Reszel - Informacje_i_wydarzenia
Wernisaże
25 maja 2007 r. był dniem wystaw artystycznych w Reszlu.
O godz 15.00 przed ratuszem otwarto plenerową wystawę rysunku satyrycznego ze zbiorów Mirosława Krzyśków. Są to wybrane prace z kilku ostatnich edycji konkursu pn. „Jaka bede”. Konkursu najstarszego w Polsce na rysunek poświęcony kobiecie, którego Pan Mirosław jest organizatorem.
W zapowiedzi wystawy Artur Galicki, dyrektor MOK w Reszlu, napisał:
"MIROSŁAW KRZYŚKÓW
Członek Zarządu Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury (w latach:1998 – 2005 członek zarządu SPAK).
W latach 80- tych ubiegłego stulecia związany z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Reszlu. Wydawca (w latach: 1975 – 1979), autor ilustracji, rysunków satyrycznych i karykatur publikowanych min.w : "Dzienniku Pojezierza", "Gazecie Olsztyńskiej", "Karuzeli", "Faktach" (Bydgoszcz), "Tygodniku Podlaskim"(Białystok),"Tak i Nie", "Foto", "Kulisach Warmii i Mazur", "Najwyższym Czasie" oraz w prasie podziemnej.
Od 13 maja 2006 roku, Mirosław Krzyśków jest posiadaczem rekordu Guinessa w ilości narysowanych karykatur. Organizator plenerów satyrycznych w Jedwabnie oraz wystaw czołowych polskich i europejskich twórów w olstyńskiej galerii „U artystów”.
Organizator najstarszego w Polsce konkursu na rysunek poświęcony kobiecie: "Jaka bede."
Wiele lat współpracy z czołowymi rysownikami w kraju i za granicą zaowocowało stworzeniem jednego z największych w Polsce zbiorów rysunku satyrycznego i karykatury.
(pisownia oryginalna, zgodna z treścią regulaminu konkursu), co stanowi jedynie znikomą część tej kolekcji.Tego typu plenerowa prezentacja rysunku satyrycznego odbędzie się w Polsce po raz pierwszy. Miejski Ośrodek Kultury w Reszlu zaprezentuje wybrane z kolekcji Mirosława Krzyśków rysunki europejskich autorów oraz twórcow z: Egiptu, Izraela, Iranu i Chin.
"Również 25 maja 2005 r. w Galerii Zamek w Reszlu otwarto wystawę tkaniny artystycznej. Dzieła Barbary Hulanickiej.
Barbara Hulanicka to artystka plastyk o europejskiej renomie. Liczne jej prace związane są tematycznie z przeszłością regionu warmińskiego i jego zabytkami. Za swoje tkaniny, kilimy i dywany otrzymała wiele nagród i wyróżnień, prezentowała swoje prace na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą. W ubiegłym roku obchodziła jubileusz 50 lat pracy twórczej.
W latach 1960-1970 była kustoszem zamku w Reszlu i kierownikiem Galerii Sztuki Współczesnej Warmii i Mazur. Była też radną MRN w Reszlu w okresie od 1965 do 1969 r.
Po opuszczeniu Reszla kierowała Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, gdzie, jak wspomniała, "utkała Kopernika". Od roku 1980 wraz mężem Andrzejem zamieszkują w Barczewie.
REKLAMA
opublikowano: 2007-05-25, © Krzysztof Majcher,
168