Reszel - Informacje_i_wydarzenia
Warsztaty ceramiczne w Miejskim Ośrodku Kultury
Korzenie ceramiki sięgają trzeciego tysiąclecia przed naszą erą. Z gliny wytwarzano zarówno przedmioty codziennego użytku jak i olbrzymie rzeźby.
Historia ceramiki artystycznej jest częścią historii każdej cywilizacji. Wyroby wytwarzane z gliny są wypalane w temperaturze około 1000°C. Do Europy ceramika artystyczna zawitała na dobre w XV wieku. W XX wieku ceramiką artystyczną zajmowali się najwybitniejsi artyści, tacy jak np. Pablo Picasso.
Ceramika artystyczna to gliniane wyroby dekoracyjne i użytkowe, wypalane, artystycznie formowane i zdobione. Techniki modelowania oraz zdobienia ceramiki były przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Wyroby garncarskie formowane są na kole lub lepione ręcznie. W Polsce garncarstwo od zawsze było jednym z podstawowych i najstarszych rzemiosł ludowych.
Sobotnie warsztaty ceramiczne w Miejskim Ośrodku Kultury zakończyły cykl przedsięwzięć realizowanych w okresie ferii zimowych.
Warsztaty prowadziła Pani Grażyna Lachowicz z giżyckiej pracowni ceramicznej "OGNIEM MALOWANEJ".
W trakcie spotkania trwającego kilka godzin zebrana młodzież i dzieci w towarzystwie rodziców oraz dziadków tworzyli czarki oraz miseczki ozdabiając je ornamentami i stemplami.
Lepiono też mazurskie "Ryby Jezioranki", a także projektowano kafle.
Ogromnym powodzeniem cieszyły się próby toczenia naczyń na tradycyjnym kole garncarskim.
Przedmioty gliniane zaraz po wykonaniu nie są trwałe, wymagają wysuszenia i wypalenia w piecu ceramicznym. Cały proces suszenia trwa dwa tygodnie i dopiero po tym czasie wyroby trafią ponownie do uczestników warsztatów stając się miła pamiątką tego artystycznego spotkania.
REKLAMA
opublikowano: 2011-02-09, © Artur Galicki,
1551