Reszel

Reszel - miasteczko na Warmii

Przysłowia ludowe: Gdy zbyt długo złota jesień trzyma nagle przyjdzie zima

Reszel - Informacje_i_wydarzenia

Kontrole szamb i oczyszczalni ścieków - jak przygotować swoją instalację, aby uniknąć kary?

Każdy właściciel nieruchomości, która nie jest przyłączona do zbiorczej sieci wodno-kanalizacyjnej powinien spodziewać się kontroli z urzędu. Wszystko przez zmianę przepisów w tym zakresie, które narzucają na gminę przeprowadzenie tego typu kontroli. Podpowiadamy, w jaki sposób można się do niej przygotować, aby uniknąć niekorzystnych skutków. Od jakichś dwóch lat coraz częściej mówi się o przeprowadzanych przez urzędników miejskich czy gminnych kontrolach szamb oraz przydomowych oczyszczalni ścieków. Nie bez powodu właściciele nieruchomości zastanawiają się - szczególnie przed pierwszą kontrolą - jakie kroki należy podjąć, aby wszystko przebiegło tak, jak powinno. W dzisiejszym artykule rozwiewamy wszelkie wątpliwości na ten temat.

Szamba oraz przydomowe oczyszczalnie ścieków - co trzeba wiedzieć?

Na początku warto uściślić, co rozumiemy pod pojęciem szamba oraz przydomowej oczyszczalni ścieków. W pierwszym przypadku mówimy bowiem o zbiornikach bezodpływowych, a więc takich, do których trafiają ścieki, a następnie trzeba je regularnie opróżniać. Jeśli chodzi o przydomowe oczyszczalnie ścieków, mamy do czynienia z instalacją przepływową, która neutralizuje zanieczyszczenia, po czym woda odprowadzana jest automatycznie z powrotem do środowiska naturalnego. Bardzo istotne jest w obu przypadkach to, aby regularnie monitorować stan techniczny wszystkich urządzeń, a także zadbać o regularne opróżnianie szamba czy zbiornika przydomowej oczyszczalni z resztek osadowych.

Jak w praktyce wygląda wizyta kontrolerów?

To na te dwie kwestie zwrócą szczególną uwagę urzędnicy, których zadaniem jest właśnie sprawdzenie, czy instalacja działa poprawnie, jest wydajna i czy nie wpływa niekorzystnie na środowisko naturalne. Ponadto, ważne będzie to, czy właściciel posiada stosowną dokumentację, a więc przede wszystkim umowę na wywóz nieczystości, która powinna być zawarta na pełny okres ze specjalistyczną firmą zajmującą się tego typu zleceniami. Umowa to jednak nie wszystkie formalności, ponieważ konieczne jest też posiadanie potwierdzenia, że usługa jest regularnie realizowana. Mowa tutaj między innymi o wystawionej fakturze VAT, rachunku lub potwierdzeniu przelewu.

Jak uniknąć kary podczas kontroli?

Kluczowe jest więc odpowiednie przygotowanie się do kontroli. Wiadomo już, że nie uniknie jej nikt, kto korzysta z rozwiązań stanowiących alternatywę dla gminnej kanalizacji. Trzeba więc gromadzić wspomniane dokumenty i przedstawić je na prośbę kontrolerów. Nie można zaniedbać też kwestii technicznych i dokonywać niezbędnych napraw. Jest to na pewno o wiele mniej kosztowne niż późniejsza wymiana szamba, a tym bardziej oczyszczalni, których ceny dochodzą teraz do kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jeśli kontrolerzy wykryją jakieś nieprawidłowości, mogą nałożyć mandat w wysokości 500 złotych, a przy poważniejszych uchybieniach (np. brak umowy) sprawa może zostać skierowana do sądu, który ma prawo ukarać właściciela nieruchomości grzywną wynoszącą do 5000 złotych.

REKLAMA

opublikowano: 2024-10-28, © materiał zewnętrzny,

94

ostatnie artykuły z tego działu:

 fot. materiał zewnętrzny
fot. materiał zewnętrzny