Reszel - Wydarzenia_szkolne
Spotkania z Filharmonią Narodową
9 października Niepubliczna Szkoła w Leginach po raz pierwszy w roku szkolnym 2013/2014 gościła Zespół Filharmonii Narodowej (Jarosław Paszczałek – prowadzący; Piotr Szumanowicz – klawisze; Joanna Okoń – Skrzypce; Magdalena Rucińska – śpiew). Program nosił tytuł „Z czego Polska w świecie słynie?”.
Prowadzący koncert Jarosław Praszczałek przedstawił tegoroczny program, w którym jak sam zapowiedział, przewidzianych jest wiele atrakcji dla najmłodszych, w tym gra na instrumentach dętych, wizyta aktorów teatralnych, a także muzyka kresów wschodnich.
Następnie Pan Jarosław wytłumaczył skąd się wziął tytuł koncertu, a mianowicie podczas swojej podróży do Egiptu wielokrotnie pytano go o narodowość, stąd myśl jak jesteśmy postrzegani na świecie i z czego słyniemy.
To pytanie zadał również naszym uczniom. Dla Oli z klasy 5 najbardziej znanym Polakiem okazał się Mikołaj Kopernik, Przemek z klasy 3 za najważniejszą przedstawił Kolumnę Zygmunta, natomiast Piotr z klasy 5 wymienił Fryderyka Chopina.
I to właśnie od tego kompozytora zaczął się koncert, jako że najbardziej w świecie znana jest właśnie muzyka polska z Chopinem na czele.
Piotr Szumanowicz zagrał na klawiszach Polonez A-dur – uroczysty taniec chodzony, tańczony we dworach magnackich i szlacheckich, znany nam głównie z programu 1 Polskiego Radia.
Po tym występie przenieśliśmy się na wieś by posłuchać całkowitego przeciwieństwa poloneza, tj. oberka pt. Humoreska – tańca ludowego, skocznego i radosnego, kompozytorem którego była Grażyna Bacewicz. Tu, oprócz pana Piotra Szumanowicza, na scenie zagrała na skrzypcach Joanna Okoń.
Następnie pan Jarosław przypomniał, że Polska to nie tylko muzyka, ale i poezja. Na scenie wystąpiła aktorka teatralna Magdalena Rucińska recytując wiersze Juliana Tuwima dla dzieci. Z muzyką Witolda Lutosławskiego. Pierwszy z utworów był to wiersz o Panu Tralalińskim pod tytułem Śpiewowice, a następnie Ptasie plotki, ukazujący nieszczęsne skutki plotkowanie.
Potem aktorka poprosiła na scenę kilkoro chętnych do odegrania roli miałczących, wzdychających i piszczących kotków w wierszyku Tuwima Kotek. Zgłosiło się 13 uczniów.
Spotkanie z Tuwimem zakończył wierszyk Idzie Grześ, refren którego dzieci i młodzież wypowiadali wspólnie z aktorką.
Po raz kolejny przenieśliśmy się w muzyczną podróż, tym razem do regionu huty, kopalni i górników, stolicy polskiego przemysłu, a mianowicie na Śląsk i usłyszeliśmy dwa tańce śląskie wspomnianego już Witolda Lutosławskiego.
Ponownie odwiedziliśmy polską wieś i usłyszeliśmy taniec Henryka Wieniawskiego Dudziarz, po czym jeszcze raz usłyszeliśmy Grażynę Bacewicz i jej muzyczny żart Boli mnie głowa i wiersz Uparty ślimak w wykonaniu Magdaleny Rucińskiej.
Kolejnym punktem przedstawienia była podróż do Zakopanego by tam posłuchać pełnego wirtuozerii i melodii tańca góralskiego Karola Szymanowskiego. Finałem tej muzycznej opowieści była wycieczka do dawnej stolicy polskich królów – Krakowa gdzie wspólnie z Panią Magdaleną uczniowie zatańczyli i zaintonowali piosenkę Asa tadarasa.
REKLAMA
opublikowano: 2013-10-17, © Ewa Tabaka,
2202