Reszel - Reszelanie
„R?wnianka” - ?wi?to Kultury Ludowej w ramach Do?ynek 2007 r.
„Plon żniemy plon, ze wszystkich stron
odtwarzaj pani serokie wrota
niesiem równionke ze scernego złota...”
- pieśń żniwna Warmii i Mazur
Równianka - symbol żniw - składająca się ze wszystkich rodzajów zbóż, przyozdobiona ziołami, kwiatami, kolorowymi wstążkami. Uwita przed żniwami i po nich porzucona na polu pozostawiona myszom, ptakom i innemu robactwu na pożarcie, aby nie przenosiły się do stodoły gospodarza. /- Oskar Kolberg „Mazury” t.40 Dzieła Wszystkie /
I Powiatowy Przegląd Twórczości Kultury Ludowej „Równianka” odbył się w dniu 25 sierpnia 2007 r. na rynku średniowiecznym w Reszlu. Został zorganizowany przez Stowarzyszenie Kulturalne „Reszelanie” w Reszlu dzięki projektowi wspólfinansowanemu ze środków Starostwa Powiatowego w Kętrzynie i olbrzymim wsparciu Burmistrza Reszla oraz licznych sponsorów.
Punktualnie o 12.00 zabrzmiała muzyka ludowa w wykonaniu zespołów „Reszelanie” i „Rogóżanie”. Rozpoczął się Jarmark Twórców Ludowych. Na specjalnie przygotowanych straganach z kętrzyńskiego Muzeum zagościli wytwórcy min. Państwa Pawłowskich z Bezławek - producenta pamiątek z drewna, pań z Koła Rękodzieła Artystycznego przy KCK w Kętrzyna - pokazujących wspaniałe i piękne wyroby rękodzielnicze, hafty, koronkę, wyroby na szkle malowane i inne, z GOK w Jezioranach - rzeźba i wyroby z drewna, Pana Pawłowskiego z Reszla - ukazującego wspaniałe wyroby rzeźbione w drewnie. Duże zainteresowanie wzbudzał miniaturowy warsztat tkacki prezentowany przez p. Krystynę Wołkowiak z Kętrzyna - wytwarzającą podczas jarmarku kolorową krajkę z wełny.
Pierwszym przeprowadzonym konkursem Przeglądu było wykonanie „Równianki” - symbolu żniw i jednocześnie trwającego Przeglądu.
Z przygotowanych kłosów 4 zbóż, różnorakich ziół i kwiatów uczestnicy konkursu układali - z udziałem wielkiej wyobraźni przenoszonej z dawnych lat minionych, zapomnianych - we współczesną kompozycję. Związali w całość jak w opisie badacza folkloru Oskara Kolberga.
Do konkursu zgłosiło się 5 chętnych wykonawców. Komisja pod przewodnictwem Doroty Wata miała trudny wybór i dlatego wszystkim uczestnikom przyznała nagrody. Uwite „Równianki” ozdobiły pustą, smutną scenę Przeglądu i odbywających się następnego dnia Dożynek.
O godzinie 15.00 ulicami średniowiecznego miasta wyruszył barwny, składający się z uczestniczących, rozśpiewanych zespołów i kapel ludowych korowód. Nastąpiła krótka prezentacja uczestników - gości Przeglądu „Równianka”.
Przegląd uroczyście otworzył Burmistrz Miasta Reszel - Zdzisław Szypulski, reprezentujący Starostę Kętrzyńskiego, członek zarządu powiatu - Romana Borejko i prezes Stowarzyszenia Kulturalnego „Reszelanie” - Mirosław Bogdanowicz. Popłynęły „śpiewne i muzyczne” życzenia do uczestników Przeglądu - zespołów ludowych - przybyłych do Reszla z Rosji, Łotwy i naszego regionu warmińsko - mazurskiego oraz licznie zgromadzonej publiczności mieszkańców Reszla i odwiedzających turystów.
