Reszel - ciekawostki historyczne
O „starej“ granicy słów jeszcze kilka...
Okazuje się, że temat historycznej granicy między dominum warmińskim a ziemiami zakonu krzyżackiego jest ciągle żywy. Zainteresował się nim, reszelak z urodzenia i miłośnik naszego miasta, prof. Tadeusz Rawa. Niemalże codziennie rozmawiam na ten temat z różnymi ludźmi, którzy są mocno zaciekawieni i podekscytowani faktem, że do dzisiaj zachowały się ślady znakowania tej granicy.
Profesor Tadeusz Rawa, w swoim artykule ciekawie przedstawił historię kształtowania się linii granicznej oraz podjął się określenia wieku kamieni granicznych.
Zapraszam do poznania dodatkowych, równie ciekawych informacji na temat granicy i sposobu jej znakowania. Nie jestem historykiem z wykształcenia, nie będę próbowała tworzyć własnych teorii, przedstawię jedynie fakty zawarte w dostępnych mi źródłach. Z pewnością ta wiedza pomoże nam wszystkim w zrozumieniu znaczenia tego, co posiadamy na naszym terenie.
Wycieczka śladem fragmentu granicy, zorganizowana przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Kętrzyńskiej udowodniła, że możliwe jest stworzenie takiej trasy dla osób odwiedzających nasz rejon, zainteresowanych jego przeszłością historyczną i poznawaniem pięknej, warmińsko-mazurskiej przyrody.
Zainteresowanych dalszą częścią tekstu zapraszam na stronę: www.miastoreszel.home.pl
REKLAMA
opublikowano: 2012-05-06, © Jolanta Grzyb,
6427
ostatnie artykuły z tego działu:
- Reszel widziany oczami turysty i podróżnika
- Książki pasjonatów historii Reszla i okolic
- Reszel – jedno z najpiękniejszch miasteczek w Polsce
- Sekrety reszelskiej historii
- Czy w podziemiach reszelskiego kościoła są skarby?
- „Badanie dawnych dzwonów...” - po prelekcji
- Zaproszenie
- Tylko projekt kończymy a nie działania...
- „Ocalmy od zapomnienia”
- Co się dzieje z kapliczkami?
- dalej...