Reszel - ciekawostki historyczne
Siedem cudów Reszla
Liczbie siedem w starożytności przypisywano największą moc magiczną. Mistycyzm z nią związany zapoczątkowany został przez Pitagorasa i jego uczniów, i w szczątkowej postaci przetrwał do naszych czasów. Wiele dzieł umysłów i rąk ludzkich powiązano z liczbą siedem.
Najbardziej znana jest lista siedmiu starożytnych cudów świata, według jednych sporządzona przez Kallimacha z Kyreny (ok. 310-240 p.n.e), a według innych przez Antypatera z Sydonu (II w p.n.e), skompletowana ostatecznie w średniowieczu. Na tej liście znajdują takie obiekty jak: Piramida Cheopsa w Gizie (Egipt), Wiszące Ogrody Semiramidy w Babilonie, Światynia Artemidy w Efezie (dzisiejasza Turcja), Posąg Zeusa Olimpijskiego (Grecja), Mauzoleum w Halikarnasie (obenie Turcja), Kolos Rodyjski w Rodos (obecnie Grecja), Latarnia morska w Faros (obecnie Aleksandria).
Istnieją też inne, późniejsze listy siedmiu cudów świata. Na liście siedmiu cudów średniowiecznego świata znajdują się m.i. takie obiekty jak: Koloseum w Rzymie i Wielki Mur Chiński. Lista cudów współczesnego świata obejmuje np. takie obiekty jak: Kanał Panamski i Tunel pod kanałem La Manche, a lista nowych siedmiu cudów z 2006 roku także Internet. Sporządzone są też inne listy chociażby cudów natury, cudów turystycznych podróży i inne.
W związku z powyższym można postawić pytanie: Czy Reszel może mieć także swoją, lokalną listę cudów? Sądzić należy, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby ją sporządzić. A zatem jakiego okresu powinna ona dotyczyć i co powinno się na niej znaleźć? A oto propozycja dwóch list, jedna obejmująca okres średniowiecza, a druga okres po 1945 roku.
Siedem średniowiecznych cudów Reszla
- Zamek biskupów warmińskich z drugiej polowy XIV w.
- Kościół farny p.w. Świętego Piotra i Pawła z drugiej polowy XIV w.
- Most gotycki (Wysoki) z XIV w.
- Średniowieczny układ Starego Miasta z 1337 r.
- Średniowieczny system wodociągów miejskich z końca XIV w.
- Średniowieczny system kanalizacji miejskiej z końca XIV w.
- Fosa miejska z resztkami murów obronnych z XIV w.
Siedem współczesnych cudów Reszla
- Zakład obrabiarek do drewna i płyt wiórowych - REMA S.A.
- Zakład mebli tapicerowanych - MEBELPLAST S.A.
- Zespół Szkół im. Macieja Rataja.
- Infrastruktura sportowa.
- Wodociągi miejskie
- Miejska oczyszczalnia ścieków
- Zasilanie miasta gazem ziemnym
Pierwsza lista obejmująca obiekty zabytkowe nie wymaga żadnego komentarza. Umieszczone na niej ślady materialne dawnej świetności Reszla są dostatecznie szeroko opisane w literaturze i w internecie, także na stronie internetowej "Reszel - miasteczko na Warmii". Bliższego uzasadnienia wymaga natomiast lista druga, na której ślady materialne są mniej okazałe, znaczące są za to inicjatywy ludzkie związane z ważnymi dla miasta obiektami komunalnymi, instytucjami kulturotwórczymi i zakładami zapewniającymi byt materialny mieszkańców Reszla i okolic.
Zakład Spółki Akcyjnej REMA w Reszlu jest producentem obrabiarek do drewna i płyt wiórowych, zatrudnia ponad 200 pracowników. Tradycja tego Zakładu sięga 1877 roku, w którym to Fridrich Fest uruchomił odlewnię żeliwa, specjalizując się w produkcji maszyn rolniczych.
Zakład w Reszlu, należący do Spółki Akcyjnej MEBELPLAST z siedzibą w Olsztynie wytwarza stelaże oraz szyje obicia do mebli tapicerowanych dla drugiego Zakładu tej Spółki, znajdującego się w Olsztynie. Zakład ten zatrudnia ponad 200 pracowników. Reszel ma głęboką tradycję w obróbce drewna i wytwarzania na jego bazie różnego rodzaju mebli. Starsi mieszkańcy Reszla pamiętają zapewne tartak, na którego miejscu zbudowany jest nowy Zakład mebli tapicerowanych, oraz pamiętają, jak można sądzić, Spółdzielnię Pracy Przemysłu Drzewnego "Czyn" funkcjonującą przy ulicy Kolejowej do 1972 roku.
