Reszel - Wydarzenia_szkolne
OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ DOKARMIANIA ZWIERZYNY LEŚNEJ
11 lutego to Ogólnopolski Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej. Ma on przypominać o tym, że zima to trudny okres dla dzikich zwierząt, ponieważ gruba warstwa śniegu i lód często utrudniają zwierzętom dostęp do naturalnego pokarmu i wody. To dobra okazja, aby zastanowić się jak z mrozem i śniegiem radzą sobie mieszkańcy lasu i jak można im pomóc przetrwać najtrudniejszą dla nich porę roku.
Z tej okazji w dniu 11 lutego 2016 r. myśliwi z Koła Łowieckiego "Wiewiórka" w Korszach z siedzibą w Dębniku przygotowali i zorganizowali dla dzieci klas drugich ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Reszlu zajęcia edukacyjne w lesie w okolicach Gudnika.
Po dotarciu na miejsce, z tradycyjnym powitaniem leśników i myśliwych „Darz bór”, czekał na nas Pan Sławomir Liberna, który na wstępie opowiedział nam o zasadach zachowania się w lesie i występującej tu zwierzynie oraz jej zwyczajach. Następnie wszyscy udaliśmy się leśną ścieżką w kierunku karmisk, wypatrując przy tym zwierząt leśnych i ich tropów. Długo nie musieliśmy czekać, bo drogę przecięły nam w oddali widoczne sarenki. Wspólnie z Panem Liberną odnaleźliśmy tropy lisów, saren i dzików. Było nam tym łatwiej, że w noc poprzedzającą zajęcia edukacyjne w lesie spadł śnieg, dlatego też tropy były bardzo dobrze widoczne. W trakcie wędrówki wysłuchaliśmy opowieści z lasu, w których pojawiało się mnóstwo gwarowych, myśliwskich określeń, które bardzo nam się spodobały.
Kolejnym punktem wyprawy było spotkanie w okolicach karmisk z Prezesem Koła Łowieckiego „Wiewiórka" Panem Adamem Zajkiem, który opowiedział nam o zasadach wybierania miejsc i sposobach zimowego dokarmiania dzikiej zwierzyny, a także o rodzajach wykładanego pożywienia. Największą frajdę sprawiło nam, pozwolenie na samodzielne wyłożenie w okolicach paśnika przywiezionej przez nas oraz przygotowanej przez myśliwych różnorakiej karmy dla zwierząt leśnych. Podarowaliśmy mieszkańcom lasu soczystą karmę: buraki, marchew, ziemniaki, jabłka, których zjedzenie uchroni ich przed niedostatkiem wody. Na drzewach zawiesiliśmy słoninkę dla ptaków oraz nieopodal rozsypaliśmy zebrane jesienią kasztany. Szybko zapełniła się „leśna stołówka”.
Zobaczyliśmy też lizawkę i dowiedzieliśmy się, że dużą rolę w odżywianiu się zwierzyny i zapobieganiu chorobom odgrywają składniki mineralne, zwłaszcza sól, którą zwierzęta chętnie tu zlizują.
Na zakończenie zostaliśmy zaproszeni do „leśnej stołówki” dla dzieci, gdzie Pan Cezary Koziej czekał na nas z kiełbaskami do upieczenia na ognisku oraz ciepłą, rozgrzewającą w ten jakże chłodny dzień herbatką.
Taka lekcja przyrody bardzo nam się podobała. Wróciliśmy do szkoły nieco zmarznięci, ale bogatsi o wiedzę związaną z zimowym życiem lasu i zadowoleni, że choć trochę mogliśmy pomóc zwierzętom leśnym przetrwać ten trudny czas.
W imieniu wszystkich zadowolonych drugoklasistów i ich wychowawczyń Pani Bożenny Michalak i Jolanty Wasilewskiej pragnę serdecznie podziękować Panu Marcinowi Filipczykowi za inicjatywę, zorganizowanie i czuwanie nad całością tej pouczającej lekcji przyrody. Równie ciepło dziękujemy Panom Sławomirowi Libernie, Adamowi Zajkowi oraz Cezaremu Koziejowi za ciekawe leśne opowieści i serdeczne nas przyjęcie. Ta lekcja pozostanie na długo w naszej pamięci.
Serdeczne podziękowania składam również wszystkim uczniom SP nr 3, rodzicom i nauczycielom, którzy tak licznie zaangażowali się w szkolną, jesienną akcję „Podaruj kasztaniaka, podaruj żołędziaka dla leśnego zwierzaka”. Wspólnie zebraliśmy 16 worków kasztanów i 1 worek żołędzi, które przekazaliśmy dla Koła Łowieckiego "Wiewiórka". Mamy nadzieję, że w kolejnej jesiennej zbiórce uda nam się pobić nasz dotychczasowy wynik.
SERDECZNIE DZIĘKUJĘ!
Alina Szmul – wychowawczyni klasy II b
REKLAMA
opublikowano: 2016-02-16, © Alina Szmul,
3961