Reszel - Informacje_i_wydarzenia
Koronki, obrazy i ozdoby bożonarodzeniowe, czyli niecodzienna wystawa rękodzieła w Miejskiej Bibliotece Publicznej
Oscar Wilde powiedział „Artysta jest twórcą piękna”. Dowodem na potwierdzenie tych słów była wystawa rękodzieła w Miejskiej Bibliotece Publicznej, trwająca od 20.11 – 20.12.2008 roku.
Każdego roku w okresie poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia w reszelskiej bibliotece odbywa się wystawa rękodzieła pod hasłem „Nie każdy potrafi”. Pomysł narodził się w latach 90 - tych, a jego autorem była dyrektor biblioteki pani Barbara Bielska. W początkowym okresie wystawa odbywała się z przerwami, jednak z czasem na stałe wpisała się w kalendarz imprez, i dzisiaj już chyba nie można sobie wyobrazić przedświątecznego okresu bez koronek, kolorowych witraży i ozdób bożonarodzeniowych w bibliotecznym oddziale dla dorosłych.
Krąg osób, zajmujących się rzemiosłem artystycznym stale się powiększa, ponieważ każdego roku ktoś nowy decyduje się wystawić swoje prace. Twórcy, pomysły czerpią z gazet: „Hafty Polskie” , „Robótki Ręczne”, „Kram z Robótkami”, w których można znaleźć różne odmiany wzorów, ale także inspiracją jest dla nich przyroda i architektura.
Podczas ostatniej wystawy mogliśmy zobaczyć koronkę szydełkową (obrusy, serwetki), ceramikę, obrazy, ozdoby choinkowe, kartki świąteczne i notesiki. Wszystko stworzone z niezwykłą dokładnością, precyzją i dbałością o szczegóły, robi niesamowite wrażenie na odbiorcy. W tym roku dominował haft richelieu, podczas gdy w ostatnich latach dużą popularnością cieszył się haft kaszubski, węgierski i płaski.
Po raz pierwszy wystawiona została biżuteria - kolorowa, bardzo delikatna o różnych, ciekawych formach. Jej twórcy przeprowadzili się na południe Polski, ale zapewnili, że ich rękodzieła będzie można zobaczyć w przyszłym roku.
Uzupełnieniem wystawy był wykład połączony z prezentacją multimedialną, przeprowadzony przez etnografa z Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, na temat dawnych zwyczajów bożonarodzeniowych na Warmii i Mazurach. Dzieci uczestniczyły również w warsztatach, podczas których poznawały techniki wykonywania ozdób choinkowych.
Prace reszelskich artystów wystawiane były nie tylko w bibliotece, ale także gościnnie znalazły się na Przeglądzie w Bartoszycach, kilkakrotnie w Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, a także na Targach Turystycznych w Złotowie. Za największy sukces uznaje się udział w konkursie organizowanym w Kętrzynie pod hasłem „Po Warmińsko – Mazurskiej Ziemi”, gdzie Grand Prix zdobył pan Stanisław Pawłowski a wyróżnienie pani Stanisława Szewielińska.
Z założenia wystawa organizowana jest dla mieszkańców miasta i gminy Reszel, ale brali w niej udział również artyści z Korsz. Wystawa rękodzieła jest formą komunikowania się z odbiorcami, dlatego biblioteka zachęca wszystkie osoby, zajmujące się tym rzemiosłem do prezentacji swoich prac. Jest doskonały sposób na podzielenie się swoją twórczością z innymi. Eksponować można wszystko, od koronek poprzez gobeliny aż po ręcznie malowane bombki.
REKLAMA
opublikowano: 2008-12-29, © Wioleta Luchowska,
4272
ostatnie artykuły z tego działu:
- Zabieg falą uderzeniową na ostrogi piętowe. Przebieg procedury, przeciwwskazania
- Jakie prezenty dla babci i dziadka?
- Ochrona praw sygnalistów
- Organizacja konferencji na Mazurach – na co zwrócić uwagę przy wyborze sali?
- Ustanawianie rutyny: najlepsze praktyki dotyczące czasu monitorowania ciśnienia krwi
- Optymalny codzienny harmonogram dla dokładnych pomiarów ciśnienia krwi
- Techniki uważności w naturalnym obniżaniu ciśnienia krwi
- Kiedy jest idealny czas na zmierzenie ciśnienia krwi?
- Grille ogrodowe gazowe i węglowe oraz praktyczne akcesoria do nich
- Jak wyposażyć profesjonalnego kierowcę?
- dalej...