Reszel - Informacje_i_wydarzenia
ŚWIĘTO LUDZI WSI GMINY RESZEL
Tradycyjne dożynki już za nami. W sobotę 01 września 2012 uroczystości rozpoczęła Msza Święta koncelebrowana przez proboszcza parafii świętych Piotra i Pawła w Reszlu ks. Dyzmę Wyrostka i Superiora Zakonu Zgromadzenia Jezusowego w Świętej Lipce o. Wiesława Kulisia. Przez nasze miasto przeszedł barwny korowód. Na czele sztandar PSL-u, starostowie tegorocznych dożynek pani Izabela Ptak i Wincenty Koziej, władze samorządowe z Burmistrzem Reszla - Markiem Janiszewskim, Przewodniczącą Rady Miejskiej - Beatą Subocz Radnymi Rady Miejskiej i z reprezentującym Kętrzyńskiego Starostę – Radnym Powiatowym Andrzejem Pietrzakiem, kapele, zespoły ludowe i zespoły pieśni i tańca. Za nimi przepiekane wieńce dożynkowe wykonane w 9 sołectwach gminy Reszel i dalej Rolnicy oraz licznie zgromadzeni Mieszkańcy Reszla. Uroczystość rozpoczęto obrzędem dożynkowym w wykonaniu dzieci i młodzieży ze wsi Zawidy w/g specjalnie napisanego scenariusza przez Mirosława Bogdanowicza i układów choreograficznych opracowanych przez Jolantę Wasilewska, z udziałem członków Folklorystycznego Zespołu Śpiewaczego „Reszelanie”.
Stowarzyszenie Kulturalne „Reszelanie” w czasie wakacji realizowało projekt pn „VI Festiwal Kultury Ludowej ”RÓWNIANKA” i dożynki gminne w Reszlu”, na który uzyskało wsparcie i wspólfinansowanie z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich Europa Inwestująca w Obszary Wiejskie ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 – Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Były wiersze o trudnej pracy rolnika, pokazano siew zboża, rośnięcie i jego skoczny taniec. Nie zabrakło elementów zabawy. Był też tradycyjny taniec warmiński szot i pofajdok. Dzieci opowiedziały o chlebie i jego wypieku. Zgodnie z tradycją orszak żniwny formował się na polu, aby pójść do domu gospodarza z dobrą nowina, że żniwa zakończone.
Barwny orszak dożynkowy z tradycyjna równianką i pieśnią „Plon niesiemy plon” ruszył do Gospodarza dożynek. Starostowie uroczyście przekazali Gospodarzowi – Markowi Janiszewskiemu pierwszy - upieczony z tegorocznej mąki - bochen chleba. Dziękując Starostom za przepiekany dar trudu i pracy rolnika Gospodarz powiedział, że będzie dzielił go sprawiedliwie i oby go wystarczyło dla wszystkich do następnych zbiorów. Podkreślił zaangażowanie Rolników w produkcje żywności, szczególnie w tym roku, kiedy aura nie rozpieszczała a niektórych źle doświadczyła.
W dowód uznania Burmistrz Reszla wyróżnił przedstawicieli rolników z poszczególnych sołectw Gminy Reszel: Sołectwo Zawidy - Gerwatowski Krzysztof, żona Janina - prowadzą gospodarstwo rolne od 13 lat o powierzchni - 34 ha. Gospodarstwo nastawione jest na produkcję zbóż strączkowych oraz hodowlę trzody chlewnej rasy polska biała zwisło ucha, gospodarz sukcesywnie korzysta z programów unijnych.
- Sołectwo Zawidy – Pyrczak Grzegorz, żona Marzena -prowadzą gospodarstwo rolne od 14 lat o powierzchni- 39 ha. Gospodarstwo nastawione jest na produkcję mleka krów mlecznych rasy polsko białej.
- Sołectwo Zawidy- Radecki Piotr żona Ewa - prowadzą gospodarstwo rolne od 21 lat o powierzchni- ok. 200 ha. Gospodarstwo nastawione jest na produkcję zbóż-pszenicy i rzepaku. Czynnie działają w stowarzyszeniu.
