Reszel - Wydarzenia_szkolne
Jak gra powietrze?
„Jak gra powietrze?” - to temat koncertu Filharmonii Narodowej z Warszawy, który odbył się dnia 6 listopada 2013r. w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Leginach.
Podczas występu artyści zaprezentowali instrumenty muzyczne, które wykorzystują siłę płuc człowieka, gdzie wdech i wydech sprawiają, że powietrze gra rozmaitymi dźwiękami. Mogliśmy podziwiać grę na flecie oboju, klarnecie, rogu i fagocie.
Prowadzący pan Jarosław Praszczałek zaprosił wszystkich w podróż muzyczną do rożnych zakątków świata. Na początek udaliśmy się do komnaty królewskiej, by posłuchać pieśni granej na wejście króla.
Potem przenieśliśmy się do Włoch na ulice i place miast pełne kolorowych pochodów, balów, maskarad i zabaw. W tę radosną atmosferę wprawił słuchaczy żywiołowy taniec odbywający się właśnie w tym państwie w okresie karnawału. Następnie prowadzący omówił kolejno instrumenty muzyczne, które mogliśmy podziwiać podczas występu, obserwować podobieństwa i różnice między nimi oraz porównać ich budowę, możliwości techniczne i brzmienie. Są to tzw. instrumenty z góry partytury – kwintet dęty, które wchodzą w skład orkiestry symfonicznej i zajmują pierwsze miejsca od góry w orkiestrowych partyturach.
Po kolejnych dwóch krótkich utworach tzw. bagatelach, przenieśliśmy się w świat magii, baśni, zaklęć i latających mioteł za sprawą dzieła francuskiego kompozytora Paula Dukasa z 1987r. pt. „Uczeń czarnoksiężnika”. Na wzburzone fale popłynęliśmy statkiem, by posłuchać wariacji na temat „Morskich opowieści” o pełnym przygód życiu na morzu.
Dzięki kolejnemu utworowi, muzycznej baśni rosyjskiego kompozytora Sergiusza Prokofiewa pt. „Piotruś i wilk” mogliśmy podziwiać pojedynczo jak brzmią dźwięki poszczególnych instrumentów.
I tak rolę wesoło ćwierkającego ptaszka grał flet, wolno człapiącej kaczki
- obój, starego dziadka – fagot, zwinnego i sprytnego kota – klarnet, złego i wielkiego wilka – róg, a głównego bohatera Piotrusia – wszystkie instrumenty. Poszczególne fragmenty dźwiękowe były przeplatane wystąpieniami konferansjera przybliżającego słuchaczom treść fabuły. Baśń opowiada o Piotrusiu, który koniecznie chciał zobaczyć, co znajduje się po drugiej stronie wysokiego muru otaczającego ogród. Gdy udało mu się tam przedostać, napotkał rożne zwierzęta i stawił czoła wilkowi. Opowieść ta mówi o dojrzewaniu i przemianie bohatera, ludzkiej dobroci, sile przyjaźni i szacunku do świata natury, zatem zachwyca nie tylko małych, ale i dorosłych słuchaczy.
Na zakończenie artyści przenieśli nas do gorącej Brazylii, by posłuchać wesołych i energicznych latynoskich rytmów z okresu karnawału w utworze „Tico Tico”.
Koncert dostarczył zgromadzonym na sali słuchaczom bogatych wrażeń muzycznych, stworzył okazję do zapoznania się z wyglądem i dźwiękami instrumentów dętych.
REKLAMA
opublikowano: 2013-11-13, © Ewa Szewc,
1573