Reszel - ciekawostki historyczne
Na granicy...
Na marcowym spotkaniu w restauracji „U Renaty“ rozpoczynającym realizację projektu „Decydujmy razem“, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Kętrzyńskiej przedstawił interesującą propozycję „zwiedzania“ starej granicy między dominium warmińskim a ziemiami zakonu krzyżackiego (później Warmią i Prusami Ksiażęcymi). Granica ta istnieje do dziś realnie, nie tylko na starych mapach. Wyznaczały ją kamienie i kopce, które umiejscowione wiele lat temu, nadal zajmują swoje pierwotne miejsce.
Pięciu badaczy regionu; dwóch członków Towarzystwa Miłośników Ziemi Kętrzyńskiej i trzech jego sympatyków, spenetrowało prawie cały odcinek starej granicy przebiegającej w obrębie naszego powiatu. Postanowili teraz podzielić się z innymi swoimi odkryciami.
W sobotę, 14 kwietnia, w Świętej Lipce spotkali się pasjonujący się historią regionu członkowie Towarzystwa i jego sympatycy z powiatu kętrzyńskiego i Warszawy.
Reszel reprezentowali: Barbara Bielska z córką Aleksandrą, Beata Subocz, Mirosława Wielogórska, Teresa Wicińska, Leszek Dębowski, Zbigniew Dzięcioł i autorka tekstu i zdjęć, Jolanta Grzyb.
Wyprawę poprowadził prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Kętrzyńskiej, Andrzej Masłoń. Przeszliśmy około 7 kilometrów wzdłuż historycznej granicy. Napotkaliśmy kilka kamieni granicznych i kopców. Najciekawszy kamień znajdował się w okolicy Klewna. Są na nim wyryte znaki pastorału (symbol biskupi) i krzyża (symbol zakonu krzyżackiego).Zdaniem wielu osób, materialne ślady granicy sprzed kilkuset lat mogą być dużą atrakcją dla osób odwiedzających nasz region. Wycieczki „śladem“ granicy między dominium warmińskim a ziemiami zakonu krzyżackiego, to nie tylko możliwość poznawania historii regionu ale także obcowania z przepiękną, warmińsko-mazurską przyrodą.
Serdecznie dziękujemy panu Andrzejowi Masłoniowi i pozostałym członkom Towarzystwa Miłośników Ziemi Kętrzyńskiej za zaproszenie mieszkańców Reszla do udziału w sobotniej wyprawie. A panu Waldemarowi Kaczorowskiemu za smaczny poczęstunek po wyprawie w wyjątkowo urokliwym miejscu, w jego gospodarstwie agroturystycznym, w Świętej Lipce.
REKLAMA
opublikowano: 2012-04-15, © Jolanta Grzyb,
780
ostatnie artykuły z tego działu:
- Reszel widziany oczami turysty i podróżnika
- Książki pasjonatów historii Reszla i okolic
- Reszel – jedno z najpiękniejszch miasteczek w Polsce
- Sekrety reszelskiej historii
- Czy w podziemiach reszelskiego kościoła są skarby?
- „Badanie dawnych dzwonów...” - po prelekcji
- Zaproszenie
- Tylko projekt kończymy a nie działania...
- „Ocalmy od zapomnienia”
- Co się dzieje z kapliczkami?
- dalej...