Reszel - Informacje_i_wydarzenia
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania To był wyjątkowy dzień w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Reszlu. Już od kilku dni koleżanki z oddziału dla dzieci przygotowywały scenografię w czytelni. Za oknami zagościła złota polska jesień, więc i dekoracja musiała być odpowiednia – bujany fotel, kolorowe liście pod stopami, kosz kasztanów, a w tle trzciny i pałki wodne, w końcu to Kraina Tysiąca Jezior! Na spotkanie zaprosiliśmy najmłodszych czytelników ze szkoły podstawowej i z przedszkola „Słoneczko”. Dla wielu z nich była to pierwsza wizyta w bibliotece publicznej, dlatego bibliotekarki starały się stworzyć odpowiedni, przyjazny klimat. Pierwsze wrażenie jest bardzo ważne, może zachęcić lub całkowicie zniechęcić dziecko do korzystania z biblioteki.
Rozpoczęliśmy nasz książkowy maraton! Zaproszeni goście będą czytać książki polskich autorów. Przed samą dziewiątą wpadł jak burza pan Wojtek Ogłuszka, zaprzyjaźniony z biblioteką prezes Zakładu Usług Komunalnych, obładowany tobołami. – Lecę się przebrać – rzucił w biegu i pognał na górę. Zdążył tylko zostawić torbę z cukierkami, które przyniósł ze sobą dla dzieci. Kiedy wrócił, oniemieliśmy z wrażenia, a dzieci miały oczy okrągłe jak spodki. Przed nami stał prawdziwy Krakowianin, w pięknej sukmanie i w czapce z pawim piórem! Nie zdążyliśmy jeszcze ochłonąć, a pan prezes już witał się z dziećmi. Trzeba przyznać, że doskonale przygotował swoją rolę. Pięknie przeczytał książkę Marii Konopnickiej „O Janku Wędrowniczku”, a na koniec zatańczył z dziećmi krakowiaczka.
Zanim skończyli pląsy, do biblioteki dotarła następna grupa zerówkowiczów. Pani Beata Kilanowska, instruktorka z Miejskiego Ośrodka Kultury, również miała dla dzieci niespodziankę. Przyszła do nas z prawdziwym misiem! Jak mogło być inaczej skoro czytała książkę Czesława Janczarskiego „Przygody i wędrówki Misia Uszatka”. Misie to znane łasuchy i dlatego nasz miś przyszedł z pysznymi ciasteczkami, którymi chętnie podzielił się z dziećmi. Nie mogło się obyć bez zabawy „stary niedźwiedź mocno śpi”, w którą chętnie włączyła się pani Beata. A kiedy przyszedł czas powrotu do szkoły, miś pomachał dzieciom przez okno na pożegnanie. Maraton trwał, zmieniali się słuchacze i czytający. Kolejny gość, Kasia Fenik, była doskonałą Wesołą Ludwiczką. Pogodna i uśmiechnięta licealistka szybko podbiła serca przedszkolaków! Jeden z chłopców spontanicznie podbiegł do niej i wręczył kolorowy liść klonu, czym bardzo ją wzruszył. Wesoła Ludwiczka, bohaterka książki Anny Świrszczyńskiej szukała piernikowego króla, dlatego na zakończenie spotkania, Kasia poczęstowała dzieci toruńskimi pierniczkami.
To jeszcze nie był koniec niespodzianek! Książkę Hanny Januszewskiej o przygodach Pyzy, która wędrowała po polskich drogach przeczytała pani Małgorzata Zajk, pielęgniarka i członkini zespołu folklorystycznego „Reszelanie”. Przywitała dzieci w przepięknym stroju warmińskim! Pani Małgosia miała przed sobą trudne zadanie, bo przypadła jej w udziale najmłodsza grupa trzylatków z Przedszkola „Słoneczko”. Miała dużą tremę! Występy w zespole to pestka, ale małe dzieci… to wymagająca publiczność, szczera aż do bólu, nie udają zaciekawienia przez grzeczność. Ale wszystko udało się znakomicie, a maluchy opuszczały bibliotekę jako fanklub Reszelan, z przypiętymi do piersi znaczkami zespołu.
Nazajutrz, przechodząc obok oddziału dla dzieci usłyszałam jak mały chłopiec mówi do mamy – Wczoraj byliśmy tu na fajnej imprezie, był miś! Idziemy pożyczyć książkę?
REKLAMA
opublikowano: 2011-10-03, © Barbara Bielska,
1933