Reszel - Ekozespoły - inne
"Niezapominajkowy" Reszel i ekozespo?owe sukcesy.
"Niezapominajkowy" Reszel i ekozespołowe sukcesy.Finału nadszedł czas. Po kilku miesiącach pracy Komitetu Organizacyjnego I Reszelskiego Święta Niezapominajki 19 maja 2007 r. na placu przed Specjalnym Ośrodkiem Szkolno- Wychowawczym w Reszlu odbył się reszelski festyn. W imprezie, której głównym celem była integracja środowiska lokalnego, reszelskich rodzin, dzieci i dorosłych, uczniów i nauczycieli oraz przypomnienie o najważniejszych wartościach w życiu człowieka - miłości, przyjaźni i szacunku, wzięli udział przedstawiciele jednostek samorządowych naszej gminy, instytucji, zakładów pracy na czele z gospodarzem i inicjatorem imprezy Zdzisławem Szypulskim, burmistrzem Reszla.
Na uroczystość, mimo wcześniejszego zaproszenia, niestety nie mógł przybyć red. Zalewski, propagator święta niezapominajki w kraju. Imprezę otworzył oficjalnie Burmistrz Reszla i wraz z Krystyną Sobolewską, dyrektorem SOSW i dziećmi z Przedszkola "Słoneczko" zasadził symbolicznie w doniczkach niezapominajki.
Podczas festynu nastąpiło podsumowanie konkursów, organizowanych przez współorganizatorów. Gimnazjum w Reszlu podjęło się organizacji gminnego konkursu zbiórki surowców wtórnych i konkursu na przygotowanie zdrowych potraw "Smacznie i zdrowo".
Konkurs zbiórki surowców wtórnych trwał od grudnia 2006 r. Koło ekologiczne "Ekozespoły" czuwało nad prawidłowym jego przebiegiem. Sami zabieraliśmy makulaturę nie tylko z domu, ale i z zakładów pracy. W rankingu uczestniczących w konkursie placówek zajęliśmy IV miejsce w zbiórce makulatury, III baterii i II puszek aluminiowych. To chyba nie tak źle, zważywszy na fakt, że różnice w ilościach zebranych surowców miedzy placówkami były niewielkie. Ale nie to jest najważniejsze. Poprzez swoją postawę przyczyniliśmy się do ochrony naturalnych zasobów i zmniejszyliśmy ilość wyrzucanych śmieci na wysypiska.
Dyrektor gimnazjum odebrał dyplom i nagrodę dla szkoły. Cieszymy się bardzo, że nasza praca jest z korzyścią nie tylko dla środowiska, ale i przynosi profity naszej szkole. Natomiast konkurs "Smacznie i zdrowo" został rozstrzygnięty właśnie na festynie.
Potrawy przygotowywali do późnych godzin wieczornych dnia poprzedniego i już z samego rana 19 maja uczniowie z koła ekologicznego "Ekozespoły" i drugiego koła, prowadzonego przez p. Halinę Kowalik. Z pomocą przyszła nam Pani Małgorzta Terlik i Pani Krystyna Oleszkiewicz. Nieoceniony okazał się także Pan Marek Terlik. Również przygotowania zaangażowani byli rodzice uczennic z kół. Wszystkim serdecznie dziękujemy.
Stoisko gimnazjum to piękny stół z potrawami ze zdrowej żywności - żurek, "swojskie" chleby, sałatki owocowe, ryba po grecku, sałatka z mniszka lekarskiego, ciasto marchewkowe, ciasteczka ze słonecznikiem, napój ze świeżej mięty, kotlety i pasztet sojowy i wiele innych dodatków z własnej roboty (zobacz nasze przepisy).
Do rywalizacji stanęły trzy placówki: Szkoła Podstawowa w Leginach, Przedszkole "Słoneczko" i Gimnazjum. Członkowie komisji wypełniali karty oceny indywidualnej a następnie przewodnicząca komisji uzyskane wyniki zebrała w zbiorczej karcie oceny. Maksymalnie każda placówka mogła uzyskać 100 punktów. Werdykt jury okazał się bardzo korzystny dla naszego stoiska. Gimnazjum zajęło I miejsce (a w zasadzie Ci wszyscy, którzy przygotowywali potrawy) i zdobyło nagrodę pieniężną 400 zł, uzyskując 99 punktów!!!
Dyplom i nagrodę z rąk Burmistrza Reszla odebrał Pan Wacław Konopnicki, dyrektor gimnazjum. Wszyscy bardzo cieszymy się z sukcesu, bo do naszej prezentacji przygotowywaliśmy się bardzo długo. Niemniej jednak gratulujemy naszym konkurentom, gdyż uważamy, że pozostałe stoiska były naprawdę piękne i "zdrowe", czego dowodem było wyraźne zainteresowanie przybyłych mieszkańców Reszla i okolic. Każdy mógł spróbować przygotowanych potraw.
Przedszkole "Słoneczko uzyskało w ocenie jury 94 punkty /100 możliwych zaś Szkoła Podstawowa w Leginach 91 punktów.
Gdy na naszym stoisku zostały już tylko puste talerze zajęliśmy się sprzątaniem. A następnie już jako uczestnicy festynu cieszyliśmy się innymi atrakcjami: wzięliśmy udział w loterii fantowej, w jeździe konnej, zwiedziliśmy wystawę prac. Późnym popołudniem wróciliśmy do naszych domów zmęczeni, ale i szczęśliwi.
Warto przypomnieć, że I Reszelski Festyn Niezapominajki odbył się dokładnie w III Dzień Dobrych Uczynków. Czy to przypadek, czy zrządzenie losu? My na pewno tego dnia zrobiłyśmy wiele dobrych uczynków!!!
Więcej informacji z przebiegu festynu na www.reszel.pl.
Nad całością reszelskiego festynu niezapominajki czuwała Pani Lucyna Macełko, inspektor ds. promocji gminy Reszel. Od wielu miesięcy kierowała pracami Komitetu Organizacyjnego i pilnowała, by wszystko przebiegało sprawnie i bez zastrzeżeń.
REKLAMA
opublikowano: 2007-05-20, © Elżbieta Majcher.,
2778