Reszel

Reszel - miasteczko na Warmii

Przysłowia ludowe: Skoro wrzesień, to już jesień, ale jabłek pełna kieszeń.

Reszel - Informacje_i_wydarzenia

Krok po kroku: Jak otworzyć restaurację i uzyskać wszystkie niezbędne pozwolenia

Gastronomia nie należy do najłatwiejszych biznesów, ale niewątpliwie jest jedną z działalności przynoszących największą satysfakcję. To dlatego każdego roku pasjonaci kuchni, niezrażeni niestandardowymi godzinami pracy i koniecznością interakcji z klientami, decydują się na otwieranie restauracji. Tylko jak podejść do tego zagadnienia, aby zakończyło się ono sukcesem? Od czego zacząć i co zrobić dalej? Przejdź z nami przez proces otwierania restauracji w siedmiu krokach.

 

Krok 1: Sprawdź, czy jesteś w stanie się z tego utrzymać

Największą przeszkodą dla osiągnięcia sukcesu w gastronomii może być tzw. klęska urodzaju. Jeśli w danej miejscowości jest już wiele lokali, kolejny może po prostu na siebie nie zarobić. Musisz rozważyć również inne czynniki, zaczynając od tego, że nie od razu zarobisz mnóstwo pieniędzy. Skalkuluj, czy masz odpowiednie środki na start (lub zdolność kredytową) oraz czy dzięki własnym oszczędnościom lub wsparciu rodziny, możesz utrzymać się w pierwszych miesiącach, potrzebnych na rozruch.

 

Krok 2: Wybierz odpowiednią lokalizację

Ten element planowania restauracji może się okazać najbardziej podstępny. Z jednej strony kuszą lokalizacje, gdzie nie ma żadnych obiektów gastronomicznych. Z drugiej – w centrach miast można liczyć na o wiele większy ruch. Warto dobrze przemyśleć, gdzie z łatwością dotrą goście. Dużym atutem okaże się wydzielony dla klientów parking. W przypadku lokalizacji na uboczu, świetnym rozwiązaniem jest położenie dużego nacisku na świadczenie usługi dowozu.

 

Krok 3: Przemyśl menu (serio, dobrze przemyśl)

Wielu początkujących restauratorów popełnia jeden z dwóch podstawowych błędów: proponują w menu dokładnie to, co konkurencja, albo też serwują bardzo niestandardowe dania tylko dla koneserów. Lepiej wyśrodkować pomiędzy tymi dwiema skrajnościami. Pamiętaj też, że lokali oferujących pizzę i kebab jest aż za dużo – zaproponuj gościom oryginalną, smaczną kuchnię. W menu warto też uwzględnić opcje wegetariańskie, wegańskie, bezglutenowe i bez laktozy. Chcesz bez wysiłku zdobyć dodatkowych nielicznych, ale wiernych klientów? Serwuj dania bez fenyloalaniny. Mało które restauracje w Polsce myślą o chorych na fenyloketonurię, a to najczęstsza wrodzona wada metaboliczna.

 

Krok 4: Zarejestruj działalność gospodarczą

Aby zostać przedsiębiorcą, należy wypełnić druk CEIDG-1 i dostarczyć go (osobiście, pocztą lub online) do urzędu gminy. Nie obawiaj się, jego uzupełnienie jest naprawdę proste. Wymagane są tylko podstawowe informacje – nazwa działalności, adres, kody PKD określające, co będziesz robić. Protip: nigdy nie zaczynaj działalności od pierwszego dnia miesiąca. Wystarczy poczekać jeden dzień, aby zaoszczędzić na składce zdrowotnej.

 

Krok 5: Zgłoś działalność do US i ZUS

O nową firmę upomną się oczywiście instytucje, do których od tej pory będziesz odprowadzać daniny i składki. Gdy otrzymasz już decyzję o wpisaniu firmy w rejestr działalności gospodarczych (co obecnie trwa błyskawicznie), od razu zgłoś się również do urzędu skarbowego i do ZUS. Ponownie nie warto się obawiać – procedura jest bardzo prosta i obejmuje wypełnienie jednego dokumentu. Pamiętaj również o zgłoszeniu wszystkich osób, jakie będziesz zatrudniać.

 

Krok 6: Zdobądź koncesję na sprzedaż alkoholu

Alkohol nie jest obowiązkowym składnikiem menu, ale jednak wielu gości będzie pytać o piwo, wino czy drinki. To dlatego warto postarać się o koncesję. Jeszcze raz – to naprawdę nic trudnego. Złóż wniosek do gminy i poczekaj na opinię gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych. Ta jest najczęściej pozytywna, o ile lokal nie znajduje się np. tuż przy szkole.

 

Krok 7: Uzyskaj pozytywną opinię Sanepidu

Prawdopodobnie ten właśnie krok budzi największe obawy przyszłych restauratorów. I słusznie, bo to rzeczywiście najtrudniejsza część całej procedury. W pierwszej kolejności należy sporządzić szczegółowy projekt technologiczny lokalu, składający się z planu w wersji graficznej oraz jego opisu. Należy uwzględnić pomieszczenia, przegrody, drzwi i okna, przyłącza mediów oraz urządzenia zamontowane na stałe. Niezbędne jest również posiadanie umowy z firmą zajmującą się wywozem odpadów. Sanepid sprawdzi także dokumenty pracowników. Więcej na temat tego, jak przebiega odbiór lokalu, przeczytasz tutaj: https://horeca-design.pl/kontrola-i-odbior-lokalu-przez-sanepid-jak-wyglada/.

 

Kulminacyjnym momentem jest Krok 8 – czyli start biznesu. Radość z obsługiwania pierwszych gości i wysłuchiwania ich pochwał, trudno porównać z innym doświadczeniem. I tego właśnie ci życzymy – gładkiego startu i oszałamiającej kariery w gastronomii!

REKLAMA

opublikowano: 2024-07-18, © materiał zewnętrzny,

152

ostatnie artykuły z tego działu:

 fot. materiał zewnętrzny
fot. materiał zewnętrzny