Reszel - Wydarzenia_szkolne
WARMIŃSKA WSTĘGA, CZYLI TRYPTYK ZNAD ŁYNY
Dnia 26 lutego 2015 roku studio filmowe i animacji „Ruchome Obrazki” z Olsztyna przedstawiło uczniom klas I-III naszej szkoły unikatowe dzieło. Były to baśnie warmińskie Marii Zientary-Malewskiej, które doczekały się ekranizacji w formie filmu animowanego w tryptyku, czyli trzech bajek o długości około 10 minut każda.
Projekt został wsparty przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Technika wykonania animacji również była unikatowa. Najpierw powstały papierowe elementy (postaci, elementy przyrody, leśne zwierzęta, itp.) opracowywane i wycięte ręcznie przez plastyka. Potem ich skany trafiły do programu montażowego, gdzie została wykonana animacja. Następnie efekt tej pracy mogli obejrzeć uczniowie klas I-III naszej szkoły. Reżyserem bajki jest Adam Smoczyński.
Słowo wstępne o życiu i twórczości Marii Zientary-Malewskiej przygotowała i wygłosiła uczniom Pani Małgorzata Krajewska-nauczyciel biblioteki ze szkoły.
Uczniowie w skupieniu obejrzeli losy bohaterów trzech legend połączonych motywem Warmińskiej Wstęgi – rzeki Łyny, które nagrodzili gromkimi brawami. Każda z legend opowiadała piękną historią nie zawsze ze szczęśliwym zakończeniem np. rodzinnej miłości, ludzkiej przyjaźni i oddania drugiemu człowiekowi.
Maria Zientara-Malewska, warmińska pisarka czerpała motywy swoich legend ze źródła, czyli z opowiadań ludowych. W ten sposób powstał zbiór opowiadań „Baśnie znad Łyny”, na postawie których Adam Smoczyński napisał scenariusz bajki i stworzył koncepcję plastyczną animacji. W bajce można było zobaczyć postać czarownicy, która popsuła rodzinne szczęście, postaci Ałny i Dobrzyna, dobrych władców, na których cześć powstała niewielka wieś na Mazurach i swój bieg rozpoczęła rzeka Łyna, postać świętego Jakuba, założyciela Olsztyna, pary zakochanych kapłanki pogańskiej Wredy i młodzieńca Borka, którzy wzięli chrzest w wodach Łyny oraz innych. Dzięki bogatym opisom przyrody Marii Zientary-Malewskiej zostały stworzone wizerunki zwierząt leśnych, gajów, pół i wiosek. A wszystko to w papierowej przestrzeni.
Dziękujemy Panu Alanowi Pyrczakowi i reżyserowi filmu Panu Adamowi Smoczyńskiemu za przyjazd do Reszla i piękne wpisanie się z filmikami w program realizowany w szkole „Nasze małe Ojczyzny”.
REKLAMA
opublikowano: 2015-02-26, © Krystyna Bujnowska,
4269