Reszel - ciekawostki historyczne
Kapliczki i krzyże przydrożne w Reszlu. Suplement
We wcześniejszym moim opracowaniu pominąłem, jak słusznie zauważyła czytelniczka niniejszej strony internetowej, neogotycką kapliczkę znajdującą się przy ulicy Podmiejskiej, niemal przylegającej do ogrodzenia cmentarza komunalnego. Owa kapliczka, jak można sądzić na podstawie jej wyglądu i informacji o dwóch innych, zbliżonych pod względem konstrukcyjnym kapliczkach neogotyckich, może pochodzić z przełomu XIX i XX wieku. Kapliczka, podobnie jak dwie pozostałe, zbudowana z czerwonej cegły, posadowiona jest na kamiennym cokole. W odróżnieniu do opisanych kapliczek neogotyckich, jest to kapliczka dwupoziomowa z rozbudowanymi elementami zdobniczymi, do frontu i po obydwu jej bokach.
W korpusie pierwszego poziomu od frontu znajduje się głęboka, zamknięta, otynkowana nisza z figurą Matki Boskiej; po obydwu bokach występują dwie otynkowane blendy w kształcie krzyża. Korpus pierwszego poziomu zwieńczony jest bardzo ciekawym, wykonanym z cegły gzymsem, na którego obrysie (większym niż obrys pierwszego poziomu kapliczki) znajduje się korpus poziomu drugiego z trzema otwartymi (także wytynkowanymi) niszami - jednej frontowej i dwóch bocznych. W niszy frontowej znajduje figurka Chrystusa, a w niszach bocznych - figurka Chrystusa w jednej i figurka Matki Boskiej w drugiej.
Kapliczka zwieńczona jest dwuspadowym daszkiem z dachówki ceramicznej, tzw. esówki. Fronton kapliczki zakończony jest ceglaną sterczyną, na której zamocowany jest stalowy krzyż.
Ta bardzo, a może najbardziej urokliwa kapliczka jest najmniej widoczna, ponieważ znajduje się poza głównymi obecnie (a niegdyś bardzo ważnymi) ciągami komunikacyjnymi.
REKLAMA
opublikowano: 2007-06-24, © Tadeusz Rawa,
6215
Komentarze
ostatnie artykuły z tego działu:
- Reszel widziany oczami turysty i podróżnika
- Książki pasjonatów historii Reszla i okolic
- Reszel – jedno z najpiękniejszch miasteczek w Polsce
- Sekrety reszelskiej historii
- Czy w podziemiach reszelskiego kościoła są skarby?
- „Badanie dawnych dzwonów...” - po prelekcji
- Zaproszenie
- Tylko projekt kończymy a nie działania...
- „Ocalmy od zapomnienia”
- Co się dzieje z kapliczkami?
- dalej...