Reszel - Dni Reszla
Uroczysta Sesja Rady Miejskiej - Dni Reszla 2008
W dniu 11 lipca 2008 roku, w ramach obchodów Święta Miasta w Miejskim Ośrodku Kultury odbyła się uroczysta Sesja Rady Miejskiej.
Głównym punktem porządku obrad uroczystej Sesji RM było podpisanie umowy partnerskiej z Gminą Jaszuny na Litwie, dlatego tez gośćmi szczególnymi była delegacja z Jaszun w składzie:
- Pani Zofia Griaznową – Starosta Gminy Jaszuny
- Pan Henryk Tomaszewski – Radny Samorządu rejonu Solecznickiego
- Pan Henryk Danilewicz – Inspektor Wydziału Oświaty i Sportu Samorządu Solecznickiego
- Pani Irena Bojarun – Sołtys wsi Bujki
- Pani Irena Tankun – Sołtys Jaszun
Celem stron umowy jest promowanie i wspomaganie działań zmierzających do powstania partnerskich układów między organizacjami, instytucjami, przedsiębiorcami przynależnymi do obydwu gmin, w szczególności do wzajemnej wymiany młodzieży partnerskich gmin.
Wspólne działania mają na celu nawiązanie przyjaznych kontaktów oraz poznanie i zrozumienie sposobu życia i kultury narodów.
Umowa partnerska przed jej podpisaniem odczytana została w językach litewskim i polskim a umowę podpisali Pani Zofia Griaznowa i Pan Zdzisław Szypulski.
Przypomnijmy, że to trzecia umowa partnerska podpisana przez Gminę Reszel. W dniu 12.07.2002 roku podpisano umowę partnerską z austriacką gminą Raabs an der Taya, zaś 01.10 2004 roku z gminą Jemnice w Czechach.
Ta umowa ma jednak charakter wyjątkowy. Sama miejscowość Jaszuny położona jest ok. 30 km od Wilna. Jej powstanie datuje się na ok. 1402 rok. Początkowo Jaszuny były punktem wypadowym królów polskich i litewskich na polowania w Puszczy Rudnickiej. Od XV w. Jaszuny należały do Radziwiłłów – najpierw wojewody wileńskiego Janusza Radziwiłła, później po potopie szwedzkim do ks. Bogusława. Własność majątku w 1811 roku przeszła z rodu Radziwiłłów na Balińskich. Jaszuny stały się silnym ośrodkiem kultury polskiej na Wileńszczyźnie. Działania wzmocnił również fakt małżeństwa w 1820 roku Michała Balińskiego z Zofią Śniadecką , córką profesora Jędrzeja Śniadeckiego, bratanicą Jana – wielkiego polskiego uczonego. W Jaszunach gościli wówczas m.in. Juliusz Słowacki, Tomasz Zan, Antoni Edward Odyniec, Wawrzyniec Puttkamer, ks. Jundziłł.
Na cmentarzu w Jaszunach spoczywa Jan Śniadecki i rodzina Balińskich. Po 17 września 1939 r. zajęte z całą Wileńszczyzną Jaszuny zostały przekazane Litwie. Od 1991 roku Jaszuny należą do rejonu Solecznickiego niepodległej Litwy.
Dziś ok. 80% mieszkańców Jaszun stanowią Polacy. W Jaszunach funkcjonuje polska szkoła, ośrodek kultury, biblioteka. Ludzie mówią po polsku. Związek z Ojczyzną, kultywowanie tradycji i kultury przodków powoduje, że słowo „Polska” ma w Jaszunach szczególne znaczenie , a patriotyzm szczególny wymiar. Mieszkamy na Litwie, ale jesteśmy Polakami – podkreślała w swoim wystąpieniu Pani Zofia Griaznowa – Starosta Gminy Jaszuny.
Podczas uroczystej Sesji Rady Miejskiej wręczono nagrody i wyróżnienia za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sportu. Wyróżnienia i nagrody otrzymali:
- Laureatka Festiwalu Opole – Debiuty Nina Kodorska
- Laureatka tytułu Miss Warmii i Mazur Małgorzata Grzelak
- Drużyna piłki ręcznej dziewcząt ULKS „Rolek” w składzie:
Dominika Dziełak, Karolina Juchniewicz, Emilia Łach, Agnieszka Jałoszewska, Anna Jeziorek, Marlena Maksymiuk, Małgorzata Dygant, Marlena Hryczuk, Agnieszka Wojciechowska, Milena Żokowska, Agnieszka Wienskiewicz, Zuzanna Stajszczak, Urszula Staszewska, Paulina Kudłak, Emilia Popławska
oraz trenerzy: Pani Teresa Doborzyńska i Pan Kazimierz Doborzyński - Kadrowiczki Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej dziewcząt, zdobywczynie tytułu Mistrzyń Polski Młodziczek w rozgrywkach Pucharu Górskiego
Lucyna Trzczak i Emilia Żokowska
oraz trener Pan Paweł Zając - Laureatka I miejsca - zwyciężczyni Ogólnopolskiej Olimpiady Zdrowego Stylu Życia PCK Daria Domaradzka
Uroczystą Sesją RM zakończył występ zespołu FARMA.
Wyróżnionym gratulujemy.
REKLAMA
opublikowano: 2008-07-16, © Urszula Sawa,
4513