Reszel - Informacje_i_wydarzenia
Reszelanie z Kętrzyniakami na Balkan Folk Fest w Bułgarii
*Projekt realizowany przez SK „Reszelanie” w Reszlu przy wsparciu finansowych Burmistrza Miasta Reszel pn „Organizacja Festiwalu Kultury Ludowej „Równianka” oraz promocja Gminy Reszel poprzez udział w festiwalach, przeglądów i konkursach”
Stowarzyszenie Kulturalne „Reszelanie” jest organizatorem wyjazdu w dniach 16 –24-lipca 2009r. Folklorystycznego Zespołu Śpiewaczego „Reszelanie” i Tańca Ludowego „Kętrzyniacy” z KCK na „Balkan Folk Fest ‘ 2009” w Bułgarii. Ten festiwal ma długoletnią tradycję, w roku 2007 uczestniczyło - 97 zespołów (zespoły folk., orkiestry, chóry) z 9 krajów. W roku ubiegłym - 124 zespoły z 14 krajów, co uczyniło go największym festiwalem w Europie.
Jak informują organizatorzy Festiwalu w 2009r swój udział zgłosiły 143 zespoły z takich państw jak: Bośnia, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Węgry, Macedonia, Polska, Rumunia, Rosja, Serbia, Słowacja, Ukraina. Na koncerty wybrane zostały nadmorskie miejscowości KITEN, CAREVO, PRIMORSKO. Przedział wiekowy uczestników od 3 do 87 lat. - Do tego wyjazdu przygotowywaliśmy się przez wiele miesięcy – mówi kierownik zespołu Reszelanie - Krystyna Kaczmarczyk. Pokażemy na trzech koncertach, to co najpiękniejsze w naszej kulturze narodowej i ludowej, a mianowicie śpiew i taniec ze szczególnym pokazaniem kultury Warmii i Mazur. Jednocześnie będziemy zachęcać do odwiedzenia Polski szczególnie naszego pięknego Reszla średniowiecznego miasteczka należącego do Międzynarodowego Stowarzyszenia Miast Cittaslow.
Ten wyjazd to olbrzymie przedsięwzięcie logistyczne – dodaje prezes SK „Reszelanie’ – Mirosław Bogdanowicz. Mamy zdobyte doświadczenie z roku ubiegłego, kiedy to zorganizowaliśmy wyjazd na cykl koncertów obu zespołów na terenie Francji. Jednak bez wsparcia wielu osób m.in. samorządu reszelskiego z Burmistrzem Miasta - Zdzisławem Szypulskim, który bardzo mocno wspiera działania Stowarzyszenia, Rodziców młodzieży z zespołu Kętrzyniacy, Kętrzyńskiego Centrum Kultury przy którym zespól Kętrzyniacy działa Zakładów Philipsa, MTI Furninowa czy Kętrzyńskich Majonezów i wielu innych, którzy prosili, aby ich nazw nieujawniać, byłoby o wiele trudniej. Bardzo im serdecznie dziękujemy.
Związek zespołów trwa od 3 lat kiedy to razem Reszelanie i Kętrzyniacy uczestniczyli w Przeglądzie Zespołów Ludowych na Łotwie. My śpiewamy folklor stylizowany z Warmii, Kurpi, Lublina, Rzeszowa czy Krakowa a młodzi tańczą tańce ludowe: szota, pofajdoka, mazura, macha czy krakowiaka. Razem tworzymy widowisko, które łatwo jest przyswajalne przez widza – dodaje M. Bogdanowicz.
- Chcemy w tych młodych osobach zaszczepić to, co my realizujemy od 23 lat dodaje – Jolanta Wasilewska założycielka zespołu Reszelanie – miłość do tradycji i kultury ludowej.
REKLAMA
opublikowano: 2009-07-16, © Mirosław Bogdanowicz,
1478
ostatnie artykuły z tego działu:
- Zabieg falą uderzeniową na ostrogi piętowe. Przebieg procedury, przeciwwskazania
- Organizacja konferencji na Mazurach – na co zwrócić uwagę przy wyborze sali?
- Ochrona praw sygnalistów
- Jakie prezenty dla babci i dziadka?
- Optymalny codzienny harmonogram dla dokładnych pomiarów ciśnienia krwi
- Techniki uważności w naturalnym obniżaniu ciśnienia krwi
- Kiedy jest idealny czas na zmierzenie ciśnienia krwi?
- Ustanawianie rutyny: najlepsze praktyki dotyczące czasu monitorowania ciśnienia krwi
- Grille ogrodowe gazowe i węglowe oraz praktyczne akcesoria do nich
- Jak wyposażyć profesjonalnego kierowcę?
- dalej...