Obydwie Spółki Akcyjne REMA i MEBELPLAST, zatrudniające w Reszlu łącznie ok. 450 pracowników, są czołowymi polskimi producentami i eksporterami pilarek formatowych. Obydwa Zakłady wyposażone są w najnowocześniejsze maszyny i urządzenia, posiadają także liczną wysokokwalifikowaną kadrę inżynieryjno-techniczną.
Zespół Szkół im. Macieja Rataja, wyrosły z Państwowego Technikum Rolniczego i Zasadniczej Szkoły Zawodowej, w ostatnim czasie rozrósł się i zmienił profil kształcenia. Powstało w nim kilka techników (informatyki, ekonomiczne, drzewne, architektury krajobrazu), liceum ogólnokształcące oraz szkoła zawodowa zawodów rożnych: sprzedawca, kucharz małej gastronomii, mechanik pojazdów samochodowych, elektryk, piekarz, cukiernik. Oprócz podstawowego zadania tej szkoły, jakim jest kształcenie ogólne i zawodowe młodzieży, ma ona również istotną rolę kulturotwórczą.
Na infrastrukturę sportową Reszla składa się stadion sportowy, boisko do tenisa oraz 4 hale gimnastyczne zlokalizowane przy szkołach: Szkole Podstawowej nr 3 im. Marii Dąbrowskiej, Zespole Szkół im. Macieja Rataja, Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowaczym, oraz najnowsza hala sportowa im. "Orłów Górskiego" przy Gimnazjum nr 1 im. Adama Mickiewicza, wybudowana w latach 2003-2004. Bogactwo obiektów sportowych przekłada się na liczne sukcesy sportowe, mi. w piłce nożnej i ręcznej, znane są także sukcesy reszelskich warcabistów.
Nowoczesne wodociągi z poborem wody z trzech studni głębinowych oddano do użytku w 1971 roku. Zastąpiły one stare, z 3 km kanałem otwartym doprowadzającym wodę do Reszla, zbudowanym jeszcze w czasach średniowiecza. Biologiczno-mechaniczną oczyszczalnię ścieków miejskich oddano do użytku w 1996 roku, zastępując przestarzałą technicznie i mało wydajną oczyszczalnię znajdującą się przy ujściu rzeki z parku miejskiego. Trzecią, ważną dla funkcjonowania miasta inwestycją komunalną było doprowadzenie do Reszla linii przesyłowej i wybudowanie w 1987 roku stacji rozdzielczej gazu ziemnego. W tym roku przestarzała technicznie gazownia miejska zasilająca miasto gazem węglowym przestała funkcjonować.
Czyż w świetle powyższego nie można nazwać cudem, że w tak małym mieście, bo liczącym zaledwie 5 500 mieszkańców, za sprawą odpowiednich ludzi udało się przetrwać trudne czasy transformacji, i nie tylko zachować, ale także rozwinąć dwa największe zakłady, zespół szkół ponadgimnazjalnych, a także zbudować nowoczesną biologiczno-mechaniczną oczyszczalnię ścieków miejskich? Czyż cudem nie jest, że Reszel znalazł się na trasie przesyłu gazu ziemnego, w który obecnie jest zasilany? Do pytań tych dołożyć można podobne dotyczące nowoczesnych wodociągów pobierających wodę ze studni głębinowych.
REKLAMA
opublikowano: 2007-03-01, © Tadeusz Rawa,
8385
Komentarze
Ja również wyjechałem z Reszla sporo lat temu. Co roku jednak jestem 2-3 razy. Coś w tym Reszlu się ruszyło, troszkę wyładniał. Ale idzie to bardzo powoli. Nie będę krytykował na odległość, bo przecież mogłem zostać i dbać o to, aby było inaczej. Los chciał inaczej. Lecz Reszel jest naprawdę pięknym miasteczkiem, tyle że zaniedbanym. Te chodniki, ulice fasady budynków - poprostu tragedia. ( oczywiście nie wszystkie ). Faktem jest, że do tego potrzebne są spore pieniądze. Ale przecież sa radni, burmistrz, marszałkowie itd. Tu gdzie mieszkam, wszystko idzie w b. szybkim tempie. Widać, że nasi zarządcy wywiązują się ze swoich zadań. W żadnym wypadku nie chcę narzekać na " Reszel ", ale napewno można by było bardziej podziałać.
ostatnie artykuły z tego działu:
- Reszel widziany oczami turysty i podróżnika
- Książki pasjonatów historii Reszla i okolic
- Reszel – jedno z najpiękniejszch miasteczek w Polsce
- Sekrety reszelskiej historii
- Czy w podziemiach reszelskiego kościoła są skarby?
- „Badanie dawnych dzwonów...” - po prelekcji
- Zaproszenie
- Tylko projekt kończymy a nie działania...
- „Ocalmy od zapomnienia”
- Co się dzieje z kapliczkami?
- dalej...