Reszel - Informacje_i_wydarzenia
„Powrót do świata bajki, baśni i wspomnień”
To temat spotkania dzieci ze Świetlicy Środowiskowej w Reszlu i seniorów Klubu Seniora działającego przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Reszlu, które odbyło się 20 maja 2013 roku.
Spotkanie miało na celu nawiązanie do tegorocznych Dni Rodziny, „Rodzina a przekaz wartości i tradycji”. Dzieci pod okiem swoich opiekunów Pani Barbary Szewielińskiej i Pana Piotra Perłowskiego przygotowały wybrane baśnie z książki Anny Kostyrko „Klechdy Domowe”. Oprócz wstępu, jedna z przeczytanych baśni to „Kazimierz Wielki – Kumem”.
Seniorzy ze swojej strony, opowiadali dzieciom własne przeżycia z lat dzieciństwa i młodości. Pokazywali rodzinne zdjęcia ukazujące ich samych, mających niewiele lat w różnych ujęciach. Wszyscy byliśmy bardzo wzruszeni. Nie zabrakło wierszy i piosenek wykonanych przez młodsze i starsze pokolenie. Nad całością spotkania czuwała opiekunka Klubu
Seniora Wiesława Rutkowska, która na poniedziałkowe popołudnie zaprosiła też byłego sybiraka Pana Józefa Butajło. Przybyły gość opowiedział o latach spędzonych w przymusowym obozie pracy na Syberii w rejonie Kołyma. Zesłany w wieku 20 lat jako więzień polityczny przez ówczesne władze radzieckie, przebywał tam od 1949 r. do 1956r. Pracował bardzo ciężko w kopalni węgla, uranu i złota. Ponadludzka praca, głód i zimno(mróz na dworze do – 550 C) doprowadzały skazanych do wycieńczenia i często do śmierci. Pan Józef mimo strasznych warunków jakie tam panowały doczekał się wolności i w 1956 roku powrócił do miejscowości Wilno na Litwie. W 1957 r z żoną przyjechał do Polski i osiadł w miejscowości Worpławki koło Reszla.
Odznaczony został przez prezydenta Kwaśniewskiego Krzyżem Zesłańców Sybiru.
Przewodniczką w tych ciężkich czasach jak sam podkreśla zawsze mu była Matka Boska Ostrobramska. To jej zawdzięcza wolność i powrót do domu. Dziękujemy naszemu gościowi, że zechciał przyjechać i opowiedzieć wszystkim zebranym o swoich przejściach. Była to wspaniała lekcja historii.
REKLAMA
opublikowano: 2013-06-03, © Wiesława Rutkowska,
3020