Do I Przeglądu „Równianka” zgłosiło się 10 zespołów: Zespół Tańca Ludowego APINITIS i śpiewaczy LIGO z Gulbene (Łotwa): Śpiewaczego SUSZYSZANIE i dziecięcego tańca ludowego BURSZTYNOWE MINIATURY z Kaliningradu (Rosja); ZPiT SROKOWIACY ze Srokowa pow. Kętrzyn; kapela ROGÓŻANIE z Rogóża pow. Lidzbark Warmiński.; JEZIORANIE z Jezioran pow. Olsztyn; WARMIANKI SĘPOPOLSKIE z Sępopola pow. Bartoszyce; kapela ludowa DYBZAKI z Gierzwałdu pow. Ostróda i Folklorystyczny Zespół Śpiewaczy RESZELANIE z Reszla pow. Kętrzyn
Każdy zespól dokonał 20 minutowej autoprezentacji. Na scenie gościły tańce i melodie ludowe z regionów: Łotwy, Rosji i Polski. Niektóre zespoły prezentowały melodie ukraińskie i biesiadne. Atmosferę podgrzewała znakomicie reagująca i bawiąca się publiczność, która to wiele pieśni wykonywała wspólnie z wykonawcami.
Jury pod przewodnictwem Mirosława Bogdanowicza postanowiło, ze w I Powiatowym Przeglądzie Twórczości Kultury Ludowej „Równianka” w Reszlu nie będzie przegranych i wszystkie uczestniczące zespoły otrzymały zaszczytny tytuł laureata Przeglądu „Równianka”, nagrody, upominki, znakomite i smaczne potrawy przygotowane pod kierunkiem Grażyny Chamik i dawkę dobrej reszelskiej zabawy.
Przegląd to olbrzymi wkład i zaangażowanie w przygotowanie wielu osób. Szczególne słowa uznania należy skierować do: Zdzisława Szypulskiego - Burmistrza Reszla, Tadeusza Mordasiewicza - Starosty kętrzyńskiego, Ryszarda Kawczyńskiego - dyrektora ZS im M Rataja w Reszlu, Krzysztofa Majchra - administratora strony internetowej www.reszel.pl, Izabeli Melin - Wyczólkowskiej - dyrektor Muzeum w Kętrzynie, Jolanty Wasilewskiej - v-ce prezes Stowarzyszenia Kulturalnego „Reszelanie”, i członków SK „Reszelanie” - Mirosławy Kwaśniewskiej, Haliny i Aleksandry Bogdanowicz, Grażyny Chamik, Małgorzaty Wyborskiej, Krystyny Kaczmarczyk, Doroty Wata, Barbary Zarożnej, Małgorzaty Krajewskiej, Małgorzaty Zajk, Sławomira Nowaka, Jerzego Murawskiego, Andrzeja Maruszewskiego, Roberta Tacika, Leszka Dudka.
Należy podkreślić i jednocześnie podziękować za wkład sponsorom bez których impreza miałaby mniejszy wymiar a więc: Starostwo Powiatowe w Kętrzynie, Burmistrz Miasta Reszel, MTI Furninova sp. z o.o. Kętrzyn, p. Dyrektor Banku Spółdzielczego Reszel, „Pamiątka” - p.p. K i W Pawłowscy z Bezławek, Pizzeria p.p. M i P Fenik Reszel, Apteka - p.p. J i E Szmul Reszel, Piekarnia - p.p. J i D Trzczak Reszel, Dom Handlowy „Pelcowizna” Reszel, Sklepy Spożywcze p.p. H i B Ciesiun; H i J Kurstak; K. Kaczmarczyk - Galicka, Apteka „Pod Orłem” - p.p. K i T Jabłońscy, Drukarnia „Jumar” - J Hulecki - Reszel i ZUK sp. z o.o. Reszel.
REKLAMA
opublikowano: 2007-09-07, © Mirosław Bogdanowicz,
4698