Reszel - ciekawostki historyczne
Książki pasjonatów historii Reszla i okolic
Dzieje Reszla mają stosunkowo bogatą literaturę. Na uwagę zasługują prace przedwojennych badaczy Adolfa Poschmanna oraz Georga i Kurta Maternów. Pierwszy z nich w książce 600 Jahre Rossel... (1937) przedstawił obszernie historię Reszla. Praca Georga i Kurta Maternów Burg und Amt Rossel... (Königsberg,1925) jest poświecona zamkowi i powiatowi reszelskiemu. Dwie prace Georga Materna Die Pfrarrkirche St. Petri und Pauli zu Rossel (Knigsberg, 1931) i Geschichte der Pfarrgemaide St. Petri und Pauli zu Rossel (Königsberg, 1935) dotyczą głównie dziejów parafii i kościoła parafialnego w Reszlu.
Po drugiej wojnie światowej ukazały się dwie książki Sławy Mojzych-Rudowskkiej: Biskupiec. Z dziejów miasta i powiatu (Olsztyn, 1969) i Kętrzyn. Z dziejów miasta i okolic (Olsztyn, 1978), w których zagadnienia dotyczące Reszla stanowią niewielką ich część. Książka Dzieje Reszla, lata 1945-1991 (Toruń 1997) Janiny Danuty Łaniec przedstawia tylko powojenną historię miasta.
Następna książka Reszel 1337-2017, autorstwa Tadeusza Rawy, ukazała się w 2017 roku, z okazji 680-lecia lokacji miasta. Druk książki został sfinansowany przez Gminę Reszel. Na 144 stronach jej autor skupił się na opisie infrastruktury technicznej, społecznej i organizacyjnej. W końcowej części książki przedstawił szlak turystycznych atrakcji Reszla, szlak pielgrzymkowy Reszel-Święta Lipka i autorski wiersz pod tytułem Dzieje Reszla wierszem pisane. W książce wykorzystał także swoje wcześniejsze, historyczne opracowania, w liczbie ok. 30, sukcesywnie ukazujące się od 2000 roku na stronie internetowej www.Reszel.pl, Ciekawostki historyczne.
W 2018 roku ukazała się książka Reszel - 680 lat historii pod redakcją Grzegorza Białuńskiego i Roberta Klimka. Na 238 stronach 8 autorów (Grzegorz Białuński, Danuta Bogdan, Stanisław Achremczyk, Jerzy Kiełbik, Andrzej Kopiczko, Jerzy Łapo, Stanisław Kuprjaniuk i Robert Klimek) przedstawiło 8 wybranych obszarów reszelskiej historii. Ostatni z autorów zawraca uwagę na trzy istotne błędy historyczne. Książka zawiera liczny materiał ilustracyjny, w tym pochodzący ze zbiorów Jolanty Grzyb i Roberta Klimka. Wydawca: Towarzystwo Miłośników Reszla i Okolic.
W2019 roku powstała książka Barcja zaprasza, wydana przez A-Z Media na zlecenie Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Regionu „Dolina Gubra”. W książce, w dużym formacie (230x300 mm), oprócz dwustronicowego rysu historycznego w języku polskim i angielskim, zamieszczono 100 fotografii z terenu powiatu Kętrzyńskiego, w tym 26 z terenu gminy Reszel, i w tym 9 z miasta Reszel.
W 2020 roku ukazało się broszurowe wydanie książki Reszel autorstwa Stanisława Kuprjaniuka. Jej wydawcą było Towarzystwo Miłośników Reszla i Okolic. W tym niewielkim (format A6), 64 stronicowym opracowaniu, jego autor przedstawił rys historyczny miasta i 55 fotografii najbardziej charakterystycznych obiektów Reszla. Na ostatnich stronach pod wspólnym tytułem Szlakiem przedmieść i wokół starego miasta ukazuje nie tylko najciekawsze i najwartościowsze zabytki, ale także inne mało znane dobra kulturowe.
W tym samym roku (2020) ukazała się, wydana przez wymienione towarzystwo, druga książka Stanisława Kuprjaniuka pod tytułem Gudniki Przedstawia ona kilkusetletnią historię wsi, wzbogaconą dwiema mapami i wieloma autorskimi fotografiami.
Szósta, 168 stronicowa książka Reszel i okolice wczoraj i dziś została wydana w 2020 roku przez Starostwo Powiatowe w Kętrzynie w ramach Budżetu Obywatelskiego 2020. Książka, przygotowana w dużym formacie (B4), zawiera archiwalne pocztówki sprzed drugiej wojny światowej, udostępnione przez instytucje i osoby fizyczne oraz fotografie współczesne autorstwa Jarosława Żyły, pasjonata fotografii. Jednoczesna prezentacja obiektów przed i powojennych, miała na celu ukazanie ich stanu zachowania. Pomysł na książkę wyszedł z Towarzystwa Miłośników Reszla i Okolic. Całość redagowała Jolanta Grzyb – prezeska towarzystwa. Wstęp i podpisy pod fotografiami zostały podane także w języku niemieckim i angielskim. Album zamykają fotografie pań należących do reszelskiej Society z 1905 roku oraz członkiń Towarzystwa Miłośników Reszla i Okolic.
W 2021 roku ukazała się bardzo ciekawa książka Wypisz, wymaluj Reszel Agnieszki Depty (tekst) i Pauliny Radomskiej-Skierkowskiej (ilustracje). Książka zawiera bajkowe opowieści, związane z historią regionu i Reszla. Jest adresowania głównie do dzieci i młodzieży. Opowiadania uzupełniają krótkie opisy historyczne, a całość opracowania dopełniają przepiękne ilustracje. Wydawca: Towarzystwo Miłośników Reszla i Okolic.
Ostatnia z książek (w formacie B5), wydana w 2023 r., przez Towarzystwo Miłośników Reszla i Okolic to licząca 354 strony Bursztynowa łza Kacpra Gładycha. Jest to powieść kryminalna, na stronach której można też odnaleźć postacie z czasów przeszłych i obecnych. Pomimo kryminalnego jej charakteru zawiera wiele informacji historycznych. Książka jest opatrzona kilkunastoma bardzo interesującymi, czarno-białymi grafikami autorstwa Pauliny Radomskiej-Skierkowskiej.
Na zakończenie warto zauważyć wyjątkową, w ostatnich 6 latach, aktywność pisarską reszelskich pasjonatów historii. W tym okresie powstało aż 8 różnych książek; w jednych tematyka historyczna stanowi ich wątek główny, a w innych tylko poboczny. Szczególną i istotną rolę odegrało tu Towarzystwo Miłośników Reszla i Okolic, na czele z jej prezeską Jolantą Grzyb, będące inspiratorem wszelkich działań, w tym pozyskiwania niezbędnych środków finansowych, których głównym źródłem, jak należy mniemać, były środki z programów Unii Europejskiej.
REKLAMA
opublikowano: 2023-06-01, © Tadeusz Rawa,
2182