Reszel - ciekawostki historyczne
Reszel. Jaka to ulica? - odpowiedź na pytanie
Przy zdjęciu powyżej postawione jest pytanie: "Jaka to ulica?". Sądzę, że Reszel znam stosunkowo dobrze i mogę na to pytanie udzielić odpowiedzi. Odpowiedź ta brzmi: Na prezentowanym zdjęciu nr 1 pokazana jest obecna ulica Kolejowa.
Na pierwszym planie widnieje budynek oznaczony obecnie numerem 14. Ze swej młodości pamiętam, że mieściła się w nim piekarnia, a obecnie, jak rozpoznałem, znajduje w nim sklep spożywczy. Pierwotnie, jak widać ze zdjęcia, był to budynek parterowy z użytkowym poddaszem. Budynek przedstawiony na zdjęciu z 2003 roku jest piętrowy, także z użytkowym poddaszem. O tym, że kiedyś został on rozbudowany i nadbudowany o jedno piętro świadczą wyraźne jeszcze ślady połączeń starych i nowych cegieł na stronie szczytowej budynku.
Na drugim planie dawniej wykonanego zdjęcia widnieje budynek oznaczony obecnie dwoma numerami: 16 i 18. W tym czasie kiedy wykonywano to zdjęcie nie istniały jeszcze dwa inne budynki: jeden oznaczony numerami 20 i 22 oraz drugi oznaczony numerem 24. Na ostatnim planie figuruje budynek pod numerem 26. Na ujęciu fotograficznym z 2003 roku nie jest widoczny, ponieważ zasłaniają go dwa budynki wzniesione w późniejszym czasie.
Wszystkie charakterystyczne elementy budynków - konstrukcja dachów, układ okien w ścianach oraz układ elementów zdobniczych - widoczne na zdjęciu z przeszłości i zdjęciach współczesnych są identyczne. Nie może być zatem żadnej wątpliwości, że chodzi tu o budynki przy obecnej ulicy Kolejowej.
Trudność odczytania z dawnego zdjęcia o jaką ulicę chodzi wynika z trzech spraw o podstawowym znaczeniu:
- Budynek przedstawiony na pierwszym planie (po lewej stronie konnego powozu) był o jedną kondygnację niższy niż obecnie,
- Na planie drugim fotografii widnieje tylko jeden z trzech istniejących obecnie budynków.
- Odległość między budynkiem przedstawionym na trzecim planie a budynkiem widniejącym na planie drugim, jak wynika ze zdjęcia, jest zbyt mała, aby między nimi mogły zmieścić się jeszcze dwa inne budynki widoczne na załączonym współczesnym zdjęciu. Nic mylnego, bowiem mamy tu do czynienia ze złudzeniem optycznym. Odległość między tymi budynkami jest faktycznie znacznie większa. Złudzenie optyczne wynika z tego, że budynek planu trzeciego w stosunku do budynków planu pierwszego i drugiego jest najbardziej odsunięty od jezdni.
Po zidentyfikowaniu budynków i nazwy ulicy interesujące może być inne pytanie: Z którego roku pochodzi to historyczne ujęcie fotograficzne? Tę kwestię, można wyjaśnić uzyskując informacje o roku budowy trzech pokazanych i dwóch brakujących na zdjęciu budynków.
Ps. Jak zaznaczyłem na wstępie Reszel jest mi stosunkowo dobrze znany. W nim się urodziłem i mieszkałem przez 25 lat (1946-1971 r.) W nim uczęszczałem najpierw do szkoły podstawowej przy ulicy Chrobrego, a potem przy ulicy Krasickiego. W Reszlu też odbyłem edukację na poziomie średnim - w Państwowym Technikum Rolniczym. Dość często Reszel odwiedzam, ponieważ w domu, w którym się wychowałem mieszka jeszcze moja mama wraz z moją siostrą. Podczas mojego krótkiego pobytu w moim domu rodzinnym zawsze zaglądam do różnych zakątków Reszla, obserwując zachodzące w nim zmiany. Sięgam też coraz głębiej do historii miasta. Mnie także nurtują niektóre pytania związane z jego historią, tym bardziej gdy odkrywam coraz to nowe fakty.
REKLAMA
opublikowano: 2004-02-28, © Tadeusz Rawa,
4471
Komentarze
ostatnie artykuły z tego działu:
- Reszel widziany oczami turysty i podróżnika
- Książki pasjonatów historii Reszla i okolic
- Reszel – jedno z najpiękniejszch miasteczek w Polsce
- Sekrety reszelskiej historii
- Czy w podziemiach reszelskiego kościoła są skarby?
- „Badanie dawnych dzwonów...” - po prelekcji
- Zaproszenie
- Tylko projekt kończymy a nie działania...
- „Ocalmy od zapomnienia”
- Co się dzieje z kapliczkami?
- dalej...