Reszel

Reszel - miasteczko na Warmii

Przysłowia ludowe: Styczeń, styczeń wszystko studzi – ziemię, bydło, ludzi

Reszel - Ludzie znani i szanowani

Zapach chleba

Funkcjonująca jeszcze do niedawna piekarnia "Reszelanka" i jej właściciele - Państwo Krystyna i Ryszard Wiśniewscy, którzy przez 36 lat dostarczali reszelakom (i nie tylko) pieczywo, na trwałe zapisali się w historię naszego miasta. W "Reszelance" zawód piekarza zdobyło ponad 200 odbywających tu naukę zawodu uczniów.

Swą działalność Państwo Wiśniewscy rozpoczęli 1 października 1970 roku i choć od tego czasu minęło wiele lat, to dzień w którym pierwszy upieczony w piekarni "Reszelanka" chleb trafił w ręce klienta, Pani Krystyna pamięta dokładnie.

Pamięta również pierwszą swoją klientkę; "to była młoda wówczas dziewczynka - Krysia Urban czekająca na otwarcie piekarni od drugiej godziny w nocy. I to właśnie jej przypadł przygotowany przez nas bukiet kwiatów. Oprócz tego otrzymała gratisowo po jednej sztuce pieczywa z każdego wyprodukowanego w tym dniu asortymentu. Ponadto specjalnie z okazji otwarcia piekarni upieczono ponad 100 ogromnych rogali, które otrzymali kolejni klienci. Ludzie byli może trochę zaskoczeni, ale zadowoleni, ja natomiast byłam po prostu szczęśliwa ..." - ze wzruszeniem wspomina poproszona o wywiad Pani Krystyna Wiśniewska.

W ciągu następnych lat na rynku pojawiali się nowi producenci pieczywa i moja rozmówczyni nie ukrywa, że część klientów do nich odeszła. Jednak nie byli to ci klienci, którzy kupowali u nas pieczywo od samego początku, Ci pozostali z nami do końca. Tak więc, korzystając z okazji chciałam z całego serca podziękować Im za to, że wytrwali z nami przez te wszystkie lata, że zaopatrywali się w naszej piekarni aż do chwili jej zamknięcia.

Kto zajmował się produkcją pieczywa - czy otwierając piekarnię mieliście Państwo doświadczenie w prowadzeniu tego typu działalności?

Wcześniej mój mąż był kierownikiem piekarni w GS i chcę dodać, że jako jedyny wówczas piekarz w Reszlu posiadał tytuł mistrza i na początku przy pomocy jednego pracownika, to właśnie On zajmował się produkcją pieczywa. Później zatrudnienie wzrosło np. w pewnym okresie, łącznie z uczniami odbywającymi u nas praktykę w piekarni pracowało 12 osób.

Czy w ciągu tych 36 lat mieliście Państwo jakieś problemy z produkcją, bądź zbytem?

Można powiedzieć, że w latach 70-tych wiodło się nam dobrze, trudniej natomiast było w latach 80-tych, a szczególnie w okresie stanu wojennego gdy mąka była pod tzw. przydziałem.

Mąka, to przecież główny składnik, bez którego nie sposób się obyć przy produkcji pieczywa, czy jej przydział był wystarczający?

Miesięczny - dziesięciotonowy przydział był tak skromny, że wystarczał zaledwie na 10 dni produkcji. Przy normalnym funkcjonowaniu piekarni zużywaliśmy w ciągu miesiąca 25 ton, bo takie było zapotrzebowanie na nasze wyroby. Był to okres niesprzyjający działalności produkcyjnej i trudny nie tylko dla nas. Wiele prywatnych piekarni w tym czasie zamknięto, my jednak przetrwaliśmy i utrzymywaliśmy się na rynku jeszcze przez wiele lat. Obecnie zarówno ze względu na stan zdrowia, jak i również na nasz wiek zaprzestajemy swojej działalności.

Nieświadomi tego klienci czekali na zakończenie urlopu i powrót pracowników piekarni do pracy. Nikt nie wierzył w to, o czym rozmawiali między sobą klienci: co likwidacja? - nie, na pewno nie jest to prawdą... - a jednak. Zgodnie z informacją jaką przekazali nam Państwo Wiśniewscy - od 1 lipca 2006 roku piekarnia "Reszelanka" w Reszlu została zamknięta definitywnie. Zatrudnieni tu pracownicy znaleźli pracę w innej reszelskiej piekarni.

Podczas naszej rozmowy, Pani Krystynie Wiśniewskiej towarzyszyło wzruszenie, którego nie da się wyrazić żadnymi słowami. Na pytanie - czy jest Jej żal rozstawać się z tym wszystkim, co wspólnie mężem stworzyła i czym żyła przez 36 lat?

odpowiada: Tak, mimo podjętej przez nas decyzji zamykamy naszą działalność może nie z bólem, ale na pewno z ogromnym żalem. Wiem, że będzie mi brak moich klientów, wśród których obracałam się przez niemal 36 lat, stosu do uporządkowania dokumentów, unoszącego się zapachu pieczywa...

REKLAMA

opublikowano: 2006-09-01, © Teresa Wicińska,

4224

Komentarze

Ze swojej strony chciałem podziękować Państwu Wiśniewskim za bardzo dobre wypieki. Jak dziś pamiętam, jak będąc małym wstawałem w sobotę wcześnie rano, by stanąć w długiej kolejce pod piekarnią w celu zakupu świeżutkiego, pysznego chlebka i kilku rogalików, czy świderków, o bułkach z marmoladą nie wspominając.:)) Na każdego kiedyś przyjdzie czas i trzeba się z tym pogodzić, ale dobrze, że pozostają jeszcze wspomnienia. Takiej piekarni jak ta już w Reszlu nigdy nie będzie...
Ja tam chlebek kupywałem od przedszkola aż do ostatniej klasy gimnazjium... a może jeszcze w liceum? Pamiętam jak Pan Wiśniewski - kiedy przyszedłem do piekarni o 6 rano - powiedział: "A Ty co?! Spać nie możesz?!" Szkoda bardzo, ze zamknęli piekarnię... Zawsze tam kupywałem bułeczki, a poza tym... miałem do niej zaledwie rzut kamieniem.

A ja pamiętam jak w szkole podstawowej chodziliśmy na Religię do salki w Kościele, a po drodze kupowaliśmy jeden chleb na cztery osoby, każdemu po ćwiartce, musiał być gorący, wyjadaliśmy środek a potem chrupiącą skórkę i cała sala pachniała chlebem. do dzisiaj czuje ten zapach. A już 15 lat nie mieszkam w Reszlu.

OJJJ pamietam te male, cieple buleczki z dzemem.rewelacja

Piekarnia
fot. Krzysztof Majcher
Piekarnia "Reszelanka"