Reszel

Reszel - miasteczko na Warmii

Przysłowia ludowe: Styczeń, styczeń wszystko studzi – ziemię, bydło, ludzi

Reszel - Zakupy i żywność

Zast?p torb? foliow? - lnian? torb? firmow?!!!

W roku szkolnym 2005/2006 głównym zadaniem w działaniach ekozespołów naszego gimnazjum była realizacja projektu "Tropem codziennych zakupów". Między innymi w ramach realizacji tego projektu szyliśmy torby lniane za pieniądze pozyskane z Mazurskiego Centrum Edukacji Ekologicznej w Giżycku i opracowaliśmy znak graficzny, który pojawił się na naszych torbach.

W bieżącym roku szkolnym ponownie zakupiliśmy materiał lniany za pieniądze z tego samego źródła, aby uszyć kolejną ilość toreb.

Podejmujemy takie działania, ponieważ przeraża nas ilość toreb foliowych, która pojawia się w codziennych zakupach. Już nawet sprzedający zauważają, że wielu klientów, przychodząc kilkakrotnie do sklepu w ciągu dnia po najdrobniejsze rzeczy, prosi o torbę foliową. "Zróbcie coś z tym!"- powiedziała ostatnio jedna z właścicielek sklepu do naszego opiekuna.

I my robimy, co się da!

My i nasze rodziny korzystamy z toreb lnianych, unikamy foliowych. Przygotowałyśmy plansze informacyjne "Minusy toreb foliowych", "Co zamiast torby foliowej?", które rozwiesiłyśmy w lokalnych sklepach.

Pani Dorota Kraśniewska, właścicielka sklepu przy ulicy Okręg w Reszlu zgodziła się z nami porozmawiać na temat używania toreb foliowych przez klientów jej sklepu. Dowiedziałyśmy się, co ona sama myśli o foliowych opakowaniach, co zamierza zmienić w swoim sklepie, aby ograniczyć ich używanie. Zobacz wywiad.

Dziękujemy Pani Dorocie Kraśniewskiej i mamy nadzieję, że za jej przykładem pójdą następni właściciele sklepów w Reszlu.

Przypominany każdemu, aby nie używać bez potrzeby nadmiernych opakowań.

współautor: Daria Domaradzka

REKLAMA

opublikowano: 2007-04-28, © Aleksandra Niemczak,

3283

Projekt graficzny, który jest umieszczony na „naszych torbach lnianych. fot.Koło Ekologiczne Ekozespoły
fot. Koło Ekologiczne Ekozespoły
Projekt graficzny, który jest umieszczony na „naszych torbach lnianych.
Ania i Ola przygotowały plansze informacyjne, które mają przekonać klientów do ograniczenia używania toreb foliowych.  fot.Koło Ekologiczne Ekozespoły
fot. Koło Ekologiczne Ekozespoły
Ania i Ola przygotowały plansze informacyjne, które mają przekonać klientów do ograniczenia używania toreb foliowych.
Martyna i Natalia korzystają również z torby lnianej. fot.Koło Ekologiczne Ekozespoły
fot. Koło Ekologiczne Ekozespoły
Martyna i Natalia korzystają również z torby lnianej.
Daria i Ola po zakupy chodzą ze swoimi torbami z materiału. fot.Koło Ekologiczne Ekozespoły
fot. Koło Ekologiczne Ekozespoły
Daria i Ola po zakupy chodzą ze swoimi torbami z materiału.
Milena z „naszą” torbą rusza na zakupy. fot.Koło Ekologiczne Ekozespoły
fot. Koło Ekologiczne Ekozespoły
Milena z „naszą” torbą rusza na zakupy.
Darka i Ola powiesiły na drzwiach wejściowych informację nt. zastąpienia toreb foliowych innymi, ekologicznymi –z papieru i materiału. fot.Elżbieta Majcher.
fot. Elżbieta Majcher.
Darka i Ola powiesiły na drzwiach wejściowych informację nt. zastąpienia toreb foliowych innymi, ekologicznymi –z papieru i materiału.
W trakcie wywiadu z p. Dorotą dowiedziały się, jakie jest nastawienie klientów do torebek foliowych i co Pani Dorota zamierza z tym zrobić. fot.Elżbieta Majcher.
fot. Elżbieta Majcher.
W trakcie wywiadu z p. Dorotą dowiedziały się, jakie jest nastawienie klientów do torebek foliowych i co Pani Dorota zamierza z tym zrobić.