Reszel - ciekawostki historyczne
Poznajmy hydrotechniczną perełkę Mazur
Towarzystwo Miłośników Ziemi Kętrzyńskiej zaprasza ciekawych świata i swojego regionu mieszkańców Reszla i okolic na sympozjum poświęcone Kanałowi Mazurskiemu.
Dokładnie 100 lat temu rozpoczęto budowę wyjątkowego obiektu na Mazurach, Kanału Mazurskiego. Miał to być wodny szlak komunikacyjny łączący Wielkie Jeziora Mazurskie z Bałtykiem. Zadaniem 10 śluz i 3 jazów było zlikwidowanie różnicy poziomów wynoszącej ponad 111 metrów.
Budowa kanału trwała z przerwami aż do roku 1942. Po II wojnie światowej nie kontynuowano prac ponieważ nowa granica podzieliła kanał na dwie części; po stronie polskiej znalazł się odcinek liczący 22km a na terenie obecnego Okręgu Kaliningradzkiego –długości blisko 30km. Z pięciu śluz na terenie Polski tylko jedna, śluza Piaski (Guja) została ukończona w 100 procentach. Po stronie rosyjskiej były ukończone wszystkie ale po II wojnie światowej władze radzieckie zdemontowały część urządzeń a to doprowadziło do zniszczeń śluz.
Kanał jest ciekawym obiektem hydrotechnicznym, z pewnością wartym zobaczenia. Interesujący jest Kanał Elbląski ze swoimi pochylniami i czynny do dziś Kanał Augustowski, jednak śluzy Kanału Mazurskiego, ukryte w mazurskiej głuszy, robią dużo większe wrażenie. Podjęta przez Niemców inicjatywa budowy kanału zakładała olbrzymi rozmach; potężne, żelbetonowe śluzy miały pomieścić statki o wyporności do 240 ton.
Pierwsza śluza w Leśniewie Górnym znajduje się w odległości ok. 42 km od Reszla, przy drodze z Węgorzewa do Srokowa. Jest to monstrualna, betonowa budowla u szczytu której znajduje się wgłębienie, w którym miała być zamocowana hitlerowska gapa. Kolejna śluza jest niedaleko, w Leśniewie Dolnym a trzy następne to Piaski (Guja) oraz Bajory Małe i Długopole.
Sympozjum pod hasłem: „Kanał Mazurski – stan obecny i perspektywy w 100 rocznicę rozpoczęcia budowy“ odbędzie się 3 i 4 czerwca 2011r. w Srokowie. Pierwszego dnia można będzie wysłuchać prelekcji zaproszonych gości – znawców tematu oraz obejrzeć interesującą wystawę fotograficzną przedstawiającą przedwojenny i obecny stan kanału. Drugi dzień to wizyta studyjna po Kanale Mazurskim.
Głównym organizatorem Sympozjum jest Towarzystwo Miłośników Ziemi Kętrzyńskiej im. Zofii Licharewej. Finansowego wsparcia udzielił Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
W imieniu mieszkańców Reszla dziękuję prezesowi Towarzystwa Miłośników Ziemi Kętrzyńskiej, panu Andrzejowi Masłoniowi za kolejne już zaproszenie reszelaków do udziału w działaniach organizowanych przez Towarzystwo. Wierzę, że będzie to początek dobrze układającej się współpracy.
REKLAMA
opublikowano: 2011-05-23, © Jolanta Grzyb,
6351
Komentarze
Fahna sprawa, w ub roku zwiedziłem śluzy za jeziorem Rydzówka, jak dla mnie bomba. Koło Leśniewa (ok-2km od drogi na Węgorzewo) na nieczynnej śluzie jest zorganizowany park linowy, co prawda psuje to trochę klimat, ale dla niektórych też może być fajną atrakcją. Postaram się dotrzeć na sympozium. Dzięki za info.
ostatnie artykuły z tego działu:
- Reszel widziany oczami turysty i podróżnika
- Książki pasjonatów historii Reszla i okolic
- Reszel – jedno z najpiękniejszch miasteczek w Polsce
- Sekrety reszelskiej historii
- Czy w podziemiach reszelskiego kościoła są skarby?
- „Badanie dawnych dzwonów...” - po prelekcji
- Zaproszenie
- Tylko projekt kończymy a nie działania...
- „Ocalmy od zapomnienia”
- Co się dzieje z kapliczkami?
- dalej...