Reszel - Wydarzenia_szkolne
Z WIZYTĄ U WARMIŃSKICH STRASZYDEŁ
1 czerwca, z okazji Dnia Dziecka, wychowankowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Leginach odwiedzili wieś Węgój, która została opanowana przez stwory i straszydła. Uczniowie wykazali się odwagą, ponieważ przyjęli zaproszenie do fabularnej gry terenowej „Warmińskie straszydła”. Ich zadaniem było uwolnienie mieszkańców spod panowania postaci, takich jak: Diabeł, Babojędza, Gierach, Czarownica, Kłobuk, Ałna, Topich, Wiła i Smętek. W tym celu musieli stawić czoło zadaniom wyznaczonym przez postacie z legend i baśni warmińskich. Dzieci zostały podzielone na pięć drużyn: „Krasnoludy”, Leśne skrzaty”, „Dzikie gęsi”, „Dzikie lwy” i „Mistrzunie”. Każda grupa miała swojego kuratora (był nim nauczyciel) oraz kapitana (był nim uczeń wybrany przez grupę). Drużyny otrzymały emblematy w postaci kolorowych apaszek, woreczek na artefakty i szkic mapy, na której zaznaczono miejsce pojawienia się danego straszydła. Lider wylosował karteczkę z nazwą straszydła – od znalezienia tej postaci miała się rozpocząć trasa danej grupy. Kolejne stwory do odnalezienia drużyna wybierała samodzielnie. Uczniowie wracali na miejsce startu po zdobyciu dziesięciu artefaktów. Wówczas otrzymywali od Warmianki mapę do skarbu oraz zaszyfrowane hasło. Należało je przekazać Krasnoludkom, które wpuszczały na miejsce, gdzie trzeba było poszukiwać skarbu.
Jako pierwsza trasę przemierzyła drużyna „Leśnych skrzatów”, której kapitanem była Weronika Rozicka z klasy VI. Pozostałym drużynom udało się również odnaleźć wszystkie straszydła oraz z powodzeniem wykonać ich polecenia. Podczas dwugodzinnej, znakomitej zabawy, dzieci zachwycały się pięknem lasów, jezior i pól. Bardzo spodobało się im połączenie zabawy i wypoczynku z aktywnością ruchową i intelektualną. Przemierzyli około 3 km pieszo. Nikt nie narzekał na zmęczenie, nawet najmłodsi uczestnicy, tj. dzieci z przedszkola i pierwszej klasy. Wszystkim dopisywał humor. Miłym akcentem, kończącym pobyt w Węgoju, było wspólne pieczenie kiełbasek przy ognisku. Niektórzy uczniowie wzięli także udział w warsztatach z wykorzystaniem materiału przyrodniczego, m.in.: słomy i siana. Pod czujnym okiem organizatorów powstały przepiękne koguciki na patyku. Dzieci zaprezentowały swoje prace nauczycielom oraz kolegom, a pani Ewa Tabaka sfotografowała wykonane przez nie koguciki.
Pobyt w Węgoju – wiosce pełnej tajemnic – uczniowie uznali za bardzo dobry prezent z okazji Dnia Dziecka. Stając oko w oko z bajkowymi postaciami z legend i baśni warmińskich przeżyli fascynującą i niezapomnianą przygodę. Doznali także uczucia adrenaliny, bowiem każdej drużynie zależało na tym, aby wyprzedzić pozostałych w drodze do odnalezienia skarbu.
Autor: Marlena Żukowska – nauczycielka j. polskiego
REKLAMA
opublikowano: 2015-06-10, © Marlena Żukowska,
3179