Reszel - Festyny, dożynki
III Festiwal Kultury Ludowej „Równianka” 28 – 30. 08. 2009 w Reszlu
Stowarzyszenie Kulturalne „Reszelanie” w Reszlu po raz trzeci było organizatorem Festiwalu Kultury Ludowej „Równianka”. W tym roku zgłosiło udział 9 zespołów Kaliningrad – „Mładuszka”, Rejon Prawdinsk - „Wiesiałucha”, Rejon Soleczniki– „Znad Mereczanki”, Rejon Włodzimierz Wołyński – Ukraina – „Trzy Malwy”, Powiat Hrubieszowski – Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej, Powiat Bełchatowski - Zespół Folklorystyczny z Drużbic oraz zespoły z naszego regionu Zespół „Rogóżanie” z Rogóża k/ Lidzbarka Warm, Kapela Bałdygów z Mazuchówki, Zespół Ludowy – „Srokowiacy” ze Srokowa.
W przeddzień zespoły spotkały się na uroczystej kolacji integracyjnej, Przy polskich specjałach kulinarnych przygotowanych specjalnie przez panie ze Stowarzyszenia „Reszelanie” bawiono się w takt dobrej muzyki. Wśród gości furorę robił polski żurek podany w specjalnie przygotowanym przez Piekarnię państwa Trzczak chlebie.
Sobotnią imprezę rozpoczął barwny korowodów, który przeszedł ulicami średniowiecznego miasta. Scena ustawiona została w rynku przy ratuszu, gdzie odbywał się prezentacja poszczególnych zespołów i specjalnie przygotowanych programów artystycznych.
Gości powitali Starosta Kętrzyński - Tadeusz Mordasiewicz, Burmistrz Miasta Reszel - Zdzisław Szypulski i prezes Stowarzyszenia Kulturalnego „Reszelanie” - Mirosław Bogdanowicz. Tradycyjnie członkowie Stowarzyszenia przeprowadzili konkurs na „żywą równiankę” a komisja powołana przez Burmistrza oceniła wieńce dozynkowe. Wokół placu ustawione zostały stragany jarmarczne, gdzie prezentowali się twórcy ludowi i handlarze. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko wystawione przez Stowarzyszenie Kulturalne „Konik Mazurski” z Kętrzyna z warsztatem tkackim.
W tym roku dodatkową atrakcją były wybory miss - pań pochodzących z miast partnerskich współpracujących z Powiatem Kętrzyńskim.
Tytuł Miss Miast Partnerskich Powiatu Kętrzyńskiego pojechał do Kaliningradu. Honory najpiękniejszej przez najbliższy rok będzie pełniła Anastasja Licznarowskaja, studentka II roku uniwersytetu technicznego. Tytuł I wicemiss przypadł Paulinie Banaszek z powiatu hrubieszowskiego. Drugą wice została Barbara Lewicka, mieszkanka Leśnego Rowu pod Srokowem.. Publiczność wybrała swoją miss Agnieszkę Iwanow z Reszla. Koronacji najpiękniejszych dokonał przewodniczący jury Tadeusz Mordasiewicz. Uczestnicy Festiwalu otrzymali upominki i nagrody.
Dla spragnionych tańca grała doborowa muzyka prezentowana przez znakomitego prezentera radiowego Krzysztofa Kempistego. Dyskoteka zakończyła się w późnych godzinach nocnych.
Niedzielny ranek rozpoczęła Msza święta dziękczynna dożynkowa koncelebrowana pod przewodnictwem ks. prałata Dyzmę Wyrostka. Tradycyjnie przez rolników złożone zostały dary ziemi z wypieczonym chlebem z tegorocznych zbóż.
Po mszy ruszył korowód dożynkowy prowadzony przez Zespól Śpiewaczy „Reszelanie” i dzieci uczestniczące w projekcie „Młodzież otwarta na kulturę” realizowanym w SP nr3. Za nimi szły przepiękne wieńce dożynkowe, Starostowie dożynek oraz gospodarz dożynek Burmistrz Miasta i zaproszeni goście.
Na scenie dzieci i zespół Reszelanie zaprezentowali wieńczący staropolski zwyczaj - obrzęd dożynkowy inspirowany muzyką ludową i wierszem. Program został przygotowany przez panie Jolantę Wasilewską, Małgorzatę Krajewską i Mirosława Bogdanowicza.
W trakcie uroczystości starostowie dożynek państwo - Wojciech Pikała i Mirosława Wielgórz wręczyli dorodny bochen chleba gospodarzowi dożynek – Zdzisławowi Szypulskiemu – Burmistrzowi Miasta Reszel, który podziękował wszystkim rolnikom za ciężką pracę i owoc ziemi, jakim jest chleb.
Wręczone zostały nagrody w konkursie „Na wieniec dożynkowy”. Tradycyjny obrzęd zakończył występ Zespołu Śpiewaczego „Reszelanie”, który zaprezentowała melodie z regionów Warmii i Mazur, Lublina, Rzeszowa i Krakowa.
Za zarząd
Mirosław Bogdanowicz
Prezes
W imieniu zarządu SK „Reszelanie” podziękowania za pomoc w przeprowadzeniu imprezy kierujemy do Burmistrza Miasta Reszel p. Zdzisława Szypulskiego, pracowników UMiG Reszel, MOK Reszel, OSP Reszel, pracowników robót publicznych.
Szczególne słowa kierujemy do koordynatora projektu - Krystyny Kaczmarczyk i członków Stowarzyszenia Kulturalnego „Reszelanie”
Nasi Sponsorzy
- Bank Spółdzielczy w Reszlu
- PHU Pamiątka W. Pawłowski - Bezławki
- Apteka Melissa - J. Szmul
- Sklep Spożywczy - p. Kurstak
- Sklep z Upominkami - L. Krupowicz
- Sklep Pelcowizna
- Sklep Spożywczy - p. Jadeszko
- Piekarnia p. Trzczak
*/ projekt współfinansowany z budżetu Starostwa Powiatowego w Kętrzynie i Burmistrza Miasta Reszel
Dziękuję firmie SpecNet, o której zapomniałem i Adamwi Tabace za filmowanie imprezy. Bardzo serdecznie dziękuję Pani Jolancie Grzyb za cudowna relację fotograficzną.
REKLAMA
opublikowano: 2009-09-12, © Mirosław Bogdanowicz,
5941
Komentarze
ostatnie artykuły z tego działu:
- Dożynki Gminne 2017
- ŚWIĘTO LUDZI WSI GMINY RESZEL
- Dożynki 2011
- V edycja „ Niezapominajki” w Reszlu.
- Plon niesiemy plon
- Tradycyjnie - Ludowo - Równiankowo
- Dożynkowo w Klewnie.(21.08.2010 r.)
- Pieckowiada 2010
- Festyn z okazji 650-lecia istnienia miejscowości Łężany
- Jeszcze parę słów o IV edycji „Niezapominajki”
- dalej...