- Sołectwo Siemki - Panawo Ireneusz, żona Agata - prowadzą gospodarstwo rolne od 13 lat o powierzchni- ok. 154 ha. Gospodarstwo nastawione jest na produkcję zbóż-pszenicy i rzepaku.
- Sołectwo Widryny - Rodziewicz Olga , mąż Jarosław - prowadzą gospodarstwo rolne od 23 lat o powierzchni- 86 ha. Gospodarstwo nastawione jest na produkcję mleka krów mlecznych rasy holsztyńsko - fryzyjskiej
- Sołectwo Dębnik - Cybulski Aleksander żona Maria - prowadzą gospodarstwo rolne od 32 lat o powierzchni- ok. 108 ha. Gospodarstwo nastawione jest na produkcję zbóż-pszenicy i rzepaku.
- Sołectwo Dębnik – Diakowicz Grzegorz, żona Anna - prowadzą gospodarstwo rolne od 32 lat o powierzchni- ok. 80 ha. Gospodarstwo nastawione jest na produkcję zbóż-pszenicy i rzepaku.
- Sołectwo Mnichowo – Gerwatowski Marek Bogdan żona Sylwia - prowadzą gospodarstwo rolne od 20 lat o powierzchni- 29 ha. Gospodarstwo nastawione jest na produkcję mleka krów mlecznych rasy polska biała
- Sołectwo Robawy - Leszek Sikora, żona Barbara - prowadzą gospodarstwo rolne od 28 lat o powierzchni- ok. 33 ha. Gospodarstwo nastawione jest na produkcję ekologiczną warzyw.
- Sołectwo Klewno- Bieńkowski Roman, żona Grażyna - prowadzą gospodarstwo rolne od 20 lat o powierzchni- 134 ha. Gospodarstwo nastawione jest na produkcję mleka krów mlecznych
Rozstrzygnięto również konkurs „Na piękną, czysta posesję i zagrodę Gminy Reszel”
- I miejsce posesja państwa Anny i Eugeniusza Jabłonka ze wsi Czarnowiec
- II miejsce Danuta i Marian Plizga – Leginy
- II miejsce Bożena i Tadeusz Komar – Leginy
Komisja wyróżniła posesję Karola Światłowskiego z ul Chrobrego w Reszlu Dyplomy uczestnictwa otrzymali Honorata Widejko - Reszel, Tomasz Sołtysiuk - Reszel, Mirosława Żybula – Wielogórska - Klewno, Tomasz Maksymiuk – Reszel
Komisja konkursowa oceniła zgłoszone wieńce dożynkowe i ogłosiła wyniki:
Grand Prix otrzymał wieniec sołectwa Zawid, który będzie reprezentował Gminę Reszel na dożynkach Powiatowych i Wojewódzkich. Pozostałe wieńce i grupy wieńcowe otrzymały wyróżnienia i nagrody finansowe.
Kończąc obrzęd dożynkowy tradycyjnie najładniejszy wieniec ośpiewano i otańczono.
Dwudziestka dzieci i młodzież z Zawid uczestnicząca w projekcie SK „Reszelanie” otrzymała z rąk Marka Janiszewskiego upominki w postaci koszulek i plecaków
Rozpoczął się VI Festiwal Kultury Ludowej „Równianka” Jako pierwsi pokazali swoje umiejętności członkowie Zespołu Ludowego „Perła Warmii” z Lidzbarka Warmińskiego. Suita kaszubska, krakowska i spisz zachwyciła publiczność, która wykonawcom nie szczędziła braw. Organizatorzy za piękny występ podziękowali kierownik zespołu Jolancie Adamczyk dyplomem i upominkiem. Ich występ przeplatała Kapela Ludowa „Rogóżanie” śpiewając pieśni polskie i ukraińskie. Rogóżanie są na Festiwalu od 6 lat zawsze pełni energii i posiadających stałych fanów. Dusza zespołu jest Danuta Stankiewicz i Adam Wiciński. Przepiękne widowisko z lat początku XX wieku pokazało wielokulturowść w wykonaniu ZPiT „Suwalszczyzna”. Przepiękne stroje, taniec i śpiew przybliżał tamta epokę. Dziękujemy kierownikowi zespołu Małgorzacie Wojdełko, ze mogła pokazać tyle piękna i dać ogrom zadowolenia zgromadzonej publiczności. Po raz drugi na festiwalu gościliśmy Jana Kanię z kapelą i Zespołem Pieśni i Tańca „Puszcza Zielona” z Łysych. Kurpiowskie melodie i tańce to wspaniały obraz naszej kultury narodowej. Solówka Mileny pokazała, że młodość może doskonale kontynuować to, co zapoczątkowali nasi pradziadowie.
