Reszel - Wydarzenia_szkolne
Oskar Kolberg - program muzyczny dla klas 4-6
Po raz ostatni w tym roku kalendarzowym 3 grudnia 2013 roku uczniowie klas 4-6 wzięli udział w programie muzycznym pt. "Oskar Kolberg" przygotowanym przez Agencję Artystyczną "MAT".
W roli konferansjera tradycyjnie wystąpił Konrad Kozubowski. Utwory muzyczne wykonali wraz z prowadzącym: Paweł Grzywacz - śpiew, Dariusz Zaręba - śpiew, klarnet, lira korbowa oraz Aleksander Dragun - akordeon.
Celem poznawczym spotkania było: omówienie staropolskich zwyczajów związanych ze Świętami Bożego Narodzenia i nadejściem Nowego Roku według zapisków Oskara Kolberga oraz poznanie biografii tego słynnego polskiego etnografa, folklorysty i kompozytora.
Oskar Kolberg zdobył wykształcenie muzyczne, m.in. pod kierunkiem Józefa Elsnera. Początkowo wiązał swoją przyszłość z pełnieniem profesji kompozytora, ale z czasem jego zainteresowania przeniosły się na folklor. Główną dziedziną jego działalności staje się więc etnografia. Kolberg jako pierwszy w historii polskiej etnografii zebrał i usystematyzował według regionów rodzimą kulturę ludową w monumentalnym dziele zatytułowanym "Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce oraz "Obrazy Etnograficzne". W latach 1857–1890 wydał 33 tomy Ludu.... Niedługo po śmierci wydano jeszcze 3 tomy z jego spuścizny.
Oskar Kolberg badaniami etnograficznymi objął większą część Polski. Obecnie jego zapiski są jednym z najważniejszych źródeł dotyczących kultury ludowej. Rok 2014 został ogłoszony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Rokiem Oskara Kolberga. 22 lutego będziemy obchodzić 200 rocznicę Jego urodzin.
Podczas koncertu szczególną ciekawość uczniów klas 4-6 wzbudził ludowy instrument muzyczny z grupy idiofonów szarpanych nazywany drumlą. Prowadzący dość szczegółowo wytłumaczmy młodym słuchaczom zasady jego działania, technikę gry na tym niezwykłym małym instrumencie. Przypomnę zatem, że na drumli gra się, trzymając ją w ustach i szarpiąc palcem ruchomy języczek, przy czym najczęściej opiera się nieruchomą część instrumentu na zębach. Czasem trzyma się go bezpośrednio w ustach bez kontaktu z zębam. Zmiany wysokości i barwy dźwięku uzyskuje się, zmieniając ułożenie jamy ustnej (poprzez odpowiednie ruchy języka i podniebienia), zmieniając ułożenie ust oraz poprzez wciąganie/wydychanie powietrza. Dzieci zainteresował jeszcze inny instrument smyczkowy, który był bardzo popularny w muzyce średniowiecza i renesansu - tzw. lira korbowa. Muzyk wyeksponował ten instrument, aby uczniowie mogli mu się dokładnie przyjrzeć.
Na zakończenie spotkania odbyły się Eliminacje Turnieju Wiedzy o Muzyce, w którym wzięło udział trzech uczniów. Konkurs wygrał Damian Łuczyński z 6a. Gratulujemy!
REKLAMA
opublikowano: 2013-12-09, © Agata Doboszewska-Kasperek,
4054