
Herb Gminy Reszel
Zasady używania herbu Gminy Reszel.
§2
- Herbu Gminy Reszel używają: Rada Miejska, Burmistrz Reszla, Urząd Gminy:
- na budynkach administracji samorządowej,
- na pieczęciach, emblematach, drukach urzędowych,
- na samochodach służbowych,
- na stronach internetowych,
- na wizytówkach radnych, kierownictwa Urzędu Gminy,
- Herbu Gminy Reszel mogą używać do celów związanych z realizacją zadań statutowych jednostki organizacyjne gminy, jednostki pomocnicze, służby, inspekcje i straże mające siedzibę i działające na terenie Gminy Reszel - po uzyskaniu zgody Burmistrza Reszla.
- Spółki prawa handlowego ze 100 % udziałem Gminy Reszel mogą używać herbu Gminy Reszel po uzyskaniu zgody Burmistrza.
- Organy i jednostki wymienione w ust. 1-3 nieodpłatnie korzystają z herbu Gminy.
- Burmistrz w zezwoleniu na używanie herbu określa czas używania oraz miejsce jego umieszczania (np. budynek, pomieszczenie, druki, strony internetowe, pojazdy itp.).
§3
- Używanie herbu Gminy przez inne podmioty niż wymienione w § 2 w celach reklamowych lub zamieszczanie w znaku towarowym (usługowym) dla celów komercyjnych jest odpłatne i wymaga zgody Burmistrza.
- Zasady odpłatności strony określają w drodze umowy cywilnoprawnej ze szczególnym uwzględnieniem warunków używania wizerunku herbu w imię dobrych obyczajów i prestiżu Gminy.
- Burmistrz nie wyraża zgody na używanie herbu według wzoru innego niż określony w załączniku Nr 4 do Statutu Gminy Reszel.
§4
- Burmistrz może wyjątkowo wyrazić zgodę na nieodpłatne używanie herbu Gminy dla osób fizycznych lub prawnych, instytucji pozarządowych prowadzących działalność charytatywną, promujących dziedzictwo historyczne Gminy lub działających w szczególnym znaczeniu dla Gminy i jej mieszkańców.
- W tym przypadku Burmistrz wyraża zgodę w formie Zarządzenia na wniosek osób wymienionych w ust 1, po analizie przedłożonych dokumentów potwierdzających działania zgodne z prawem i dla dobra społecznego.
§5
Herb Gminy Reszel nie może być wykorzystywany w kampaniach wyborczych przez podmioty biorące w nich udział bez względu na rodzaj wyborów - powszechnych czy lokalnych.
na podstawie Uchwały Nr XV/94/2003 Rady Miejskiej w Reszlu z dnia 30 grudnia 2003 roku w sprawie: zasad używania herbu Gminy Reszel.
REKLAMA
opublikowano: 2005-06-22, © Krzysztof Majcher,
5182
Komentarze
Herbowy retusz
Młodzież szkolna z Bytowa, którą oprowadzałem po reszelskim zamku, zadała mi pytanie.
Jaki zwierz, znajduje się w herbie Reszla.
Dociekliwość i fantazja młodzieży, podszyta odrobiną ironii, postawiła mnie w niezręcznej sytuacji.
Wymieniano wszelkie zwierzęta, mniejsze i większe, ale nie herbowego misia.
Musiałem przekonywać, że to co widzą, na wizerunku naszego herbu, to na pewno jest niedźwiedź.
Riposta była dosyć brutalna; może to i miś, ale po genetycznym psikusie.
Gdy na spokojnie przyjrzałem się kształtom herbowego misia, to stwierdziłem, że w tej krytyce mają sporo racji.
Uważam, że gdyby nasz herbowy niedźwiedź zobaczył soją podobiznę, to ze złości zjadłby swój pastorał biskupi, razem ze swoim portrecistę.
Wiem, że herb to jak nazwisko, którego nie powinno się modyfikować.
Ale warto aby było ono pisane ładnie i wyraźnie.
Na przestrzeni wieków, stosownie do lokalnych uwarunkowań czasowych, herb naszego miasta ulegał pewnym retuszom lub wzbogaceniom o dodatkowe symbole.
Przez lata był malowany i kopiowany przez ludzi o różnych zdolnościach artystycznych.
Dlatego warto, by dzisiejszy wzorzec herbu, był wykonany przez człowieka mającego talent w tej dziedzinie sztuki i aby nikt nie miał wątpliwości, że niedźwiedź w naszym herbie jest innym zwierzęciem.
Jeżeli mogę zasugerować nowy wizerunek kształtu herbowego niedźwiedzia, to podobizna z logo w Gazecie Reszelskiej, jest do rozważenia.
Na tą małą niedźwiedzią korektę, pewnie zgodzi się sam zainteresowany.
Wizerunek herbu naszego miasta jest obwarowany zapisami prawa lokalnego zawartego w uchwale nr XV/ 94 / 2003 z dnia 30 XII 2003.
Określa ona zasady posługiwania się herbem.
W § 3 u. 3 uchwały Rady Miejskiej - mówi się; Burmistrz nie wyraża zgody na używanie herbu według wzoru innego niż określony w załączniku Nr 4 do Statutu Gminy Reszel.
W dniu 12 VII 2007 miałem przyjemność być uczestnikiem wręczania dyplomów i nagród ludziom zasłużonym dla miasta i gminy.
Moim zdziwieniem było to, że pamiątkowe dokumenty, jakimi obdarowywano każdego wyróżnionego, posiadały nadruk wizerunku herbu, odbiegającego swoim wyglądem od oryginału.
Paradoksem jest, że instytucja która powinna stać na straży rzetelności herbowego wizerunku, posługuje się nieudolną podróbka.
Warto aby z miejskiej instytucji, wzorzec herbu, lepszy czy gorszy wychodził w swej zatwierdzonej formie.
Do przemyślenia
Stanisław Gołaszewski
Reszel 01 V 2008