„Gorące serca” - Janka Bohuna z Bartoszyc przywiozły piękna kulturę ukraińską ubarwioną melodiami z naszej młodości. Publiczność została poderwana do wspólnego śpiewania i zabawy. Zespoły uczestniczące w Festiwalu mogły przyjechać do Reszla dzięki wsparciu finansowym przez Burmistrza Reszla.
W trakcie tych występów przeprowadzono konkursy min na tradycyjna „Równiankę”; konkurencje sprawnościowe dla publiczności. Duże emocje, zabawę i śmiech wzbudził konkurs na najlepszego sołtysa. Trzeba było odpowiedzieć na pytania z historii Reszla, ulepić pierogi, przeciągnąć ziemniaka wewnątrz węża strażackiego i trafić do celu. Najlepszym sołtysem Gminy Reszel został Wincenty Koziej z Dębnika, który w nagrodę pojedzie do hotelu „Podklasztorze” gdzie spędzi weekend z osobą towarzyszącą. Nagrodę ufundowała Agroma Kielce Sp. z o.o. oddział w Reszlu.
Wszyscy uczestnicy konkurencji otrzymali nagrody w postaci koszulek i plecaków a dodatkowo od sponsorów Festiwalu: Banku Spółdzielczego w Reszlu; MTI Furninova Polska Sp. z o.o. w Kętrzynie; Drukarni „Jumar”, „MŁYNOMAG” SJ Myszkowska, Rezanko, Stępień; Sklepom J i G Bogusz, K Galickiej – Kaczmarczyk, Pelcowizna, G Kulas; firmie Romix; ZUK Sp. z o.o. w Reszlu;
Na zakończenie Festiwalu wystąpiły dwie grupy dziecięca i młodzieżowa Mazurskiego Zespołu Pieśni i Tańca „EŁK” z Ełku – Gwiazda Festiwalu. Godzinny spektakl porywał publiczność. Uśmiech, koloryt strojów, werwa i młodość zachwycały. Kierowany przez Magdalenę i Piotra Witaszczyk zespół pokazał wszystko to, co najpiękniejsze w kulturze ludowej – muzykę, śpiew i taniec. Finał zaprezentowany w 10-cio minutowej „Suicie spiskiej” na długo pozostanie u widzów. Zmuszał do gromkich oklasków – największej nagrody dla zespołu.
Całość imprezy poprowadził, kierownik sekcji muzycznej radia „Kolor” w Warszawie - Krzysztof Kempisty. W imieniu organizatorów Stowarzyszenia Kulturalnego „Reszelanie” w Reszlu szczególne słowa podziękowania skierowane są do: Burmistrza Reszla, rodziców, dzieci i młodzieży ze wsi Zawidy, pracowników i stażystów Urzędu Gminy w Reszlu, dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury w Reszlu, dyrektora Gimnazjum nr 1 w Reszlu, dyrektora Szkoły Podstawowej nr 3 w Reszlu, strażaków – ochotników z OSP Reszel, członków SK „Reszelanie” i wszystkich tych, którzy przyczynili się, aby VI Festiwal przebiegał sprawnie z korzyścią dla mieszkańców i odwiedzających nasze miasto gości
Prezes SK „Reszelanie” Mirosław Bogdanowicz
* projekt zrealizowano dzięki wsparciu finansowym Samorządu Województwa Warmińsko –Mazurskiego z siedzibą w Olsztynie i Burmistrza Reszla
REKLAMA
opublikowano: 2012-09-03, © Mirosław Bogdanowicz,
4590