Reszel - Informacje_i_wydarzenia
Ochrona praw sygnalistów
We wrześniu 2024 roku w życie weszła Ustawa o ochronie sygnalistów. Jej wprowadzenie podyktowane było zmianami prawnymi uchwalonymi na poziomie Unii Europejskiej. Zobacz, kto może zostać uznany za sygnalistę oraz jakie prawa mu przysługują, a także przekonaj się, czy nie musisz w związku z tym podjąć stosownych kroków organizacyjnych również w swojej firmie.
Sygnalista – kto to jest?
Za sygnalistów uznaje się osoby informujące o naruszeniach i nieprawidłowościach dotyczących działalności określonego podmiotu. Stroną informowaną może być zarówno sama opinia publiczna, jak też właściwy organ lub instytucja. Przekładając te wymogi na rzeczywistość, sygnalistą może być każdy, kto ma styczność oraz wiedzę na temat danego podmiotu. Potencjalne grono osób nie zamyka się w pracownikach firmy. Sygnalistą może być też np. podwykonawca lub zaledwie kandydat do pracy w firmie.
Istotnym problemem, który spowodował konieczność zmodyfikowania europejskiego ustawodawstwa, są powszechne działania odwetowe na sygnalistach, które często uznawane są wręcz za mobbing. Osoba, która zgłasza nieprawidłowości, jest uznawana za kogoś niepożądanego w danym miejscu, działającego na szkodę tego podmiotu. Nowe przepisy dotyczące ochrony sygnalistów mają na celu przeciwdziałanie temu i ochronę takich ludzi.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zmian prawnych oraz ewentualnych wynikających z nich obowiązków dla Twojej firmy, sprawdź ofertę szkoleń prowadzonych przez SBM Centrum Szkolenia Ustawicznego https://sbm-szkolenia.pl/.
Zmiany prawne dotyczące ochrony sygnalistów
Zgodnie z nowymi przepisami każdy ma możliwość zgłaszania nieprawidłowości trzema kanałami. Pierwszy z nich jest kanałem wewnątrzfirmowym; drugi, zewnętrznym, którego rolę pełni Państwowa Inspekcja Pracy; natomiast ostatnim – opinia publiczna. W anonimowy sposób można zgłosić zastrzeżenia dotyczące m.in. prania pieniędzy, ochrony środowiska, bezpieczeństwa żywności, czy ochrony konsumentów. Nie jest to katalog zamknięty i może zostać on rozszerzony przez pracodawcę.
W związku z tym wielu przedsiębiorców musi dostosować się do nowych przepisów, tworząc odpowiednie kanały komunikacji i zapewniając ochronę ewentualnym sygnalistom. Przepisy dotyczą firm zatrudniających powyżej 50 osób, a także jednostki publiczne w gminach i powiatach powyżej 10 tysięcy mieszkańców. Podmioty te muszą zagwarantować możliwość zgłaszania nieprawidłowości i stworzyć do tego właściwy kanał raportowania. Zgłaszający natomiast zyskuje ochronę – nie może zostać zwolniony, a także nie może być przymusowo wysłany na urlop, mieć obniżonego wynagrodzenia, czy być dyskryminowany. Zgłaszana sprawa musi być rozpatrzona przez określone osoby w ciągu 3 miesięcy.
REKLAMA
opublikowano: 2024-12-13, © materiał zewnętrzny,
74
ostatnie artykuły z tego działu:
- Zabieg falą uderzeniową na ostrogi piętowe. Przebieg procedury, przeciwwskazania
- Organizacja konferencji na Mazurach – na co zwrócić uwagę przy wyborze sali?
- Jakie prezenty dla babci i dziadka?
- Kiedy jest idealny czas na zmierzenie ciśnienia krwi?
- Optymalny codzienny harmonogram dla dokładnych pomiarów ciśnienia krwi
- Ustanawianie rutyny: najlepsze praktyki dotyczące czasu monitorowania ciśnienia krwi
- Techniki uważności w naturalnym obniżaniu ciśnienia krwi
- Grille ogrodowe gazowe i węglowe oraz praktyczne akcesoria do nich
- Jak wyposażyć profesjonalnego kierowcę?
- Tłumaczenie raportów finansowych - najlepsze praktyki dla firm
- dalej...