Reszel

Reszel - miasteczko na Warmii

Przysłowia ludowe: Gdy zbyt długo złota jesień trzyma nagle przyjdzie zima

Reszel - Informacje_i_wydarzenia

Średniowieczna studnia

"Przy ulicy Mazurskiej (dawniej ul. Rybacka), zbudowano murowany zbiornik, skąd przez nieistniejącą już bramę Rybacką i istniejący dotąd most Rybacki woda była rozprowadzana dębowymi rurociągami o średnicy otworów 8 cm do 7 wykopanych w mieście studni. Położenie sześciu z nich pokazuje G. Matern i K. Matern na planie miasta z 1806 roku (rys. 2) zamieszczonym w ich opracowniu "Burg und Amt Rössel. Ein zur Burgenkunde des Deutschordenslamdes" wydanym w 1925 roku w Königsbergu (Królewcu). Na rysunku tym, dla lepszej widoczności, studnie zaznaczono czerwonym kółkiem. Na podanym planie nie można się dopatrzyć studni siódmej. Jest wielce prawdopodobne, że siódmą studnią, o której mowa w cytowanym opracowaniu, jest zachowana do naszych czasów studnia na dziedzińcu zamkowym." - tak napisał prof. Tadeusz Rawa w opracowaniu pt. "Dawny system reszelskich wodociągów i kanalizacji"

W 2005 roku przy okazji remontu Ratusza natrafiono na pozostałości po jednej z siedmiu studni. 11 maja 2006 r. rozpoczęto badania archeologiczne średniowiecznego systemu wodociągowego - studni czerpalnej

Na razie jest to wszystko na etapie badań. Po odkopaniu (nie wiadomo, co się wykopie) i pobraniu próbek pojedzie to wszystko do konserwatora i on podejmie decyzję co do możliwości działań z punktu widzenia ochrony zabytków - informuje pani Urszula Sawa, pracownik Urzędu Gminy.

Prace mogą potrwać około miesiąca. Nie wiadomo na razie na jaką głębokość trzeba będzie kopać i co się tam znajdzie - mówi kierownik Działu Techniczno - Budowlanego oraz nadzorca prac - Ryszard Łożyński.

Jeśli stan techniczny wykopaliska pozwoli na rekonstrukcję, to możliwe że na placu obok Ratusza stanie średniowieczna studnia.

Badania prowadzi prywatna firma archeologiczna ze Stawigudy a koszty prac oraz ewentualnej rekonstrukcji ponosi Gmina.

Być może w jakiejś bliżej niesprecyzowanej przyszłości stanie na rynku średnioweczna studnia i przybędzie nam atrakcji turystycznych w mieście.

REKLAMA

opublikowano: 2006-05-14, © Krzysztof Majcher,

6043

Komentarze

Bardzo ciekawa propozycja,zeby powstala w tym miejscu sredniowieczna studnia,przybyla by nowa atrakcja,jest jeszcze jedna sprawa,czy nie mozna odrestaurowac sredniowiecznych murow obronnych mogli by to robic bezrobotni np. mieli by prace i jakies pieniadze a miasto nowa atrakcje, warto pomyslec

ostatnie artykuły z tego działu:

Badania archeologiczne studni fot.Krzysztof Majcher
fot. Krzysztof Majcher
Badania archeologiczne studni
Badania archeologiczne studni fot.Krzysztof Majcher
fot. Krzysztof Majcher
Badania archeologiczne studni
Badania archeologiczne studni fot.Krzysztof Majcher
fot. Krzysztof Majcher
Badania archeologiczne studni
Badania archeologiczne studni fot.Krzysztof Majcher
fot. Krzysztof Majcher
Badania archeologiczne studni
Rys. 2. Rozmieszczenie studni w Reszlu – plan miasta z 1806 roku wg K. Materna i G. Materna fot.Tadeusz Rawa
fot. Tadeusz Rawa
Rys. 2. Rozmieszczenie studni w Reszlu – plan miasta z 1806 roku wg K. Materna i G. Materna
po kilkumiesięcznych badaniach archeologocznych w październiku 2006 roku rozpoczęto budowę studni fot.Krzysztof Majcher
fot. Krzysztof Majcher
po kilkumiesięcznych badaniach archeologocznych w październiku 2006 roku rozpoczęto budowę studni